Apple ztrácí lesk, aneb „hejt“ na iPhone 6 a Watch

Líbila se vám poslední představovačka Applu? Mně ne. Kde jsou inovace? Korektní a neutrální článek tentokrát nečekejte.

V úterý byly představeny nové iPhony 6 a 6 Plus a mezi mobilní veřejností vyvolaly rozpaky jako žádné jiné jablečné modely před nimi. Ano, dočkali jsme se opět exkluzivního těla, jež se skládá ze skla a hliníku. Ano, dočkali jsme se zvětšení úhlopříčky displeje na 4,7 (resp. 5,5) palce. Ano, dočkali jsme se nového čipu A8, který nových modelům přineste o X procent vyšší výkon oproti iPhonu 5S. Ano, dočkali jsme se vylepšeného fotoaparátu s podporou panoramatických snímků v celkovém rozlišení až 43 megapixelů. A ano, konečně jsme se dočkali také zabudování NFC.

Ale...

Klepněte pro větší obrázek
Tohle jsou nové iPhony, ale kam se poděla inovace?

...čeho jsme se dočkali opravdu nového? Je na to až překvapivě jednoduchá odpověď - ničeho. Apple se však snažil udělat i z ničeho něco, a tak při představení platebního systému Apple Pay vypadal, jako kdyby právě objevil Ameriku. NFC platby však již mnohem dříve přinesli jiní výrobci. Podpora nového platebního systému se zpočátku bude týkat pouze USA, v ostatních částech světa zůstane letošní největší novinka iPhonů minimálně prvních několik měsíců nevyužita (více o evropských plánech firem Visa a MasterCard najdete zde).

Nasazením větších displejů pak americký výrobce nejen že opět jen dohání ostatní, ale také protiřečí sám sobě. Vzpomínáte na reklamu na iPhone 5, která nadřezeně vysvětluje, že jedině 4" displej jde ovládat jedním palcem? Menší velikost také často byla hlavním důvodem pro nákup iPhonu. Jako absurdita na druhou mi pak připadá režim, který stáhne dění na displeji dolů, aby palec pohodlně dosáhnul i na horní tlačítka. To je jak kdyby Apple vzkázal: „Víme, že jsou velké displeje nesmysl, ale když je chcete…“

Jeden z mála kladných bodů si Apple vysloužil režimem videokamery Slow-Mo. S novými iPhony půjde natáčet zpomalené video při snímkovací frekvenci až 240 fps (a slušném rozlišení 720p). To je věc, kterou opravdu nikdo jiný nenabízí. Ale jak dlouho?

Samotný fotoaparát však opět zůstal na 8Mpx. Nechci trvdit, že to bez megapixelů nejde a možná bude nový foťák opravdu lepší, ale v nedávném srovnávacím testu fotoaparát iPhonu 5s narážel právě na chybějící jemnost...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Řada fanoušků nedokáže Applu odpustit, že fotoaparát vystupuje nad rovinu zad. Bude to znít jako klišé, ale troufám si tvrdit, že Steve Jobs by za podobný nápad své designéry prohodil dveřmi...

Dalším průšvihem může být baterie menšího iPhonu 6. Dle předběžných informací má kapacitu 1 810 mAh. To je pro 4,7" displej málo a nejsem si jistý, že to tentokrát zachrání obvyklé applovské řeči o ideálním souladu softwaru a hardwaru. Velký jasný IPS displej po zapnutí prostě žere a na zobrazeném obsahu, nebo způsobu, jak se tam dostal, až tak nezáleží.

Baterie je přitom jen jednou z obětí honby za nízkou tloušťkou. Další je absence optické stabilizace u iPhonu 6. Model 6 Plus ji má, čímž se vlastně stal lépe vybaveným modelem, vlajkovou lodí (tím a vyšším rozlišením displeje). O bezdrátovém nabíjení nebo vodotěsnosti pak inženýři z Cupertina zřejmě dosud neslyšeli.

Hodinky bez nápadu

Kritiku si vysloužila rovněž samotná konference. Byla totiž roztahaná a nudná, téměř se podobala těm, které s oblibou předvádí (stále ještě trochu) naškrobený Microsoft. Samostatný hejt zaslouží videostream z akce. Přetížené servery, neustálé přerušování a přimíchaná čínská zvuková stopa? Pánové, jestli to nechcete dělat pořádně, nedělejte to vůbec. Mám si začít myslet, že teď podobně děláte i hardware?

