Apple právě představuje iPhone SE. Sledujte s námi

Právě probíhá tisková konference společnosti Apple. Hlavní hvězdou je „nový malý iPhone“. Sledujeme živě.

Apple dnes ve svém hlavním sídle v Cupertinu představí nový „malý iPhone“. Tisková konference začíná v 18 hodin našeho času, skutečný online přenos tedy rozjedeme až vpodvečer, ale článek je zde už teď. V průběhu dne v něm zrekapitulujeme vše známé, zmíníme nejzajímavější spekulace a budeme připravení na případný informační únik.


19:48 První český Apple Store?

19:35 Podrobněji o novém iPadu Pro

19:21 iPhone SE v katalogu mobilů

19:10 Podrobněji o iPhonu SE

19:03 Tim Cook rekapituluje
...znamená to konec, nebo bude ještě „One more thing“?

„Toto je pravděpodobně poslední tisková konference ve starých prostorech. Byl tu představen iPhone, App Store, mnoho skvělých vzpomínek. Příště už se uvidíme v novém.“

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

„Děkuji všem, kdo přišli a kdo se dívali. Díky moc.“

To je pro dnešek vše!

19:02 Ceny klesají, paměti rostou

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

18:59 malý iPad Pro v kostce

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Start objednávek 24. března, start prodeje 31. března.

18:49 Podrobněji k hodinkám

18:44 iPad!
Phill Shiller představuje Apple iPad Pro 9,7".

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

18:40 iOS update
Rekapitulace nových funkcí, které známe už z beaverze iOS 9.3. Update je dostupný už dnes.

Apple znovu zmiňuje Apple CarPlay, značek je hodně, ale v praxi to tak nevypadá, v prodeji je to značně smutnější.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

18:31 iPhone SE!
Malé iPhony jsou stále důležitou součástí portfolia. Důvody? Někteří lidé prostě chtějí menší telefon. Pro mnohé je to první iPhone. V Číně je to dokonce většinou prodávaný iPhone.

„..takže představujeme iPhone SE!“

Je to nejlevnější nový iPhone, který byl kdy představený: 399 dolarů. Mezi prioritními zeměmi pochopitelně nejsme (start objednávek 24. března, start prodeje 31. března), ale koncem května se bude prodávat ve více než 100 zemích, a tam bychom se měli vejít.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

18:30 Apple TV
Nové služby, nová verze tvOS (už dnes), lepší integrace Siri...

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

19:26 Apple Watch zlevňují.
Začneme s Apple Watch. Nové barvy, nový pásek a cena 299 dolarů. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

18:15 až 18:25 Zdraví
Tim je zpět. Oznamuje druhou iniciativu: Health. Mluvit bude Jeff Williams, začíná s platformou Research Kit a rekapituluje její úspěchy. Je to nástroj pro usnadnění lékařského výzkumu, zapojuje uživatele, jejich smartphony a nositelnosti, což je při velkých datech ohromně mocný nástroj.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

18:10 Hlavně zodpovědně

Po Timovi nastoupila paní Lisa a (velmi dlouze) mluví o společenské a ekologické odpovědnosti Applu. Lesy, balení, energie, obnovitelné zdroje, chráněné lesy...

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Apple Liam je program (a robot) pro recyklaci produktů Apple.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Robot Liam na videu

18:05 FBI hned na úvod!

Jak si Tim Cook poradí s aktuálním tématem „šifrovat či nešifrovat“? Odpověď přichází hned v úvodu. Tim samozřejmě hájí šifrování, své uživatele a jejich soukromí a říká: „Nevzdáme se této zodpovědnosti!“

18:02 Jedeme!

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Apple oslaví 40 let. 

18:00 Neoficiální sledovači
Zopakujeme návod:

Pokud nemáte žádný stroj od Applu, ani Windows 10, bude to se sledováním keynote složitější, ale jde to. Zkusme návod, který v minulosti spolehlivě fungoval.

Spusťte VLC Player (ke stažení zde), stiskněte CTRL+N a vložte odkaz:

 • http://p.events-delivery.apple.com.edgesuite.net/1603kjbnadcpjhbasdvpjbasdvpjb/m3u8/hls_mvp.m3u8
 • Enter. To je vše.

17:50 Stream jede!

Klepněte pro větší obrázek
Apple.com/apple-events

17:42 Hosté jsou uvnitř!

