Apple Watch: Z Ameriky přicházejí první zkušenosti s měřením EKG na zápěstí

V pátek jste si u nás mohli přečíst, že na hodinky Apple Watch Series 4 se v USA dostává očekávaná funkce EKG. Funkce je omezena pouze na USA, zřejmě kvůli tomu, že ve zbytku světa mobilní EKG certifikováno (zatím) nebylo.

Objevují se také první testy funkce EKG. Například redaktorka webu CNET chtěla v rámci natáčení reportáže porovnat „skutečný“ EKG a a EKG v hodinkách. Jak to dopadlo? Hodinky jí prozradily, že má nepravidelný srdeční rytmus, o čemž doposud neměla ani zdání.

Podívejte se, jak u Apple Watch funguje EKG:

Samotné měření v hodinkách využívá dvě elektrody. Jedna je umístěna ze spodní strany hodinek, druhá pak na jejich korunce. Při měření stačí na korunku položit ukazováček, tím se uzavře kruhový obvod a může proběhnout měření. Trvá 30 sekund a srdeční rytmus jde vidět na displeji v reálném čase. Jak na videu uvádí doktor Gregory Marcus z UCSF Medical Center, lze vidět pravidelný rytmus, narušovaný silnějším rytmem, který se vyskytuje dříve, než je obvyklé.

Podle doktora Marcuse může být tato anomálie zdrojem budoucích problémů, ale také nemusí. Přesto až lékařské EKG s dvanácti elektrodami dokáže přesněji určit místo možných problémů v srdci. To hodinky samozřejmě neřeknou, ovšem výsledný záznam z EKG se mezi oběma zařízeními rámcově shodoval. Přímo na hodinkách je tak možné zjistit, že je s vámi něco v nepořádku, takže navštívíte lékaře, který provede kompletní diagnostiku.

A právě to je cílem zdravotního monitoringu Apple Watch. Hodinky umí automaticky informovat nositele o nepravidelném srdečním rytmu, který může stát za fibrilací srdečních síní. Hodinky dají vědět i tehdy, jakmile detekují zvýšený srdeční tep přes 120 tepů s odstupem minimálně 10 minut od poslední fyzické aktivity. První testy tak ukazují, že EKG v hodinkách má smysl. Jen je třeba počkat na to, až se podpory EKG v Apple Watch dočká i zbytek světa, nebo než se EKG dostane i do hodinek dalších výrobců.

Naše první dojmy z hodinek Apple Watch Series 4:

Diskuze (258) Další článek: Honor zve do Paříže na premiéru top modelu View 20. Bude mít díru v displeji

Témata článku: Apple, Chytré hodinky, Hodinky, Apple Watch, EKG, USA, Zdraví, Měření, watchOS, CNET, Budoucí problém, Apple Watch Series, Možný problém, Redaktor webu, Reálný čas, Spodní strana, První zkušenost, Amerika, Rytmus, První test, Series, MFC, Výsledný záznam, Doktor, Srdeční rytmus


Určitě si přečtěte

RECENZE: TCL 10 Pro – opravdová radost pohledět

RECENZE: TCL 10 Pro – opravdová radost pohledět

** Prim zde hraje vzhled a displej, na obojí radost pohledět ** Dobrá je výdrž baterie, potěší reverzní dobíjení, infraport je bonus ** Zklamáním je fotoaparát, foto i video umí být skvělé i špatné

Jakub Vrbacký | 31

Xiaomi Mi Band 5 má větší displej, pohodlnější nabíjení a pořád skvělou cenu

Xiaomi Mi Band 5 má větší displej, pohodlnější nabíjení a pořád skvělou cenu

** Náramek dostal větší, jemnější a jasnější displej ** Xiaomi zpřesnilo měřič tepu i spánku ** Cena je pořád skvělá, ale snížila se výdrž

Lukáš Václavík | 29

RECENZE: Samsung Galaxy A51 – také letos bude tím nejprodávanějším „áčkem“

RECENZE: Samsung Galaxy A51 – také letos bude tím nejprodávanějším „áčkem“

** Otestovali jsme již druhý model letošní řady Galaxy A ** Samsung se zaměřil na kvalitnější focení, které doplňuje špičkovými AMOLED displeji ** Galaxy A51 bude mainstream, cena však meziročně o něco narostla...

Martin Chroust | 31

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107