Asus Zenfone Zoom S: zdařilá reinkarnace s dvojicí fotoaparátů [recenze]

 • Tělo i komponenty jsou z předchozích modelů, navíc je tu dvojice fotoaparátů
 • Potěší neskutečná výdrž a možnost použít telefon jako powerbanku.
 • Asus se chlubí 2,3x optickým zoomem, který tak úplně optický není
Asus Zenfone Zoom S: zdařilá reinkarnace s dvojicí fotoaparátů [recenze]
Kapitoly článku

Design

Opět nepodsvícená tlačítka. Zoom S si od svých starších sourozenců přebral perfektní zpracování a celkovou pevnost konstrukce. Tělo je vyvedeno v jednom kusu matného kovu, který je ale hodně klouzavý a obzvláště v létě bude mít telefon tendence vyjíždět z dlaně. Na obou koncích potom najdeme plastové brady, pod kterými se ukrývají jednotlivé antény. Lícování dílů je perfektní, i když předěl mezi materiály je proveden drobnou propadlou linkou, takže „nehtový test“ zde postrádá smysl. Celkově je zařízení spíše vzhledem k znatelným rámečkům spíše pro větší ruce, i když velmi mírný 2,5D efekt zahnutého skla na čelní straně mu dodává jistý punc elegance. Ta se zajisté projeví ve stříbrné a růžové barvě, naše námořnická čerň ale působí spíše nenápadně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozměry Asusu Zenfone Zoom S jsou 154 × 77 × 7,99 mm a váha činí 170 gramů.

Čelní strana je celá krytá jedním kusem zahnutého odolného skla Gorilla Glass páté generace, které ukrývá a chrání AMOLED displej s úhlopříčkou 5,5". Okolo displeje a hlavně nad a pod ním jsou celkem znatelné rámečky, přičemž spodní brada by určitě pohodlně pojala čtečku otisků prstů, ta se ale v duchu řady Zenfone 3 nachází na zádech. Takto se musíme spokojit s trojicí senzorových systémových tlačítek, která zas a znovu nejsou podsvícená. Nad displejem se potom usídlila čelní kamerka, vícebarevná notifikační dioda, potřebné senzory a skrze sklo také průřez k hovorovému reproduktoru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nad displejem prosvítá čelní kamerka, pod displejem naopak nesvítí senzorová tlačítka. Tomu, kdo Asusy neustále nevybavuje jejich podsvícením, by měli sebrat prémie.

Po bocích se ukrývají jen ty nejnutnější prvky. Na tom levém zcela nahoře šuplíček na dvojici nanoSIM nebo jednu nanoSIM a jednu microSD kartu, pravý bok obsahuje klasické tlačítko zámku displeje a dvojkolébku hlasitosti. Na horní hraně najdeme pouze sekundární odrušovací mikrofon, zatímco ta spodní ukrývá sluchátkový konektor, hlasitý reproduktor, hovorový mikrofon a systémový USB-C konektor s jedním přiznaným šroubem po každé straně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na jedné straně pouze hybridní šuplíček, na druhé ovládací tlačítka. Jejich povrch je ve stylu dlouholeté designové řeči značky soustředně kruhově zvrásněn.

Na zadní straně se ve spodní části nachází velmi jemně a nerušivě vyvedené logo Asus, stejně tak v ose přístroje skoro na opačném konci čtečka otisků prstů. Pracuje rychle a prst můžete přiložit v jakémkoliv směru, zcela stoprocentní ale není. Občas budete prostě muset přiložit prst na dvakrát. Ještě výše a při levém boku se nachází oválný průřez v kovovém šasi, v němž je ukryta dvojbarevná LED dioda a také senzory prediktivního ostření a laserového autofokusu. Ještě výše potom z těla lehce vystupuje oválný modul, kde pod krycím sklem najdeme dvojici čoček fotoaparátů s různým ohniskem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na spodní hraně potěší USB-C konektor, na zádech zase dvojitý fotoaparát s bohatou doplňkovou výbavou. Škoda jen, že vystupuje z těla.