Klepněte pro větší obrázek
Via CASottile

17:30 Věci se začínají hýbat

Klepněte pro větší obrázek
...a ještě ab yne, vždyť za 30 minut začínáme! (obr.: The Verge)

17:10 Pro updatery
Opět to jsou nepotvrzené informace, ale kromě updatu na iOS 9.3 má přijít také watchOS 2.2, OS X 10.11.4 a tvOS 9.2. Mluví se také o velkém updatu iTunes.

16:40 Jak sledovat i proti vůli Applu

Pokud nemáte žádný stroj od Applu, ani Windows 10, bude to se sledováním keynote složitější, ale jde to. Zkusme návod, který v minulosti spolehlivě fungoval. 

 • Chvíli před startem akce zajděte na Apple Events
 • Nechte si zobrazit zdrojový kód stránky a v něm najděte výraz „.m3u8“. Zkopírujte si celou adresu, která jej obsahuje. (...případně počkejte, až vám odkaz sdělíme my.)
 • Spusťte VLC Player (ke stažení zde), stiskněte CTRL+N a vložte odkaz. 
 • Enter. To je vše.

16:00 Dobré ráno, Kalifornie
Pro nás jsou tiskovky společnosti Apple tradičně (pod)večerní záležitost, ale Amerika teprve vstává. Jeden z prvních obrázků z centra dění přináší The Verge.

Klepněte pro větší obrázek
Bude tohle poslední tiskovka v dlouholetém sídle vedení Apple na adrese 1 Infinite Loop? (obr.: The Verge)

15:26 Mění se i Apple Events

Klepněte pro větší obrázek

14:55 U Applu teď nenakoupíte
Toto je taková malá tradice, která předznamenává příchod nových produktů. Apple vždy s několikahodinovým předstihem zablokuje svůj obchod, v klidu a beze stresu přeceňuje a připravuje nové nabídky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nebyl jsem jen dostatečně trpělivý, nebo tentokrát opravdu chybí čeština? 

13:25 Šifrování
Další velkou věcí, která momentálně zmítá světem kolem Applu, je téma šifrování, resp. spor s americkými autoritami. Jak se k němu ve svém vystoupení postaví CEO firmy Tim Cook? Nějaké zásadní oznámení bych nečekal, ale bude zajímavé sledovat, jestli se o téma aspoň otře, nebo jej úplně obejde.

12:47 Kde sledovat
Apple už tradičně nabídne video stream, pro sledování jsou jistotou přístroje stejné značky od iPhonu přes Mac po Apple TV. Už minule se ale na seznamu podporovaných platforem objevily i Windows 10 v kombinaci s prohlížečem Microsoft Edge. Hlídejte adresu Apple.com/apple-events/march-2016.

Klepněte pro větší obrázek

Pro ostatní budou k dispozici neoficiální streamy, ale s rostoucí podporou ze strany Applu jejich kvalita a četnost klesá.

11:54 Cena 9,7" iPadu Pro
Startovací cena „malého iPadu Pro“ má být 599 dolarů/eur. iPad Air 2 je o stovku levnější, ale kromě funkcí navíc má Pro dostat také větší základní paměť: 32 GB namísto 16 GB u iPadu Air 2. Pokud se bude Apple držet stávajícího odstupňování cen, 9,7" iPad Pro by u nás měl začínat na 13 490 Kč, a to rozhodně není málo…

11: 23 Apple Watch
Pravděpodobně: Mluví se o nových řemíncích, o oznámení spolupráce Applu a prestižních módních značek, které posunou vnímání Apple Watch od spotřebního zboží ještě víc směrem k módnímu doplňku.

Divoké spekulace: Apple Watch 2. Betaverze iOS 9.3 obsahuje jednu nenápadnou novinku – k jednomu iPhonu půjde připojit vícero hodinek. K čemu něco takového může být? Komentátoři tvrdí, že je to funkce pro vývojáře, aby mohli zároveň testovat Watch i Watch 2. Stačí to jako indicie, že se velké premiéry dočkáme právě dnes? Pravděpodobně ne! …ale jednou ta druhá generace přijít musí, tak proč ne právě dnes? U Applu nikdy nevíte…

10:40 Velký update iOS
„Desetinkový update“ nezní jako zásadní novinka, ale Apple iOS 9.3 můžeme po půl roce od zveřejnění „devítky“ a půl roku před vypuštěním „desítky“ brát jako velkou věc. Aspoň to naznačují betaverze.

