Apple M7: Pohybový špión v detailech [technologie]

Pohybový koprocesor Apple M7 je pro mnohé tak trochu exotická záležitost. Dnes poodhalíme jeho roušku tajemství.

Výsadou posledního iPhonu je krom 64 bitové architektury také pro mnohé mystický koprocesor M7, který dostal na starost měření všemožných informací o pohybu telefonu, potažmo jeho uživatele. Jeho výsadou je kontinuální měření dat z vestavěných čidel tak, aby byl co nejšetrnější co do spotřeby elektrické energie. M7 je jednojádrový, 32bitový a nízkonapěťový čip Cortex-M3 (ARMv7-M), který pro Apple vyrábí NXP Semiconductors, je taktovaný na 150 MHz a vyrobený 90nm technologií.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nahlédnutí pod pokličku Apple A7, nebo chcete-li NXP čipu série LPC1800

Další technologické špíčky jsou nad rámec tohoto článku, nicméně kdo by přeci jen chtěl proniknout do jejich tajů, ten může zabrousit do oficiálních marketingových materiálů od NXP. Nový hardware je pouze jednou částí novinky, na jeho základě bylo nutné vytvořit aplikace pro snímání a vyhodnocování pohybu. Od premiéry uplynul už nějaký čas a my tu máme první vlašťovky.

Praktický přínos Apple M7 v konkrétních aplikacích

Nové CoreMotion API posunulo vývojáře kupředu, a tak se dnes můžeme setkat se zástupci aplikací, které toto rozhraní využívají. Prvním je aplikace jednoduchého jména Moves, která umí zcela automaticky snímat vaše celodenní pohyby, navštívená místa a ve velmi jednoduché, leč prudce funkční grafice, tyto údaje mixovat dohromady.

Aplikace je dostupná pro iOS verze 6.0 a vyšší za necelé dva americké dolary pouze do konce listopadu, po tom si k ceně přičtěte dolar další.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Velmi jednoduchá a prudce funkční grafika si bezesporu najde svoje vyznavače

Víte co vlastně znamená magická zkratka API?

Druhou vlašťovkou je oblíbené Nike+ Move. Tato aplikace není novinkou v pravém slova smyslu, neboť si jí na keynote u příležitosti prezentace nového iPhonu a čipu M7 vybral sám Apple. Jedná se vlastně o trojici mírně odlišných sportovních aplikací v jednom balení, která je k dispozici zdarma. Celé dílo se honosí prohlášením, že její uživatelé nemusí kupovat předražená jednoúčelová sportovní trackovátka v cenách stovek dolarů, neboť si vystačí se svým mobilním telefonem a tímto softwarem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nike je svými pohybovými aplikace proslavený a oblíbený

Třetím zástupcem do party je neméně populární RunKeeper. Nedlouho po Nike+ i vývojáři RunKeeperu ohlásili nadcházející verzi s exkluzivní podporou pro koprocesor M7. V tomto případě nově přibyla funkcionalita jménem Pocket Track, která běží na pozadí a automaticky spouští monitoring vašich pohybů bez nutnosti aktivace a deaktivace tlačítky Start, Stop.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
RunKeeper je osvědčená klasika, která díky M7 vybalila na uživatele několik příjemných trumfů

Za zmínku také stojí podpora pro sdílení vašich sportovních milníků a tras pomocí AirDrop. I v tomto případě je aplikace zdarma a nainstalovat jí můžete na všechna jablečná zařízení tentokráte s iOS verze 5.0 a vyšší.

Diskuze (17) Další článek: ČVUT testuje revoluční systém: auta si budou sdělovat údaje

Témata článku: Apple, iPhone, Mobilní aplikace, Technologie, iPad, AirDrop, Marketingový materiál, #Apple, APP, Detail, Whats New, Pohyb, Osvědčená klasika

Určitě si přečtěte