Apple s novými iPhony oživuje zapomenutou technologii UWB. Co přinese v praxi?

Apple s novými iPhony 11 a 11 Pro oživil technologii UWB (Ultra-Wideband, ultraširkopásmové připojení), které může ve spojitosti s jeho telefony a celým ekosystémem přinést úžasné vychytávky. Výhody přinese však celému mobilnímu odvětví. O to více zaráží, že jej na keynote přešel je nenápadnou zmínkou na plátně a dokonce i na webu s podrobnostmi zatím není moc sdílný.  Připravuje si něco velkého, co zatím tají?

Klepněte pro větší obrázek
Apple se podporou UWB na keynote nechlubil, jen jej v prezentaci krátce zmínil ve spojitosti s U1 čipem.

UWB není žádná novinka, jde o technologii rádiového vysílání vyvinutou začátkem tohoto tisíciletí, která měla být konkurencí Wi-Fi či Bluetooth. Jedná se přitom o standardizovaný způsob bezdrátového připojení (IEEE 802.15.4), který operuje v širokém spektru frekvencí. Od nízkých 500 MHz až po jednotky GHz. Podle toho se také liší rychlost, dosah i schopnost projít překážkami. Ve své době ovšem s původním cílem rychlého přenosu dat nenašla na trhu uplatnění a prakticky vymizela. Nyní se vrací díky hlavně díky jiné funkci - přesné lokalizaci uvnitř budov.

Klepněte pro větší obrázek
UWB má narozdíl od jiných bezdrátových sítí velmi široký rozsah podporovaných frekvencí.

Tím, že UWB vysílání probíhá v opravdu krátkých rádiových pulzech, lze díky tomu měřit rychlost cesty k okolním zařízením s podporou UWB s přesností až na centimetry. Podle toho si pak přístroj dokáže vytvořit prostorovou mapu s polohou daných zařízení kolem něj. To se bude hodit především v uzavřených prostorech. Velmi výstižně to pojmenoval právě Apple, který to nazval jako GPS v obýváku. Další výhodou UWB je také velmi nízká energetická náročnost.

A jak to využije Apple?

Apple pro podporu UWB vyvinul samostatný čip U1, který se zatím nachází jen v iPhonu 11, 11 Pro a Pro Max, ale lze očekávat, že se časem objeví i v jiných zařízeních jako jsou iPady, iMacy, Macbooky a další. První demonstrovanou funkcí, které UWB do Apple ekosystému přináší, je vylepšené sdílení souborů skrze AirDrop.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Takto technologii UWB prezentuje Apple na svém webu, v budoucnu s ní má větší plány. Na stránce podotýká, že toto je teprve začátek.

Díky tomu že nové iPhony díky UWB znají přesnou polohu ostatních zařízení v okolí, stačí při sdílení jen namířit iPhone na zařízení, kam chcete data odeslat a v nabídce příjemců vám tento přístroj vyskočí jako první, takže jej nemusíte dlouze hledat v seznamu. 

Obrovský potenciál

Apple sám na webu tvrdí, že sdílení souborů je teprve začátek. Dobře totiž ví, že technologie má v jeho rukou mnohem větší potenciál, vzhledem k síle jeho ekosystému. Jedním z klíčových zařízení, které by mělo technologii UWB nabízet je také chystané trackovací zařízení známé zatím pod označením Apple Tag. To mělo být původně představeno s novými iPhony, což potvrzovaly i zmínky v operačním systému iOS 13.1. Nakonec si ho ale Apple pošetřil zřejmě až na nějakou pozdnější keynote.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Díky Apple Tag by bylo možné skrze UWB lokalizovat libovolný objekt. 

Zařízení by mělo fungovat tak, že jej přivěsíte k batohu, ke klíčům nebo čemukoliv, co chcete hlídat a v případě potřeby jej najít nebo prozvonit. Tak alespoň fungují dosavadní zařízení s Bluetooth (např. Tile). Apple by však s UWB získal rovnou i schopnost lokalizace ztraceného zařízení v prostoru, což spolu s integrací přímo do aplikace Find My a jeho novou funkcí s offline hledání může dát uživatelům do ruky velmi mocný nástroj.