9:38 „Malý iPad Pro“
Další jistotou dnešního večera má být nový tablet. iPady a tablety obecně jsou na sestupu. Apple tedy přestává taktizovat a do nejpopulárnějšího formátu (klasická úhlopříčka 9,7") nacpe všechny vychytávky, které má. V duchu zmenšeného iPhonu můžeme příchozí iPad označit za zmenšený Apple iPad Pro.

 

Klepněte pro větší obrázek
Také zde se daří tajit podobu novinky. Toto jednoduché schéma uveřejnil Engadget.com.

Čekat můžeme čipset A9X, podporu pro Apple Pencil, reproduktory v každém rohu, Smart Connector pro připojení klávesnic, aktivních krytů a dalšího příslušenství. Poprvé se v souvislosti s iPadem mluví o integraci LED blesku. Apple tedy patrně zahodí veškeré kompromisy, ale veškerá technika navíc bude znát na rozměrech. „Malý Pro“ bude o něco silnější a větší než iPad Air 2.

8:55 Co čekat od „malého iPhonu“
V posledních letech se Applu příliš nedařilo utajení, o nových „velkých“ iPhonech jsme toho hodně věděli ještě před premiérou. Tentokrát je to jiné, jisté není ani jméno, ani design, ani výbava. Nicméně toto se jeví jako pravděpodobné rysy:

 • jméno: iPhone SE
 • displej: LCD 4"
 • design: něco mezi iPhonem 5 (proporce) a iPhonem 6/6s (vnitřnosti a oblé bočnice)
 • procesor: Apple A9 s koprocesorem M9 (stejný čipset jako má iPhone 6s)
 • fotoaparát: 12 MPx, Live Photos, 4K video
 • paměť: 1 GB RAM (tedy méně než iPhone 6s), úložiště ve variantách 16 a 64 GB (iPhone 6s má 16/64/128 GB)
 • další: Touch ID, NFC pro platby Apple Pay
 • chybí: 3D Touch
 • cena: nižší než iPhone 6s (ale pravděpodobně ne o moc)
Klepněte pro větší obrázek
Který má nejblíže k realitě? 

Co se vzhledu týče, ani Martin Hajek nemá jasno. To je grafik, který obvykle velmi věrně zpracuje veškeré informační i fotoúniky do realně vyhlížejících renderů které se pak příliš neliší od skutečného produktu. Tentokrát předkládá tři varianty.

Diskuze (51) Další článek: Mrkněte na dvě nejzajímavější videa uplynulého týdne

Témata článku: Apple, iPhone, Tisková konference, Online přenos, Apple iPad, Apple iPad (3. generace), Apple iPad (3. generace) 16GB 3G, Apple iPad (3. generace) 32GB 3G, Apple iPad (3. generace) 32GB Wi-Fi, Apple iPad (3. generace) 64GB 3G, Apple iPad (3. generace) 64GB Wi-Fi, Apple iPad (4. generace), Apple iPad (4. generace) 128GB 3G, Apple iPad (4. generace) 128GB Wi-Fi, Apple iPad (4. generace) 16GB 3G, Apple iPad (4. generace) 32GB 3G, Apple iPad (4. generace) 32GB Wi-Fi, Apple iPad (4. generace) 64GB 3G, Apple iPad (4. generace) 64GB Wi-Fi, Apple iPad 16GB 3G, Apple iPad 2, Apple iPad 2 16GB 3G, Apple iPad 2 32GB 3G, Apple iPad 2 32GB Wi-Fi, Apple iPad 2 64GB 3G


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

** Samsung se poprvé pouští do světa trojitých fotoaparátů, u následného modelu však přidá ještě jednu čočku ** Jeho prvotina spadá do střední třídy, takže budete muset udělat několik kompromisů ** Tři čočky pomůžou s focením budov a s věrohodnějším rozmazáním portrétových snímků

Martin Chroust | 43

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 120

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

** Xiaomi Mi Mix 3 je slider, který se téměř zbavil rámečků ** Výsuvná část ukrývá duální selfie kamerku a blesk ** Telefon rovněž nabídne špičkovou výbavu a fotoaparát

Martin Miksa | 11

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 40

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 60