Apple představí dva velké iPhony 6 [parametry]

Známe řadu parametrů nových iPhonů, nejdůležitější však jsou nárůst rozměrů, zásadní změna designu a použitých materiálů.

Do představení nového iPhonu (nových iPhonů) zbývá měsíc a pár dní a očekávání veřejnosti je obrovské. Jako obvykle. Postupně se objevují další a další střípky informací. Týkají se displeje, hardwarové výbavy, fotoaparátu či designu. Bude iPhone 6 skutečně revolučním modelem nebo jen dostihne konkurenci?

Dvě verze, obě větší

Při loňském představení iPhonu 5s Apple udělal změnu. Namísto tradičního uvedení nového modelu a zlevnění předchozího uvedl levnější iPhone 5c plastovým krytem. Byl to ale jen převlečený iPhone 5, nadšení nevzbudil a Apple celý rok pečlivě tají, jaký má „céčko“ podíl na celkové prodejnosti iPhonů.

S iPhonem 6 přijde další změna. Opět budou dva modely, ale poptávka uživatelů i nabídka konkurence dohnaly Apple ke dvěma modelům s různou velikostí displeje, přičemž oba budou větší, než současná 5s (4''). A to výrazně. Menší model má mít 4,7", větší dokonce 5,5". Skalní příznivci Applu to berou jako zradu všeho toho, co nám firma celé roky vykládala o ergonomii. Dobře to vyjádřil komik Jimmy Kimmel: „Představí dva obří iPhony. Super. Celý rok mě totiž štve, jak skvěle se mi iPhone 5s vejde do kapsy.“

Klepněte pro větší obrázek 
Srovnání velikosti nových iPhonů se současným portfoliem (zdroj: MacRumors.com)

Přijde safír?

Kromě velikosti by mělo narůst i rozlišení. Apple podle všeho v obou modelech opět použije své Retina displeje, ale s vyšším rozlišením a hustotou pixelů (ppi). I v tomto ohledu se totiž konkurence činila a Apple dokonce překonala. Spekuluje se o nasazení rozlišení 1 704 × 906 pixelů, což by v případě menšího modelu znamenalo hustotu 416 ppi a v případě většího 365 ppi. Pro srovnání: iPhone 5s má 1 136 × 640 pixelů s hustotou 326 ppi.

Zajímavé jsou také informace o nahrazení tvrzeného skla Gorilla Glass safírem. Apple již dříve investoval do společnosti GT Advanced Technologies, která má technologii pro zpracování tohoto v mobilech nezvyklého materiálu.

Na internetu se objevilo i video s demonstrací odolnosti nového předního panelu údajně určeného pro menší iPhone 6. Safír je po diamantu druhý nejtvrdší přírodní materiál na světě a Apple jej v současnosti v iPhonech používá jako sklíčko čočky fotoaparátu a tlačítko pro Touch ID Home Button. Materiál se vyznačuje vysokou odolností vůči poškrábání, zřejmě až v praxi uvidíme, jak na tom bude s křehkostí...

Ukázka odolnosti předního panelu:

Návrat zaoblených hran

Větší úhlopříčka ale nemusí znamenat úměrný nárůst rozměrů. Podle uniklých informací by měl mít 4,7-palcový model rozměry 13 × 6,5 × 0,7 cm a hmotnost 113 gramů. Pro srovnání, iPhone 5s měří 12,38 × 5,86 × 0,76 cm a váží 112 gramů. To opravdu nevypadá zle… Rozměry většího modelu by podle dřívějších zpráv měly být přibližně 150 × 85 mm (tloušťka chybí).

Internetem již dlouho kolují i různé makety a součástky, které ukazují výraznou změnu designu. Objevilo se ale několik různých verzí, a tak nelze s jistotou říci, jaký bude finální design. Je však pravděpodobné, že iPhone 6 bude zaoblenější než jeho předchůdce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Takto by měl vypadat iPhone 6 (zdroj: Marques Brownlee)

Zadní strana bude opět vyrobena z kovu. Otazník však visí nad zpracováním horní a dolní části zad, kde budou umístěny antény. Na uniklých maketách jsou antény od oddělené plastovými pruhy. Tedy podobně, jako to má HTC One M8. Tam je zpracování perfektní, ani po přejetí nehtem nezaznamenáte přechod jednotlivých materiálů. Nepochybuji o tom, že se Applu povede to samé, přesto se nemohu zbavit dojmu, že je plastových linek na maketách více, jsou širší a barevně výraznější.

Klepněte pro větší obrázek 
Jedna z diskutovaných maket. Líbí? Ne? Nejste sami. Doufejte, že skutečnost bude jiná a lepší. Více snímků zde. (foto: Sonny Dickson)

Proslýchá se ale, že Apple nahradí plast leštěným sklem. To by mohlo dojem výlučnosti zachránit.

Svítící jablko

Designová změna se dotkne i loga na zadní straně. Z několika záběrů víme, že je jablko vyfrézované do plochy zad. Nevíme však proč – jde pouze o prostup signálu jedné z antén? Nebo snad jablko poslouží jako zatraceně stylová notifikační dioda?