Naděje svitla až ve chvíli, kdy Tim Cook použil Jobsovo oblíbené spojení „One more thing...“. V tu chvíli bylo většině sledujících jasné, že se schyluje k představení tolik očekávaných chytrých hodinek. Tedy okamžiku, kdy mohl Apple znovu zazářit. Apple Watch však spíše zklamaly. Design je věc značně subjektivní, ale v mých očích zdaleka nedokáží konkurovat již dříve představeným modelům, mezi které patří Moto 360 nebo LG Watch R.

Klepněte pro větší obrázek
Systém, který využívají nové Apple Watch také není příliš opěvován.

Oproti ostatním navíc přijdou relativně pozdě (začátkem roku 2015 v USA), přesto nedokázaly nabídnout něco nového, nebo aspoň zdrcující kombinaci známého. Nedokázaly poskytnout ten tolik kýžený Apple efekt. Obsahují sice NFC, tudíž s nimi půjde platit skrze Apple Pay, na druhé straně jim chybí GPS, nebo barometr. Obojí je v iPhonu 6, ale zase jen v něm. Hodinky jsou sice kompatibilní už s iPhonem 5, ale tohle partnerství už bude omezené.

Tim Cook se během 40minutové prezentace nových hodinek ani slovem nedotkl jejich výdrže. Tedy vlastnosti, na které si jablečné produkty kdysi zakládaly. Nelze proto očekávat, že Apple Watch vydrží výrazně déle (jestli vůbec) než jiné chytré hodinky.

Klepněte pro větší obrázek
Možná, že sám Apple cítil, že to není úplně ono, a tak již předem na závěr akce pozval kapelu U2, která představila své nové album a darovala ho světu.

Prémiová cena za průměrné součástky

Vše výše popsané by však nemuselo být takovým zklamáním, nebýt jednoho důležitého faktoru. Ceny. Pokud by totiž nové iPhony stály kolem 10-12 tisíc Kč, neřekl bych ani slovo. Jenže Apple produkty byly, jsou a budou prémiové produkty. A takové produkty prostě musí být po všech směrech špičkové.

Špičkové jsou však zatím pouze ceny nových zařízení na evropských trzích. Většinou totiž cena nejhůře vybaveného, 16GB iPhonu 6, startuje na horentních 20 tisících. 128GB verze iPhonu 6 Plus pomalu atakuje 30 tisíc... Podobný příběh se opakuje i u Apple Watch, když cena těch nejméně vybavených verzí začíná v USA na 350 dolarech, u nás budeme rádi, když se vejdeme do 10 000 Kč.

Výstižně to na Twitteru glosoval bývalý ředitel české Nokie Petr Kasa„Tak co, ktera banka prvni nabidne iHypoteku?“

Klepněte pro větší obrázek 
Následující věta je největší Apple-klišé, ale nemůžu si pomoct:
„Tohle by se za Steva Jobse nestalo.“

Abych to ale celé shrnul. Nedělám si iluze o tom, že nové iPhony (a později Watch) budou ležet na skladech. Ale bude to na nové prodejní rekordy? Nic netrvá věčně, takže je otázkou, jak dlouho může Apple vše táhnout svým jménem a bez technických inovací. Jak dlouho ještě budou zákazníci ochotní za mírně nadprůměrné telefony platit vysoce nadprůměrné ceny?

Diskuze (310) Další článek: Podívejte se, jak Huawei představilo své novinky na veletrhu IFA

Témata článku: Apple, iPhone, Příslušenství, Kauzy, Steve Jobs, MasterCard, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5 32GB, Apple iPhone 5 64GB, Apple iPhone 6, Apple iPhone 6 128GB, Apple iPhone 6 64GB, Apple iPhone 7, Jednoduchá odpověď, Apple produkt, Zvuková stopa, Nový foťák, APP, Cena těch, Rozpaky, Podobný nápad, Celkové rozlišení, Lesk, #Apple


Určitě si přečtěte