Displej

Jas, až z něj bolí oči. Zoom S je osazen 5,5" zobrazovačem technologie AMOLED, který má rozlišení 1080 × 1920 obrazových bodů a výsledná jemnost tedy činí 401 PPI. Displej je kryt odolným sklem Gorilla Glass 5. generace, které je ke stranám lehce zahnuté. V každém případě je potřeba pochválit podání barev, i když by si Asus mohl odpustit primární nastavení barevného podání na hodnotu „super barva“.  Lze si navolit kompletně vlastní podání barev, nastavit výchozí kalibrování displeje, nebo podání barev, které eliminuje modré světlo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Možnosti přizpůsobení displeje. Asus hned z počátku nastavil displej na zbytečně živé barevné podání, pokud se vám barvy nezdají, náprava je jednoduchá.

Samotnou kapitolou jsou také hodnoty jasu, kterých je displej schopen dosahovat. Minimální jas je naprosto diskrétní k vašemu okolí, zatímco hodnota maximálního jasu je podle výrobce 500 nitů a i když zrovna nebyla po ruce optická sonda, mohu potvrdit, že i za jasného dne mě z této hodnoty po krátké době bolely oči. Displej je tedy i na slunci krásně čitelný a práce automatiky je příkladná, při pohledech z úhlu rovněž nedochází k žádné barevné deformaci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Asus v nastavení ukrývá příjemná gesta, funkci dvojitého poklepání, pohybová gesta nebo možnost ovládání v rukavicích.

V položce „ASUS přizpůsobené nastavení“ najdeme možnost zapnout režim ovládání v rukavicích, zatímco nabídka „ZenMotion“ skrývá možnost zapnout gesta dvojitého poklepání a také možnost kreslit na vypnuté obrazovce písmena pro spuštění vámi navolených aplikací. Nechybí také možnosti otočením ztišit a přiložením k uchu zvednout hovor, případně možnost zapnutí režimu pro ovládání jednou rukou. Posledním prvkem v nastavení je aktivace notifikační diody, která umí dýchat více barvami a na rozdíl od jiných „skomíráčků“ je pořádně velká a tedy i jasně a z dálky viditelná.

Hardware

Je libo powerbanku? Zoom S byl (bez ohledu na jméno) představen již na počátku tohoto roku a vzhledem k tomu, že se jedná o model vyšší střední třídy, je hnací ústrojí postaveno na chipsetu Qualcomm Snapdragon 625, což je osmijádrový procesor vyrobený 14 nm technologií s taktem 2 GHz na každém z jader a grafickým akcelerátorem Adreno 506. K ruce jsou dále 4 GB operační paměti a 64 GB vnitřního úložiště s podporou microSD paměťových karet (ale musíte oželet druhou nanoSIM kartu).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Především výsledek v AnTuTu Battery Testu stojí za pozornost. Zoom S skoro trojnásobně překonává valnou část smartphonů.

Pocitově je Zoom S klasickým zástupcem střední třídy. Prostředí je svižné, i když se jednou za čas na chvíli zamyslí, multitasking je plynulý (ale ne bleskový), při velkém balíku aktualizací v Google Play se odmlčí i na delší dobu a i když chipset podporuje natáčení 4K videa, než natáčení začne, případně než po stisku tlačítka skončí a zpracuje se, chvíli to trvá. Zároveň u těch nejnáročnějších her nenajdeme tu precizní plynulost, na kterou jsme zvyklí z top modelů.

Výsledky benchmarku AnTuTu v6.2.7:

 • celkové skóre: 63 968
 • 3D: 13 148
 • UX: 23 983
 • CPU: 21 165
 • RAM: 5 672

Zoom S je také solidním kapesním ohřívačem. Při natáčení 4K videa, při přepínání mezi přiblížením (výchozí - 2,3× - 5×), při instalaci většího množství aplikací nebo při jejich častém přepínání se celá zadní strana citelně, avšak ne nepříjemně, rozehřeje. 4 GB operační paměti jsou však dostatkem místa pro přepínání aplikací, po spuštění smartphonu je z tohoto objemu 0,5 GB rezervováno systémem a ze zbylého objemu je vždy přibližně 1,5 GB volného. Z úložiště 64 GB je potom systémem rezervováno necelých 11,5 GB, zbytek je k dispozici uživateli a může být rozšířen až o 200 GB paměťovou kartu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Už sama o sobě naprosto skvělá baterie nabízí ještě rozličné režimy úspory energie, které vás dostanou klidně na jedno nabíjení týdně.

