Apple je v Top 5 výrobců, elitu opustil Sony Ericsson

Uplynulé čtvrtletí má několik vítězů i poražené. Dosud podobné trendy jihokorejských výrobců Samsungu a LG se poprvé významně rozešly.
Apple je v Top 5 výrobců, elitu opustil Sony Ericsson
Kapitoly článku

Od doby, kdy se před dvěma lety jihokorejští výrobci mobilů osamostatnili na pozicích světové dvojky a trojky, jejich vývojové křivky zůstávaly prakticky rovnoběžné a vydařenému čtvrtletí Samsungu tedy vždy odpovídal úspěch LG ve stejném období. Při poslední analýze v polovině roku nastal opačný případ - oba výrobci zaznamenali menší či větší meziroční propady tržeb. Teď se však ukázalo, že zatímco u Samsungu měl propad jen dočasný charakter, u LG jde o záležitost trvalejšího rázu. V letošním třetím čtvrtletí se totiž jejich křivky poprvé rozešly, a to výrazně.

Vývoj absolutních počtů prodaných mobilů (v mil. kusů) po čtvrtletích za deset let

Klepněte pro větší obrázek

Ve třetím čtvrtletí 2010 se podle analytické společnosti Strategy Analytics prodalo 327 milionů telefonů, což je o 12,4 % procent více než ve stejném období roku minulého. Tempo růstu celého trhu mobilů tedy zůstalo na stejné úrovni jako v předchozích čtvrtletích, jak dokládá následující graf. 327 milionů mobilů učinilo z uplynulého čtvrtletí v ohledu absolutních počtů prodaných přístrojů druhé nejúspěšnější čtvrtletí historie. Tím prvním stále těsně zůstává závěr roku 2007, je ale pravděpodobné, že letošní Vánoce přispějí k tomu, že tehdejších 332 milionů prodaných mobilů bude v příštím čtvrtletí překonáno.

Vývoj meziročních přírůstků prodaných telefonů za čtvrtletí 

Klepněte pro větší obrázek

V žebříčku nejúspěšnějších výrobců telefonů podle počtu prodaných mobilů se změnilo pořadí na prvních místech. Do Top 5 se poprvé dostal americký výrobce Apple, když přeskočil Sony Ericsson a Blackberry. Apple má na trhu mobilů už 4,3 % a stále roste i přes prohlášení výrobce, že o vysoký podíl na trhu mobilů mu nejde. V našem žebříčku je Apple čtvrtý, ale jeho skutečné pořadí nelze přesně určit, protože významnou roli na trhu mobilů hraje čínský výrobce ZTE, který však údaje o počtu prodaných mobilů neuvádí. Podle odhadů jich však může být dokonce více než 14,1 milionů prodaných iPhonů, což by na čtvrtou příčku mezi výrobci řadilo přávě čínské ZTE. I proto v poslední době roste podíl "ostatních", jejichž součástí je ZTE v našem přehledu.

Podíl výrobců na počtu prodaných telefonů za třetí čtvrtletí 2010 

Klepněte pro větší obrázek

 

Témata článku: Apple, Ericsson, LG, Motorola, Nokia, Samsung, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Hospodaření a finance, Ericsson, Apple iPhone 4, Apple iPhone 4 16GB, Apple iPhone 4 32GB, Apple iPhone 4GB, Samsung Galaxy S, Letošní vánoce, Eli, APP, Vysoký podíl, Oficiální údaj, Son, Opus, Příští čtvrtletí, Opačný případ


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 5

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 137

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů napříč cenovým spektrem ** Cena použitelných modelů začíná na dvou tisících korun

Jan Láska | 92