Apple má nový operační systém. Jmenuje se iPadOS a v Googlu se budou smát jeho nejlepší funkci

Nečekanou novinkou WWDC bylo představení nového operačního systému iPadOS pro iPady. Systém vychází z iOS, ale firma uznala, že rozdíly mezi iPhonem a iPadem už stojí za vlastní jméno. Stále jde o mobilní systém, jen významně vylepšuje multitasking, práci se soubory a widgety umí připnout na plochu. Nad touto novinkou se patrně trochu pousmějí v Googlu, jejichž Android stejnou věc umí více než 10 let.

Plovoucí okna a myš

První změny poznáte už na domovské obrazovce, kam se vejde více ikon aplikací a můžete si zde přichytit i oblíbené widgety. Důraz byl kladen i na vylepšený multitasking. V rámci Split View tak lze nově na obou polovinách obrazovky spouštět stejnou aplikaci, což se hodí například u dvou různých dokumentů v Pages či poznámek. V rámci Slide Over máte nově možnost v plovoucích oknech přepínat mezi více aplikacemi. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
iPadOS více využívá plovoucích oken, která lze využívat u aplikací, nástrojů pro úpravy fotek nebo i klávesnice.

Formu plovoucího okna převzala i paleta se štětci a nástroji v rámci úprav fotografií a screenshotů, a dokonce i klávesnice, kterou si můžete libovolně zmenšit a posunout kamkoliv na obrazovce, nebo ji minimalizovat. Psát teď půjde i swajpováním mezi písmeny, jako to znáte z populární klávesnice SwiftKey. Po připojení hardwarové klávesnice pak lze v iPadOS používat známé zkratky z macOS.

Mimochodem vůbec poprvé se iPady dočkají podpory myši. Nečekejte klasický kurzor, půjde spíš o takové kolečko simulující dotyk prstu, nicméně fungovat bude. Primárně jde sice o funkci ze sekce Zpřístupnění sloužící pro uživatele s nějakým zdravotním omezením. Použít ji však bude moci každý.

Snazší práce s textem

Napsaný text pak můžete snadno označovat dvojitým tapnutím u slov, či trojitým v případě celé věty. Gestem přiblížení tří prstů označený text rychle zkopírujete, klepnutím přemístíte kurzor a oddálením tří prstů obsah ze schránky vložíte. Pro odvolání akce stačí třemi prsty swajpnout směrem k levému okraji. Pro ještě lepší práci s textem bude možná tvorba vlastních fontů, jejich úprava, či stahování hotových fontů z AppStore.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pro práci s textem půjde použít kopírovací gesta nebo fungují i klávesové zkratky po připojení fyzické klávesnice.

Safari na iPadOS se konečně více blíží tomu desktopovému. Ostatně defaultně otevírá webové stránky ve verzi pro počítač a do nástrojů Safari poprvé přibyl i správce stahování. Stáhnuté soubory pak najdete přímo v aplikaci Soubory.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V rámci iPadOS získáte v Safari plnohodnotý zážitek z webu jako na desktopu a nově přibyl i spráce stahování. Stažené soubor pak najdete ve vylepšené aplikaci Soubory.

A právě tento správce souborů nově nabízí přehlednější sloupcové zobrazení adresářů včetně náhledů souborů, metadat a některé základní úpravy jako od/zazipování. V rámci aplikace lze pracovat se soubory jak z lokálního úložiště iPadu, tak z podporovaných cloudových úložišť, připojeného domácího serveru či externího paměťového úložiště jako flashdisky, externí hard disky či čtečky paměťových karet. Výhodou adresářů na cloudu je možnost snadného sdílení s dalšími uživateli.

Novinky jako v iOS 13

Apple iPadOS přináší (stejně jako iOS 13) podporu tmavého režimu a dočkal se i stejných vylepšení bezpečnosti a aplikací, ať už jde o Sign by Apple, Připomínky, Fotky a další. Proti stávajícímu systému iOS 12 navíc iPadOS nabízí 2× rychlejší spouštění aplikací, o 30% rychlejší verifikaci skrze FaceID a instalované aplikace díky efektivnějšímu kódu zaberou až o 50% méně místa.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ani zde nebudou chybět novinky z iOS 13 jako je temný režim, přepracované galerie fotek nebo Sign By Apple a další.

Větší souhra s Macem

iPadOS má být jakousi mezistupněm mezi mobilním iOS a desktopovým macOS. S oběma se skvěle doplňuje. Díky základní práci s okny, tak dokonce aplikace pro iPadOS půjdou snadno převést na verzi pro macOS. S novým systémem se iPady a Mac budou ještě více doplňovat. Díky funkci Sidecar totiž půjde iPady nativně použít jako rozšířenou plochu macOS. Po připojení navíc lze stále využívat dotykovou vrstvu iPadu, a dokonce i Apple Pencil, které s novým sytémem nabídne méně než poloviční odezvu (z 20ms klesáme na 9ms).

Klepněte pro větší obrázek
iPady půjde díky novému systému použít jako rozšířenou plochu macOS.

Apple iPadOS bude dostupný od dnešního dne pro vývojáře a v průběhu července se dočkají i beta testeři. Běžní uživatelé se dočkají na podzim. Systém navíc nabízí širokou podporu starších zařízení. Těšit se na něj mohou majitelé iPad Air 2, iPad 5. generace, iPad mini 4 a všech novějších modelů. Nechybí samozřejmě podpora iPadu Pro ve velikostech 9,7”, 10,5”, 11” a 12,9”.

Klepněte pro větší obrázek
Diskuze (108) Další článek: Apple iOS 13: Tmavý režim, vylepšené aplikace a důraz na bezpečnost

Témata článku: Apple, Mobilní aplikace, Tablety, Aplikace, iOS, Operační systémy, iPad, Klávesnice, Dark mode, iPadOS, SwiftKey, Apple Pencil, WWDC, Widget, Operační systém, Pages, Split View, Okno, Sidecar, Soubor, Nejlepší funkce, Safari, Apple iPadOS, Slide Over, MAC