Astronaut na oběžné dráze: Trium Cosmo

Trium Cosmo je další malý mobil z dílny Mitshubishi. Váží jen 69 gramů a je napěchován funkcemi. Více v našem preview.
Astronaut na oběžné dráze: Trium Cosmo
Není tomu dlouho, kdy společnost Mitshubishi vytvořila divizi s názvem Trium pro vývoj mobilních telefonů. Na stránkách výrobce jste již mohli zaznamenat přístroje Astral, Aria, Galaxi nebo Mars, které se vyznačovali futuristickým, ale elegantním vzhledem. Před nedávnem přibyl do rodiny „mrňous“ s názvem Cosmo.

Je to fešák

Na první pohled zaujme velmi oblými tvary a velikostí. Celkový dojem umocňuje nezvykle tvarované ochranné sklo na krytu, jež přesně opisuje analogové hodiny na displeji telefonu a zprava doleva se zeštíhluje. I přes to, že kryt zakrývá část displeje, jsou všechny ikonky stále viditelné i bez nutnosti kryt odklápět. Ten zároveň chrání proti nechtěnému stisku tlačítek. Z přístroje vyzařuje perfektní dílenské zpracování. I přes své malé rozměry a velmi nízké hmotnost nepůsobí v dlani nijak křehce. Jeho stříbrný vzhled mu dodává podle mého názoru neodolatelnou image.

Joystick? Inu, proč ne?

Stejně jako Alcatel OT 501 a OT701 má Cosmo čtyřsměrový joystick, který je velmi citlivý a přesný. Stiskem potvrzujete volbu; ovládání je tudíž velmi jednoduché, ale ze začátku se jistě párkrát ukliknete. Jakmile si však zvyknete, nedáte na joystick dopustit. Tlačítka klávesnice jsou od sebe dostatečně vzdálená a jejich stisk je údajně velmi příjemný. Horší je to s tlačítky na příjem a ukončení hovoru. Jsou totiž dvoupólová a na to jsou velmi malá.

Psaní textových zpráv je poněkud netypické. Mezera a přepínání mezi velkými a malými znaky se provádí křížkem, speciální symboly dostanete dlouhým stiskem hvězdičky. Ačkoli se to může zdát z počátku nepohodlné, systém se stane velmi rychlý, jakmile si na něj zvyknete. Zapínání a vypínání prediktivního vkládání textu se provádí pomocí joysticku.

Velký displej

Displej má vysoké rozlišení a skvělý kontrast. Na každý z pěti řádků se vejde 22 znaků. Písmena jsou od sebe oddělena vždy malým prostorem, což je jeden ze způsobů jak zlepšit čitelnost; mezery na druhou stranu zabírají drahocenné místo. Přístroj obsahuje funkci zoom, kdy se písmena zvětší zaplněním prázdného prostoru kolem sebe. Je to sice efektivní, ale v praxi nepříliš využitelné.

Samozřejmostí je WAP. Díky kvalitnímu displeji a citlivému joysticku je prohlížení stránek velmi pohodlné. Snad jedinou připomínku bych měl ke kapacitě paměti prohlížeče. Ten totiž může uložit jen pět oblíbených položek a jen jedno nastavení připojení – wapování není tedy vhodné tehdy, pokud často měníte karty SIM, resp. operátory. Věřím, že zvýšení paměti by přístroj příliš nezdražilo.

Lehký, ale vydrží

Maratónec Cosmo určitě není. Uvážíme-li však, že přístroj váží rekordních 69 gramů, je zřejmé, že se někde ušetřit muselo. Baterie je typu Li-Ion o kapacitě 540 mAh. Ta vám postačí asi na dvě hodiny provozu, nebo 80 hodin pohotovosti. Není to mnoho, uvážíme-li, že takové wapování je ještě náročnější než hovor. Na druhou stranu se vám baterie nabije za 1,5 hodiny.

Zvuk vycházející z telefonu je poněkud zastřený, bohužel, zvýšením hlasitosti se situace nijak nezlepší. Citlivost na signál je velmi dobrá, což byla pravděpodobně daň za neintegrovanou anténu.

Malý a šikovný

Trium Cosmo pomalu udává nový standard mezi mobilními telefony. Je až neuvěřitelné, jak tvůrci napěchovali tolik funkcí do tak malého a lehkého telefonu. Třešničkou na dortu je jeho hezký vzhled. Pokud máte nějaké pochybnosti, tak je dejte stranou, protože mobilní telefon Trium Cosmo si zaslouží to nejvyšší ocenění a po dlouhé době je zde přístroj, jež rozvíří stojaté vody. Bohužel, stejně jako model Trium Mars ani tento kousek zatím nenabízejí naši operátoři ani velcí distributoři. Pokud jej budete chtít, budete se muset prozatím spolehnout na zahraniční trhy.

Ve zkratce:

  • Mobilní telefon Trium Cosmo
  • Rozměry: 103 x 51 x 16 mm
  • Hmotnost: 69 g včetně baterie
  • Pohotovostní doba: 80 hodin
  • Doba hovoru: 120 minut
  • Baterie: 540 mAh Lion
  • Sítě: GSM 900/1800MHz
  • Displej: 31 x 23 mm, pět řádků
  • Další funkce: WAP, T9, vibrační vyzvánění, IrDA, 255 míst v telefonu, 2 hry, diář, budík, datové přenosy 14 kb/s, kalkulačka, konvertor měn, SIM Toolkit, analogové hodiny
Diskuze (11) Další článek: Bluetooth již brzy od Nokie

Témata článku: Skvělý kontrast, Stříbrný vzhled, TRI


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34