Apríl: Od června budeme u Twistu platit za příchozí hovory

Po nedávném zpoplatnění služby webové SMS brány přichází od T-Mobilu další nepříjemná zpráva, a to zejména pro uživatele předplacených karet Twist. Do budoucna totiž T-Mobile počítá s částečným zpoplatněním příchozích hovorů u Twistu.
Apríl: Od června budeme u Twistu platit za příchozí hovory

Twist zlevní, ale i zdraží

Naopak se prý současně výrazně zlevní volání do ostatních sítí T-Mobile po celém světě. Spolu s několika dalšími novinkami to na včerejší tiskové konferenci oznámil mluvčí společnosti Jiří Hájek.

„Změny účtování služeb Twist přinesou našim zákazníkům i mnohé výhody, zejména opravdu výhodné volání do všech sítí skupiny T-Mobile, tedy i do zahraničí. Samotné zpoplatnění příchozích hovorů považujeme spíše za okrajovou záležitost. Bude se totiž týkat pouze volání z vybraných sítí, která tvoří jen malou část hovorů na Twist a toto zpoplatnění bude spíše symbolické.“, uvedl doslova mluvčí. Na tiskové konferenci dále zaznělo, že nová cenová politika je součástí začleňování českého T-Mobilu do celosvětové skupiny T-Mobile International a v budoucnu ještě přinese zákazníkům převratné změny, zvláště u mezinárodních hovorů a roamingu.

Pozor, bude se platit za příchozí hovory!

Je ale jasné, že tuzemského uživatele Twistu bude zajímat především nově zavedené účtování příchozích volání, která jistě tvoří podstatnou část hovorů majitelů karet Twist. Připravme se na to, že již za dva měsíce, tedy od 1. června, se můžeme „těšit“ na zpoplatnění hovorů zatím jen ze sítě Českého Telecomu sazbou 2 Kč za minutu bez DPH, tedy 2,10 Kč, a to u všech Twist tarifů, tedy Twist Standard, Twist Extra i Twist SMS. Přijímání hovorů z mobilních sítí, jakož i přijímání hovorů ze zahraničí a ze všech ostatních sítí, bude i nadále zdarma. T-Mobile tvrdí, že hovorů ze sítě Českého telecomu do Twistu je „překvapivě malé procento“ a že se tedy „zákazníci v žádném případě nemusí obávat výrazného zvýšení nákladů na službu Twist“. Do budoucna to ale nevylučuje další změny.

Toto zpoplatnění tedy s jistotou čeká jen Twist zákazníky, u paušálů se zatím nic nemění. Nejedná se ale prý o znevýhodnění Twistů, protože současně u nich dojde ke snížení cen za volání do sítí T-Mobile (tedy nejen v ČR), ale volání do českého T-Mobilu zlevní jen u tarifu Twist Standard.

Příjem hovorů je drahý

Přestože měla být včerejší večerní tisková konference pojata spíše v duchu prezentace nových letních roamingových tarifů (o kterých má ale i T-Mobile zatím spíše jen mlhavou představu), nových služeb T-zones a nových telefonů a zavedení zpoplatnění příchozích hovorů bylo zmíněno jakoby na okraj, byl T-Mobile ústy mluvčího připraven snést řadu argumentů vysvětlujících tento krok. Slyšeli jsme například, že zákazníci Twistu musí chápat i příjem hovoru jako službu která generuje náklady, tedy zpoplatněnou, a také, že u mnohých zahraničních mobilních operátorů prý „není zdaleka samozřejmostí nezpoplatňovat veškeré hovory“ a tedy se dalo předpokládat, že „…i mobilní trh v České republice dospěje do této fáze“. Nicméně u předplacenky je to krok neobvyklý, protože patrně znamená, že dojde-li vám kredit, na váš mobil se ze sítě ČT nikdo nedovolá. Bohužel to nevíme přesně, neboť na tuto eventualitu se na tiskové konferenci nikdo nezeptal.

Za rok zaplatíme i za slunečné počasí

Teď je tedy jasné, že po zrušení bezplatné SMS brány T-Mobilu, po výrazném omezení webové SMS brány Eurotelu a po mnoha spekulacích, zdali nás operátoři napříště překvapí zpoplatněním zákaznických linek, přichází T-Mobile s velice razantním krokem - se zpoplatněním příchozích hovorů. S krokem, který podle mého názoru úplně mění filozofii používání předplacených karet či mobilů vůbec, s krokem, který nás (i přes situaci v zahraničí) vrací někam do doby mobilního pravěku, kdy byl jediným mobilním operátorem Eurotel a kdy se běžně platilo za příchozí hovory kolem šesti korun za minutu. Je to ale opatření celkem pochopitelné, neboť útrata Twist zákazníků je oproti zákazníkům s paušálem relativně velice malá. I T-Mobile se také nijak netají tím, že se takto snaží uživatele Twistu motivovat k bezplatnému přechodu na paušál, kde se podobné změny zatím neplánují. I když, kdo ví, co bude za rok...


Pozor, apríl!

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Twist, Apríl, Hovor, Příchozí hovor, Mobilní pravěk

Určitě si přečtěte

T-Mobile před Vánoci zvýhodní Samsungy. Ježíšek donese dva za cenu jednoho

T-Mobile před Vánoci zvýhodní Samsungy. Ježíšek donese dva za cenu jednoho

** Novinky nejsou, ale tři roky starý 32GB iPhone 6 koupíte pod 10 tisíc ** Kvalitu za rozumnou cenu nabízí o tisícovku zlevněné Honory 8 a 6X ** Neprohloupíte ani s Nokií 5, která klesla o 500 Kč a stojí pod 5 tisíc

2.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 7

Vánoce u operátorů. Kde se dá ušetřit a co nám dají zadarmo

Vánoce u operátorů. Kde se dá ušetřit a co nám dají zadarmo

** T-Mobile dá dva mobily za cenu jednoho (při podpisu smlouvy) ** O2 zlevní mobily (při podpisu smlouvy) ** Vodafone umožní streamovat video zdarma (v té správné aplikaci)

26.  11.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 14

Proč operátoři poškozují mobilní internet? Jejich tematické balíčky matou uživatele

Proč operátoři poškozují mobilní internet? Jejich tematické balíčky matou uživatele

** Operátoři slibují něco nového a fantastického ** Problém je, že to zřejmě odporuje pravidlům ** ...a hlavně to nedává velký smysl pro uživatele

25.  11.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 34