Jako powerbanku lze potom použít Zoom S opravdu bez obav, jelikož do těla s tloušťkou těsně pod 8 mm se výrobci podařilo vměstnat baterii s kapacitou ohromných 5000 mAh. To vám zaručuje pohodlnou třídenní výdrž při klasickém používání, při náročném používání máte jeden den opravdu jistý. A jestliže jsem se nedávno rozplýval nad výdrží BlackBerry KEYone, Zoom S jej hravě strčí do kapsy. Škoda jen je, že výrobce do balení nepřidal žádnou redukci pro nabíjení jiných zařízení, kabel si tedy budete muset sehnat vlastní. Mínusem je také samotné nabíjení Zenfonu Zoom S. Přiložená nabíječka má sice výstup 2A a výrobce se chlubí výdrží pro 5 hodin hovoru za deset minut nabíjení, ale celkový proces trvá více než 3 hodiny.

AnTuTu Battery Tester:

 • celkové skóre: 23 332

Z hlediska výbavy po připojitelné stránce je citelným mínusem hlavně Wi-Fi, která zvládá pouze standardy b/g/n. Bluetooth je přítomen ve verzi 4.2, smartphone zvládá LTE Cat. 7, přítomno je GPS, GLONASS i BeiDou, místo si našlo i FM rádio, z konektorů zůstal zachován sluchátkový konektor a hlavním konektorem je USB-C. Ze senzorů zde najdeme akcelerometr, gyroskop, senzor přiblížení a okolního osvětlení, elektronický kompas, čtečku otisků prstů a senzory fotoaparátu, tedy prediktivní a laserové ostření. Chybí NFC, infraport, bezdrátové dobíjení, Hallův senzor a další senzory vyhrazené spíše vlajkovým lodím, zde se stále jedná o střední třídu, to je třeba mít na paměti.

Software

Barva sem, barva tam. Asus je historicky známý tím, že si operační systém Android upravoval k vlastnímu obrazu mnohem více, než jiní výrobci. Změť barev a ikon, jiné než systémové ikony, na které lidé nejsou zvyklí, zbytečné ikony na zamykací obrazovce atd. nebyly vůbec výjimkou. I Zoom S tímto trpěl a ano, schválně používám minulý čas. Po aktualizaci na nejnovější Android 7.1.1 totiž spousta těchto individuálních úprav zmizela, i když k modernímu trendu zcela čistého Androidu má Asus pořád ještě hodně daleko.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka prostředí na Zoom S. Další snímky najdete v Galerii, povšimněte si však, kolik aplikací je zde přímo od Asusu.

Pokud nyní necháme stranou to, že Asus má potřebu upravit vzhled kde čeho v nastavení, vzhled například samotné telefonní aplikace, celé notifikační oblasti včetně přepínačů apod., lze výrobce pochválit za široké možnosti kustomizace uživatelského prostředí. Není problém změnit velikost, barvu a font písma, velikost a celkově typovou sadu ikon, mřížky zobrazení v seznamu aplikací, celkovou velikost škálování v prostředí, nebo i samotné motivy, na kterou tu má Asus vyčleněnou přímo samostatnou aplikaci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Možnosti úprav jsou na Zenfonu Zoom S takřka nekonečné.

S nedostižným vedením společnost Asus také kraluje kategorii, kterou bychom mohli nazvat předinstalované aplikace. Těch je od přímo od výrobce rovných 15, přičemž další přibývají, pokud započteme dvojici předinstalovaných her a dále trojici Facebook, Messenger a Instagram. Pokud vezmu v potaz, že spousta se jich nedá odinstalovat, ale pouze deaktivovat, nepřijde mi přístup Asusu, kdy je uživatel de facto k něčemu nucen, zrovna přívětivá.

