Asus Transformer Book Duet: svět dvou tváří [CES]

Asus představil zajímavý dual boot tablet bez emulací OS. Z Androidu do Windows se dostanete za 4 vteřiny.

Asus na veletrhu CES 2014 v Las Vegas představil zajímavý tablet Transformer Book Duet TD300, který bez jakékoliv emulace mobilních operačních systémů umožňuje dual boot Androidu a Windows. Samotný tablet má rozměry 343 × 216 × 13 mm a váží spolu s přídavným dockem s klávesnicí přijatelných 1,9 kg. Samotný díl s klávesnicí pak disponuje dvojicí USB portů (1 × USB 3.0 a 2 × USB 2.0), HDMI 1.4 (podpora 1080p výstupu), LAN (10/100 Mbit/s), sluchátkovým konektorem a adaptérem pro nabíjení. Z bezdrátové konektivity je přítomno Bluetooth 4.0 s EDR či Wi-Fi ve specifikaci 802.11ac.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Čtyři režimy používání a dva operační systémy k tomu - Asus Transformer Book Duet TD300

Tablet je osazen 13,3" multidotykovým displejem a to ve dvou variantách, levnější verze má LED panel s rozlišením 1366 × 768 pix, dražší verze zase IPS panel s rozlišením 1920 × 1080 obrazových bodů. Pod displejem však nenajdeme žádné ovládací prvky, nad ním je umístěna pouze HD kamerka sloužící pro videohovory. Tělo tabletu je vyrobeno z plastu, stylem zpracování odpovídá např. aktuálně notebookům Asus. Na boku tabletu je umístěna ventilační mřížka a slot pro plnohodnotnou SD kartu, dvojice reproduktorů využívá technologii Asus SonicMaster pro kvalitnější zvukový výstup. Na spodní hraně se nachází 3,5mm konektor jack pro připojení sluchátek, dokovací port a hlavně povinná klávesa Windows.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Pod displejem nenajdeme žádné ovládací prvky, Android v tabletu totiž disponuje softwarovými ovladači, zatímco systém od Microsoftu má klávesu Windows schovanou ve spodní hraně

Velmi zajímavé jsou útroby, kde je základním hybným motorem procesor Intel Core i3/i5/i7 (dle zakoupené varianty) zatím neznámého taktu s integrovanou Intel HD graphics, nechybí ani 4GB operační paměť DDR3L. Ta může být sdílená oběma systémy zároveň. Použitý procesor má být až dvakrát výkonnější než u stávajících tabletů s procesory ARM.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nedílnou součástí dual boot tabletu bude i klávesnice s vícedotykovým touchpadem. Jejím připojením se ze zařízení stane tablet, kterému narostou možnosti kabelové konektivity, přídavná baterie ale v docku přítomna není

Interní úložiště obstarává 64 či 128GB SSD disk umístěný v tabletové části, ke kterému lze navíc připočíst až 64 GB kartu, v dílu s klávesnicí a touchpadem je pak umístěn harddisk opět v různých kapacitách - 320, 500 či 750 GB nebo 1 TB. Přístup k datům na disku tak bude umožněn jen tehdy, pokud bude tablet zadokován. Baterie je umístěna pouze v dílu s displejem, do klávesnice se nakonec žádný druhý akumulátor nedostal. 

Nejvýznamnější funkcí nově představeného tabletu je ale dual boot, tedy možné spouštění dvou mobilních operačních systémů. To jsme mohli vidět i u některých dřívějších zařízení na trhu, novinka však nevyužívá žádnou virtualizaci operačních systémů, jedná se tedy o dva plnohodnotné systémy, které jsou postaveny na stejné úrovni. Konkrétně je řeč o spolupráci Windows 8.1 a Androidu 4.1, u kterého zůstává otázka nad starší verzí systému, která může být pro někoho vážným nedostatkem. Podle zpráv z místa dění byl ale v tabletu přítomen Android 4.2.2, je tedy možné, že tiskové zprávy Asusu nereflektují aktuální stav vývoje. Tablet dále disponuje na klávesnici vyhrazeným tlačítkem Instant Switch a softwarovými tlačítky, která vás vezmou z jednoho systému do druhého. K úplnému a plnohodnotnému přepnutí dojde za čtyři vteřiny a na displeji vidíte přesně to, u čeho jste dříve skončili.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z Androidu se můžete za čtyři vteřiny pomocí OS Switch dostat do Windows 8.1, stejnou rychlostí to jde i opačným směrem (foto: GSMArena)

Asus nové zařízení označuje jako čtyřúčelové. Můžete jej používat jako Android tablet nebo notebook s Androidem. Samozřejmě se také nabízí kombinace notebooku s Windows 8.1, případně samostatně jako tablet s nejnovějším operačním systémem od Microsoftu.

A jaká bude cena? Jak již bylo zmíněno v předchozích řádcích, Book Duet TD300 bude nabízen, podobně jako notebooku, v jednom šasi a s celou řadou konfigurací. Základní varianta tabletu spolu s klávesnicí by měla stát 599 USD, tj. 12 000 K, mělo by se jednat o verzi s Core i5, 4GB RAM, 64GB SSD, 320GB HDD a LCD displejem s rozlišením 1366 × 768 pix. U vybavenějších variant si pak budete muset sáhnout hlouběji do peněženky, např. stejná verze s Full HD IPS displejem bude stát o 100 USD (tedy o 2000 Kč) více.

Diskuze (12) Další článek: O2 chystá velký víkendový výpadek služby Moje O2

Témata článku: Asus, Android, Tablety, CES, Asus Transformer Book T100, Hybný motor, Přídavná baterie, Dual Boot, Svět, Stejná verze, Softwarový ovladač, Multidotykovým displej, Tvář, TV +, Duet, Chair


Určitě si přečtěte