Klepněte pro větší obrázek 
S jablkem se něco děje. Otázkou už je „pouze“ co to bude… (zdroj: USwitch.com)

Čekali byste stagnaci výkonu?

V novém iPhone uvidíme další generaci 64bitového čipu Apple A8. Měl by mí dvě jádra a takt 2 GHz (současná dvoujádrová A7 pracuje na 1,3 až 1,4 GHz), operační paměť nebude růst a zůstane na 1 GB. Apple se nespoléhá jen na Samsung. Nové čipy mu vyrábí i tchajwanská společnost TSMC. Obě firmy se už přitom dohodly na vývoji další generace procesorů pro příští rok. Pro zajímavost, procesory ve všech dosavadních iPhonech vyráběl výhradně Samsung. Vzhledem k probíhajícím soudním sporům obou firem je to hezký paradox, že?

Nový čipset má být vybaven i speciálním úsporným koprocesorem, který bude shromažďovat údaje z několika senzorů (gyroskop, akcelerometr, kompas). Grafický čip má zůstat stejný jako v případě iPhonu 5s. Změny by mohly nastat v případě velikosti úložiště. Podle čínského webu Laoyaoba už bude Apple prodávat pouze 32 a 64 GB verze. Ten menší má stát stejně jako dnes dostupná 16 GB verze iPhonu 5s.

Souboj o megapixely

Nedávno jsme si ověřili, že iPhone 5s fotí skvěle, ale za současnou androidí špičkou přece jen zaostává. Napraví to iPhone 6? Osm nebo třináct megapixelů – takové rozlišení by měl mít nový fotoaparát. Starší informace naznačovaly, že Apple nebude zvyšovat počet megapixelů, ale zaměří se spíše na kvalitu fotografií. Podle jiných zpráv zase Apple vsadí na 13 Mpx senzor Sony Exmor.

Užitečnou novinkou může být integrace optické stabilizace obrazu (OIS), která sleduje pohyb telefonu a redukuje otřesy čočky, čímž umožní pořizovat lepší snímky a video i s delšími expozičními časy (tedy typicky ve slabším světle). Spekuluje se, že kvůli nedostatku komponentů bude tato technologie integrována pouze do většího iPhonu s 5,5 palcovým displejem.

Nokia Lumia 1020 s OIS a iPhone 5s bez OIS:

NFC a ultrarychlá Wi-Fi

Kolik let už slýcháme o NFC? Několik nezávislých zdrojů a nejnověji i fotka základní desky potvrzují, že se Apple nakonec přiklonil k technologii NFC. Na autorizaci plateb by pak mohl využít i senzor na otisky prstů Touch ID. Novinkou bude podle všeho i použití superrychlé Wi-Fi 802.11ac, který firma používá u svých MacBooků. Umožňuje přenos dat rychlostí až 1,3 Gbit/s.

Klepněte pro větší obrázek 
Baterie iPhonu 6 (zdroj: 9to5Mac.com)

Apple zřejmě zapracoval i na baterii a vylepšil její kapacitu. Pokud budou spekulace pravdivé, iPhone 6 bude mít 1 810 mAh, zatímco současný iPhone má 1 560 mAh. Nárůst je pěkný, ale jistě poroste i spotřeba, takže reálné prodloužení výdrže je sporné.

Kdy?

S jistotou můžeme říci, že iPhone 6 se začne prodávat v září. Shoduje se na tom několik různých zdrojů a datum 19. září komunikuje například i německý Telekom. I v minulosti Apple spustil prodej nového iPhonu prakticky ve stejném období. iPhone 5s a 5c se začaly prodávat 20. září 2013, iPhone 5 startoval 21. září 2012. Výjimkou je například iPhone 4S, který přišel na trh o pár týdnů později: 14. října 2011.

Otazníky ještě visí nad případným pojmenováním iPhonů. Média momentálně používají označení „iPhone 6“, ale je nasnadě, že se každý z dvojice modelů bude nějak jmenovat. Podle dřívějších zpráv by mohly nové iPhony nést podtituly „Air“ (v případě lehčího…) a „Pro“ (v případě většího modelu). Jak to ale bude opravdu, se dozvíme až v září.

Diskuze (62) Další článek: HTC chystá další One. Bude to Windows Phone a přijde za týden

Témata článku: Apple, iPhone, Smartphony, Spekulace, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 4S, Apple iPhone 4S 16GB, Apple iPhone 4S 32GB, Apple iPhone 4S 64GB, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5 32GB, Apple iPhone 5 64GB, Apple iPhone 5c, Apple iPhone 5c 16GB, Apple iPhone 5c 32GB, Apple iPhone 5s, Apple iPhone 5s 32GB, Apple iPhone 5s 64GB, Apple iPhone 6, Apple iPhone 6 128GB, Apple iPhone 6 64GB, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), Nokia Lumia 1020


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 29

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

** Do telefonu si instaluji vždy zhruba padesátku aplikací ** Nejčastěji jsou zastoupeny aplikace pro sport a zpravodajství ** Najdou se však i některé nešvary (hry), kterými si občas krátím čas

Milan Měchura | 14