Apple smí koupit službu na rozpoznávání hudby Shazam. Akvizici schválila Evropská komise

Apple smí koupit službu na rozpoznávání hudby Shazam. Akvizici schválila Evropská komise

Loni v prosinci oznámil Apple nákup služby na rozpoznávání hudby Shazam. Neoficiální zdroje hovořily o transakci za 400 milionů dolarů (necelých 9 miliard korun). Některé státy EU ale daly podnět Evropské komisi, aby prověřila, zda transakce nepoškodí volnou soutěž na trhu hudebních digitálních služeb.

Komise nyní vydala stanovisko, že vlastní služba americké firmy Apple Music a britský Shazam si na trhu přímo nekonkurují, ale vzájemně se doplňují. Apple tak může obchod dokončit. Komise zvažovala i dopad na konkurenční streamovací služby. Nyní se totiž z rozpoznané hudby Shazam odkazuje např. na přehrání v Deezeru, na Spotify nebo zakoupení v Google Play Music. Z těchto odkazů získává Shazam část svých příjmů. Podíl přístupů z tohoto zdroje je ale pro jiné služby podle zjištění Komise zanedbatelný.

Rozpozná hudbu, ale i filmy

Streamovací služba Apple Music kromě domácího amerického trhu dlouhodobě prohrává boj se švédským Spotify. Akvizice Shazamu a jeho případná integrace do Apple Music by americké firmě mohla pomoci přilákat další uživatele k vlastní hudební službě. Spotify měsíčně používá okolo 70 milionů platících uživatelů, Apple Music má 45 milionů.

Shazam je britská služba pro rozpoznávání písní z krátkých hudebních ukázek, která vznikla už v roce 1999, kdy fungovala pomocí SMS kódů. Zlatá éra nastala až po roce 2010 ve formě aplikace pro smartphony. Nyní Shazam uvádí až 100 milionů aktivních uživatelů měsíčně. Své služby rozšířil také o rozpoznávání filmů a seriálů – stačí přiblížit mikrofon telefonu a nechat naposlouchat zvukovou stopu.

Jak funguje aplikace Shazam ve smartphonu?

Diskuze (38) Další článek: Nubia Red Magic už se prodává v Evropě. Výrobce zvolil stejný přístup jako OnePlus

Témata článku: Apple, Hudba v mobilu, SMS, Apple Music, Spotify, Evropská unie, Evropská komise, Služba, Shazam, Akvizice, Neoficiální zdroj, Deezeru, Aktivní uživatel, Dolar, Hudba, Streamovací služba, Americká firma, Transakce, Uživatelé, Zvuková stopa, Komise, Google Play Music, Rozpoznávání, Platící uživatel, Zlatá éra


Určitě si přečtěte

Online přenos: Apple představil tři nové iPhony a Watch 4

Online přenos: Apple představil tři nové iPhony a Watch 4

** Čekáme tři nové iPhony navazující na loňský model X ** Víme o nich hodně. Má Apple v rukávu utajený trumf? ** Tim Cook vstoupí na pódium v 19:00

Filip Kůžel, Martin Miksa | 235

RECENZE: OnePlus 6 — další pokus o zabití vlajkových lodí

RECENZE: OnePlus 6 — další pokus o zabití vlajkových lodí

** Poměr ceny a výkonu je fantastický ** OxygenOS je fakticky čistý Android ** Foťák je krůček za nejlepšími

Jakub Michlovský | 53

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 117