Apríl: Nay Ko - první mobil s monitorem místo displeje

Na CeBITu byl tento telefon stran zájmu veřejnosti, protože mateřská firma neměla dostatek financí na to, aby mohla vystavovat vedle gigantů jako Nokia nebo Sony Ericsson. Nicméně i přesto jde o velmi zajímavý koncept, u něhož výrobce sází především na cenu.
Apríl: Nay Ko - první mobil s monitorem místo displeje

Důležitá je cena

Jediným důvodem, proč neznámý výrobce Nay Ko sáhnul právě po technologii CRT místo LCD, je cena. Každý ví, že běžné monitory jsou o mnoho levnější než monitory se stejnou úhlopříčkou. A právě Nay Ko je první firmou, kterou napadlo, jak výrazně snížit cenu sučasných mobilů: jeho nový mobil má místo displeje malý monitor.

Výrobní náklady na mobil tak klesnou řádově o stovky korun, což je pro zákazníka výrazná sleva. Malý monitor s úhlopříčkou dvou palců je samozřejmě barevný, zobrazí 16,7 milionu barev. Výhodou monitoru je také vyšší kontrast a jas, což je u současných displejů docela problém. Obraz také nemá žádný rastr a navíc může bez problému měnit rozlišení, přičemž to maximální je 320 x 240 bodů, tedy tolik, co dříve měly VGA monitory! Důležité je rovněž rychlé překreslování, s čímž si současné displeje v mobilech nedokáží příliš dobře poradit.

Několik drobných problémů

Dnes se bohužel CRT monitory v mobilech potýkají s několika menšími problémy, nicméně Nay Ko tvrdí, že na jejich odstranění pracuje. Prvním problémem je velikost mobilu - kvůli integraci monitoru se výrazně zvýšila hmotnost a velikost mobilu. Uznejte ale sami, že současných 150 gramů není zase tak mnoho, vždyť před několika lety vážily mobily i několik kilogramů. Hmotnost by měla během několika let klesnou až na snesitelných 100 gramů.

Druhým, možná větším problémem, je výdrž mobilu. CRT monitor je trošku náročnější na spotřebu, proto je nutné představený koncept dobíjet zhruba každou hodinu, přičemž nabíjení trvá stejnou dobu. I na zlepšení tohoto parametru výrobce pracuje a hledá rozumný kompromis mezi výdrží, velikostí a hmotností nikl-kadmiové baterie; řešením by mohlo být použití novějšího typu baterií Ni-MH, které mají podstatně lepší vlastnosti, ale zatím jsou hodně drahé.

Konečně třetím problémem je zatím nízká obnovovací frekvence: pouhých 50 Hz, tedy tolik jako běžný televizor. Limitujícím prvkem je velikost obrazovky, na tak malém prostoru totiž není možné dosáhnout frekvence vyšší. Naštěstí se na monitor mobilu uživatelé nedívají tak často jako na monitor počítače, takže tento problém nehodlá Nay Ko nijak řešit; alespoň prozatím. Asi větší nevýhodou je delší prodleva monitoru po zapnutí, na obraz budete čekat zhruba deset sekund, následně se musí monitor demagnetizovat; však to znáte z televize nebo běžných počítačových monitorů.

Do konce roku

Celá technologie je zatím v plenkách a usilovně se na ní pracuje. Podle vyjádření zástupců firmy, které nám poskytli v exkluzivním interview, bude první mobil s CRT monitorem na evropských trzích dostupný už koncem roku. Zatím není známo, jaké přesně bude mít mobil funkce, firma ale uvedla, že půjde o mobil pro profesionální uživatele, kteří preferují špičkové vlastnosti před stylovým vzhledem, nízkou hmotností a rozumnou velikostí. V mobilu tak nebude chybět telefonní seznam či možnost psaní textových zpráv. Těšíte se?


Pozor, apríl!
Diskuze (21) Další článek: Apríl: Od června budeme u Twistu platit za příchozí hovory

Témata článku: Displeje, Apríl, Displej, Monitor, Výrazná sleva, Mobil, První mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31