Asus P552w: mají se Touche začít bát? (preview)

Asus se vydává do bitvy o nejlepší dotykové ovládání prstem. Jak si povede miniaturní novinka se solidním výkonem?

Dotykové ovládání psrty a bez stylusu, to je poslední móda mobilního světa. Skoro každý výrobce se již do této bitvy vložil a kdo ne, ten na tom tvrdě pracuje. Nyní se přidává i Asus a přichází se silnou zbraní – model P552w s GPS, rychlým procesorem a HSDPA určitě nezůstane pozadu.

Cestou Touche

Asus P552w je malý komunikátor vydávají se cestou prvního HTC Touch. Oblý design s rozměry 102 × 60,5 × 14,5 mm a hmotností 105 gramů se bude prodávat ve dvou barvách: buď elegantní bílé, nebo luxusnější černé. Přední straně kromě čtyř ovládacích tlačítek a pětisměrné klávesy vévodí 2,8 palcový displej. Kdo doufal ve VGA rozlišení, bude zklamán, opět je to jen klasické QVGA (240 × 320 pixelů) s 65 000 barvami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bude to černé vedle bílého

Za to uvnitř se schovávají pořádné komponenty. Najdeme tam totiž neobyčejně výkonný procesor Marvell Travor taktovaný na frekvenci 624 MHz (pro srovnání, v HTC Touch Diamond je 528 MHz). A ten v kombinaci se 128 MB paměti RAM dává dohromady solidní základ. Uživatelskou paměť čtvrt gigabajtu (256 MB) doplňuje slot pro microSD karty podporující SDHC standard.

Co se týče konektivity, není zde co vytknout. GSM s GPRS a EDGE na frekvenci 900/1800/1900 MHz doplňují i sítě třetí generace (2100 MHz) s nadstavbou HSDPA umožňující stahování dat rychlostí až 3,6 Mb za sekundu. Pro spojení s bližším okolním světem využijete WiFi (802.11 b/g), samozřejmostí je i Bluetooth 2.0. Kdo by radši kabel, může použít USB 1.1.

Glide se postaví proti TouchFLO

Našlo se místo i pro integrovanou GPS, konkrétně čip SirfStar III. Tu budete moci vyzkoušet hned po vybalení z krabice, v komunikátoru je totiž přeinstalovaná aplikace Google Maps. Za to fotoaparát není nijak přepychový, dva megapixely bez autofokusu jsou v dnešní době slabota. Zvládne natáčet i video, buď v rozlišení QVGA ve formátu s 24 snímky za sekundu, nebo ve formátu H.263 a rozlišení QCIF (176 × 144 bodů).

A jak na tom bude P552w s výdrží? Uvnitř najdeme baterii o kapacitě 1100 mAh, která by měla přístroj udržet buď 12,5 dne v pohotovosti, respektive 10,5 v sítích GSM nebo tři hodiny hovoru (5 hodin v GSM). To nejsou na takto vybavený komunikátor, obzvlášť se silným procesorem, vůbec špatná čísla.

Pojďme se podívat na softwarovou část komunikátoru. To, že uvnitř běží Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional je skoro zbytečné zmiňovat, důležitá je nadstavba Asus Glide, kterou Asus v tomto modelu použil poprvé. Jde o podobnou aplikaci jako je TouchFLO v HTC, měla by pomoci snazší navigaci v prostředí, zoomování a posouvání pomocí prstů. K tomu přidává i velké hodiny, aktuální počasí a rychlé spouštění aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První pohled na prostředí Asus Glide

Novinkou je také spolupráce s Googlem, díky které se dostal panel s vyhledáváním na domovskou obrazovku nebo třeba již zmiňované Google Maps. Kromě toho najdeme ještě dvě aplikace s předponou Ezi. EziPhoto pomůže rychle a jednoduše třídit fotografie, umí i efektní slideshow s hudbou na pozadí. EziMusic je hudební přehrávač podporující třídění dle interpretů, alb nebo žánru, zobrazí i obrázek alba a načte playlisty. To vše v praktické úpravě pro ovládání prsty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jaká bude nová „EziDvojka“ pro fotky a hudbu? Na první zkušenosti si budeme muset ještě počkat

Cenu ani dostupnost bohužel Asus nesdělil, ale je jasné, že čekání se v tomto segmentu nevyplácí, konkurence je silná. Pokud se P552w udrží pod hranicí 10 000 Kč, mohl by se stát zajímavou alternativou.

Diskuze (6) Další článek: K-Touch: když se telefon vměstná do fotoaparátu

Témata článku: Asus, Asus P552w, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch Diamond, Oblý design, Silný procesor


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136