Asus Transformer Pad: supervýkonná skládačka [recenze]

Skládačka androidího tabletu a klávesnice, to je řada Transformerů od Asusu. Ten nejnovější má výkonu opravdu na rozdávání.
Asus Transformer Pad: supervýkonná skládačka [recenze]

Těží ze své všestrannosti

Nový Transformer sice nepřináší nejmodernější výdobytky na poli konektivity, je ale třeba si uvědomit, že se jedná o zařízení směřované na trochu jinou cílovou skupinu, než jsou směřovány smartphony nebo některé jiné tablety. Těmto lidem bude konektivita Nového Transformeru plně dostačovat. Přesto může mnohé zklamat, že mu chybí například dnes opět populární infraport, nebo třeba NFC anténa. Jak už bylo také dříve zmíněno, Nový Transformer nemá ani GSM modul, nečekejte v něm tedy aplikace Telefon, Zprávy atp. Ze stejného důvodu není přítomen ani senzor přiblížení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Novému Transformeru nedělá problém dnes už standardní Tethering přes Bluetooth

Co však přítomno je, to je Wi-Fi standardů a/b/g/n, Bluetooth 3.0 či sdílení obrazu Miracast. Ze senzorů jsou přítomny akcelerometr, senzor okolního jasu, gyroskop a magnetometr. Nechybí ani GPS s podporou pro asistované GPS. Z fyzických konektorů jmenujme slot na microSD kartu, sluchátkový 3,5 mm konektor a microHDMI konektor. Klávesnicová část přidá plnohodnotné USB 3.0 a slot na klasickou SD kartu. Vše pracuje tak, jak má, určování polohy je bleskové a jediné, co možná trochu zamrzí, je menší citlivost na Wi-Fi. V místech, kde testované smartphony domácí Wi-Fi bez problémů naleznou, už se Nový Transformer vůbec nechytá.

Na focení zrovna není

Nový Transformer v oblasti fotoaparátu nenabízí kdovíjaký zázrak. Opět je ale potřeba myslet na to, že to není přístroj určený k focení nebo natáčení videa. Každopádně ani fotoaparát jsme z testování vynechat nemohli, tak tedy: Hlavní fotoaparát má rozlišení 5 Mpx, nechybí mu autofocus či touchfocus, zvládá geotagging a video pořizuje ve Full HD rozlišení. Sekundární kamerka má rozlišení 1,2 Mpx a zvládá natáčet HD videa. Po spuštění fotoaparátu však tablet budí dojem, že by mohl umět čarovat, protože nastavení přímo oplývá nejrůznějšími položkami a na režimy je fotoaplikace rovněž velmi bohatá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí fotoaparátu a režimy pro pořizování fotografií

Na levé straně najdeme v horní části přepínač mezi primární a sekundární kamerou. Pod ním se nachází tlačítko pro výběr barevného snímání. Na výběr máte režim normální, sépii, negativ a škálu šedé. Ještě níže je potom tlačítko nastavení, pod kterým si navolíte rozlišení fotografií i videa, vyvážení bílé, ISO, kompenzaci expozice, samospoušť, režim turbo módu, detekci obličejů, vodící mřížku, animaci závěrky, zvuk závěrky, potlačení blikání atd. Nastavení je rozhodně bohaté, vzhledem k rozlišení fotoaparátu ale poněkud postrádá smysl a je zřejmě lepší vše nechat na automatiku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Změna barevné scény a bohaté nastavení fotoaparátu

Pravá strana nabízí v horním rohu rychlý vstup do galerie, kde je vidět vždy poslední pořízený snímek. Níže se nachází spoušť fotoaparátu a videa, přičemž zde můžete zapnout turbo, což není nic jiného, než bleskové pořízení deseti snímků a následný výběr toho nejlepšího. Ve spodním rohu se nachází tlačítko pro výběr režimů. Kromě toho normálního máte na výběr HDR, automatické vylepšení, režim panorama, noční režim, režim chytrého odebrání objektu, režim pro výběr nejlepšího úsměvu nebo animaci v GIF formátu. No a zapomenout nesmíme ani na zoomovací posuvník. Bohatost přítomných režimů je krásná, dle mého ale zbytečná, jelikož to promile případů, kdy budete tabletem fotit, rozhodně nebude vyžadovat pečlivé nastavení, výběr režimu atd.

Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Všechny pořízené fotografie trpí nevýraznými barvami a jakoby šedým závojem. Kdyby zde nebyl, kvalita fotografií by na použitý snímač nebyla vůbec špatná. Poměrně hodně problémů nadělají nasvícené plochy či obloha a fotografie začínají trpět zvýšeným výskytem šumu již za mírného šera. Potěší však bezchybný autofocus a dobrá práce touchfocusu - ostří přesně tam, kam má.

Ukázkové video ve Full HD rozlišení:

Co se týče natočeného videa, opět je vidět zbytečný šedý závoj a postrádám i reálné barvy. Video má reálnou snímkovací frekvenci 23 fps a tak také vypadá - pouhým okem jsou postřehnutelné viditelné záškuby. To je velká škoda, protože výkonu na to má Nový Transformer dostatek. Také ostrost scény není úplně dobrá, což zamrzí zejména proto, že ostření u fotografií fungovalo na jedničku.

Výtečný mobilní a multimediální stroj

Nový Asus Transformer Pad je výborné zařízení, které se skvěle hodí na práci i zábavu. Kombinace tabletu a klávesnice dává ve výsledku spojení, které vám dokáže posloužit celý den. Výdrže na to má dostatek a budete-li potřebovat surový výkon, rozhodně vás nezklame. Vadou na kráse může být nedokonale odladěné prostředí, se kterým jsme se setkali i v případě našeho testovacího kusu. Softwarové problémy jsou naštěstí řešitelné a doufejme, že nové aktualizace přinesou vylepšenou stabilitu a minimum pádů systému.

Klepněte pro větší obrázek

Z hlediska konkurence můžeme jmenovat stroje z vlastní stáje. Předchozí model Transformer Pad Infinity, ale také méně výkonné modely Transformerů mohou dobře posloužit těm, kdo nechtějí tolik investovat, jinak řečeno, nepotřebují takový výkon. Za cenu okolo 13 000 korun, za kterou Nový Transformer Pad koupíte, můžeme pokoukávat po konkurenci také mezi stroji s operační systémem Windows 8, potažmo Windows 8 RT. Nemálo z nich také nabízí klávesnici a tak spojuje mobilitu se zábavou a prací. Zde už ale záleží na tom, který systém právě vy preferujete.

Témata článku: Asus, Android, Tablety, Recenze, Asus Transformer Pad (TF103C), Asus Transformer Pad (TF103CG), Asus Transformer Pad (TF303CL), Asus Transformer Pad 300, Asus Transformer Pad 300 16GB 3G, Asus Transformer Pad Infinity, Asus Transformer Pad Infinity, Asus Transformer Pad Infinity (2. generace), Asus Transformer Pad Infinity 32GB 3G, Asus Transformer Pad Infinity 64GB 3G, Pravý opak, Masivní kloub, Promile, Výcuc, Uživatelský profil, Surový výkon, Plastový rámeček, Proprietární řešení, Koktejl, Cizí slovo, Skládačka


Určitě si přečtěte