Apple ovládá 79 % trhu prémiových smartphonů, v našem regionu ale vede Samsung

Apple ovládá 79 % trhu prémiových smartphonů, v našem regionu ale vede Samsung

Výzkumná společnost Counterpoint Research přinesla podrobnější analýzu, která trh smartphonů segmentuje podle cenové hladiny a jednotlivých světových regionů. Data jsou za třetí kalendářní čtvrtletí 2018 (tzn. červenec až září) a vyplývá z nich, že v cenovém segmentu prémiových smartphonů nad 800 dolarů (cca nad 18 tisíc korun) jasně dominuje Apple, jenž zde globálně dosáhl podílu 79 % podle počtu prodaných kusů.

Klepněte pro větší obrázek

Na dalších místech skončil s blíže neupřesněným podílem Samsung a Huawei. Ne ve všech světových regionech se ovšem nejlépe prodávají iPhony. Například v regionu CEE (Central and Eastern Europe), kam patří i Česká republika, jsme častěji než iPhony kupovali vlajkové Samsungy. Pokud se cenová hladina sníží na 600 dolarů (cca 14 tisíc korun), rázem se na první místo v Indii dostane OnePlus, jehož modely vynikají dobrým poměrem ceny a výkonu.

Tab.: Pořadí výrobců v segmentu nad 400 dolarů v regionech podle počtu prodaných kusů v 3Q2018 (Zdroj: Counterpoint Research)

NAM MEA LATAM WE CEE Čína APAC Indie
Apple Apple Samsung Apple Samsung Apple Apple OnePlus
Samsung Samsung Apple Samsung Apple Huawei Samsung Samsung
LG Huawei Huawei Huawei Huawei vivo Sony Apple
Motorola Xiaomi Motorola OnePlus LG OPPO OnePlus Asus
Google OnePlus LG Google OnePlus Xiaomi Huawei Huawei
NAM ... Severní Amerika
MEA ... Střední východ a Afrika
LATAM ... Latinská Amerika
WE ... Západní Evropa
CEE ... Střední a východní Evropa
APAC ... Jihovýchodní Asie (kromě Číny) a Austrálie

Také ve vyšší třídě (600 až 800 dolarů) má Apple globální většinu. Kromě drahých prémiových modelů s cenovkou vysoko nad 20 tisíc se totiž ve sledovaném čtvrtletí dobře prodávaly i starší a cenově dostupnější iPhony (např. 6S nebo). V kategorii od 400 do 600 dolarů Apple převahu ztrácí a ke slovu se dostávají značky se širším portfoliem ve střední třídě – Samsung, Huawei, Xiaomi a Oppo.

Diskuze (154) Další článek: Speciální verze Galaxy S10+ s 12GB RAM a 1TB diskem bude v prodeji až 15. března

Témata článku: Apple, Huawei, Oneplus, Samsung, Hospodaření a finance, Čína, Statistika, Zisky, Austrálie, Indie, Byznys, Analýza, Peníze, Counterpoint, CEE, Region, PNG, Česká republika, Evropa, Latinská Amerika, Severní Amerika, Dolar, Asie, Cenová hladina, Afrika