Klepněte pro větší obrázek
Jak ukazuje patent Applu, díky UWB budete moci najít ztracené předměty či psa, nebo s příchodem domů automaticky nastavit termostat či odemknout dveře.

S možnostmi využití však můžeme zajít ještě mnohem a mnohem dál, například u zařízení pro chytrou domácnost s podporou HomeKit. Představte si, že přijíždíte domů z práce, ale váš chytrý zámek váš příchod očekává ještě před příchodem ke dveřím a rovnou je odemkne. Chytrá televize či HomePod nabídne personalizovaný obsah podle toho, kdo (s iPhonem po ruce) je zrovna poblíž. A podobných možností využití je nespočet.

Otevřené pro všechny

Je třeba dodat, že UWB není vyhrazeno jen pro Apple. Jde o otevřený standard, který mohou použít další výrobci. Apple tedy může být znovu jen ten, kdo jako první vezme známou technologii, protlačí ji do praxe a ostatním jen prošlape cestu. Ostatně není náhoda, že v době prvních spekulací nasazení UWB do nových iPhonů začalo využití této technologie zvažovat například Sony nebo Samsung.

Klepněte pro větší obrázek
Prosadit UWB v praxi se snaží také konsorcium FiRa, jehož součástí už jsou někteří velcí výrobci. 

Samotná organizace UWB Alliance díky možnosti trackování polohy v řádu jednotek centimetrů mluví také o širokém využití v podnicích. Například k lokalizaci stroje ve výrobní hale, zboží ve skladu nebo by s jeho pomocí mohli hospodáři kontrolovat i pohyb dobytka a jiné zvěře. UWB by také mohlo zabraňovat kolizím v odvětví chytrých aut, nebo jej půjde využít ke sčítání osob, což využijí například organizátoři různých kulturních akcí a počítá se s ním i v oblasti IoT.

Klepněte pro větší obrázek
Využití UWB jako otevřeného standardu v praxi je opravdu obrovské.

Zkrátka možnosti UWB jsou široké, jen je vzít a protlačit do praxe. Pomoci tomu má i nové konsorcium FiRa (zkratka od „Fine Ranging”), ke kterému se postupně přidávají výrobci z různých odvětví. Zmínit můžeme právě Samsung, Sony, Bosh, NXP a další. Trochu překvapivé je, že samotný Apple ve výčtu členů chybí. UWB dnes využívá například i Boeing k lokalizaci tisíců nástrojů ve svých rozsáhlých výrobních halách. Technologie se uplatní dokonce i ve sportu. Již tuto sezónu budou mít hráči NFL zabudovaný UWB tag v chráničích, podle nichž jim bude při zápase měřena rychlost, uražená vzdálenost a další údaje.

Jak to tedy vypadá, UWB není jen nějaký pokus Applu, ale technologie se kterou pracuje spousta různých výrobců, takže o ní v budoucnu ve spojitosti (nejen) se smartphony jistě ještě uslyšíme.

Via: Cnet

Váš názor Další článek: Hodinky Huawei Watch GT 2: Srdeční tep změří i pod vodou a vydrží až 14 dní!

Témata článku: Apple, iPhone, Technologie, Smartphony, Bluetooth, GPS, Mobilní sítě, Wi-Fi, UWB, Apple iPhone 11, Apple iPhone 11 Pro, Apple iPhone 11 Pro Max, Pro Max, CNET, FIRA, Boeing, Praxe, HomeKit, Lokalizace, NFL, MacBook, Bosh, Zařízení


Určitě si přečtěte

Levný Google Pixel 4a je konečně tady. iPhonu SE (2020) roste zdatná konkurence

Levný Google Pixel 4a je konečně tady. iPhonu SE (2020) roste zdatná konkurence

** Google s několikaměsíční prodlevou konečně oznámil Pixel 4a ** Novinka dostala stejný fotoaparát, jaký má výrazně dražší Pixel 4 ** Přímý konkurent iPhonu SE (2020) však bude stát jen 9 tisíc Kč

Martin Chroust | 63

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 36