Fotoaparát

Nadpozemský fotoaparát, říká marketing. Pokud bychom měli věřit marketingovému básnění na produktovém webu, není na planetě lepšího fotoaparátu. Výrobce potenciálního zájemce zahrne takovým množstvím více či méně známých termínů a zkratek, že po chvilce čtení nevíte, kde vám hlava stojí. Jaká je tedy realita? Pravdou je, že Zoom S si dal na fotoaparátech hodně záležet. Samotná čelní kamerka má rozlišení 13 MPx, světelnost f/2.0, fotočip o velikosti 1/3,06" a i když nemá automatické ostření a ani blesk, dopomůže si alespoň probliknutím bílé obrazovky, což v kombinaci s jasem 500 nitů zanechává vcelku dojem. Navíc umí HDR, slow motion, time lapse, selfie panorama a další režimy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prostředí fotoaplikace na Asusu Zenfone Zoom S.

Hlavní fotoaparáty jsou rovnou dva a oba mají rozlišení 12 Mpx. Ten hlavní nabídne světelnost f/1,7, čip o velikosti 1/2,55", ohniskovou vzdálenost 25 mm, soustavu šesti čoček, úhel záběru 82°, čtyřosou optickou stabilizaci, dvoubarevný LED blesk a umí prediktivně a laserově ostřit, a to opravdu rychle (marketing říká 0,03s). Samozřejmě umí HDR, panoramu a všechny další možné i nemožné režimy.

Druhý fotoaparát má pětičočkovou soustavu a ohniskovou vzdálenost 59 mm a je zde pro něco, čemu Asus s obrovským sebevědomím říká optický zoom. O žádné posuny optiky se ovšem nejedná, ono bezztrátové přiblížení vznikne složením obrazů z obou snímačů. Konkrétně má přiblížení hodnotu 2,3×, zvolit můžete i větší 5× přiblížení, i když zde už se jedná o matematický dopočet. Celkový dojem je ale rozhodně lepší, než nabídl loňský Zenfone Zoom.

Klepněte pro větší obrázek
Panoramatický snímek z Asusu Zenfone Zoom S.

Ukázkové fotografie v rozlišení 12 Mpx:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotografie z Asusu Zenfone Zoom S. Více snímků v Galerii v následující kapitole.

Hodnocení fotoaparátu silně ovlivňuje nepovedená fotoaplikace, která zamrzá, padá a párkrát dokonce i restartovala přístroj. Čistě po fotografické stránce musím předeslat, že focení v noci je občas pěkný horor, protože telefon si při ostření neumí přisvítit bleskem, prostě se mi ho nepodařilo donutit, blesk je použit až při doostření před pořízením snímku. Kvalita fotografií je potom na cenu smartphonu skvělá. Vyniká kresba i úroveň detailů, barevné podání je občas ale moc živé a zřetelný je sklon k přepalům. S klesajícím světlem nepomůže ani dobrý parametr světelnosti, optická stabilizace či bleskové ostření, snímky jsou hodně zašuměné. Perfektní je také možnost zoomu a i když jde kvalita lehce dolů, ve svojí kategorii podává Zoom S s klasickými i přiblíženými snímky vynikající výsledky.

Ukázkové fotografie standardní vs. 2,3× přiblížení:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka srovnání standardního a 2,3× přiblížení. Více ukázek v Galerii v následující kapitole.

Video lze potom natáčet až ve 4K rozlišení při 30 fps, umí také plynulé Full HD (1080p, 60 fps) a samozřejmě i slow motion a time lapse. U videa je ve všech režimech dostupná pouze elektronická stabilizace obrazu. Video je také velmi povedené a patrná je v něm především schopnost bleskově ostřit. Při rychlejším pohybu zabírané scény po jednolité ploše se obraz lehce zazrní, po ukončení pohybu je ale opět vše perfektní.

Ukázkové video (4K, 30 fps):

Hodnocení: 84 %

Asus Zenfone Zoom S je i přesto, že sama značka neví, jak se vlastně jmenuje, skvělým telefonem. Za svoji cenu necelých 12 tisíc korun se dokázal odlišit, a i když vlastně vznikl spojením dvou starších modelů a přidáním duálního fotoaparátu, kombinace je to více než zdařilá. Chce to jenom trochu zapracovat na odladění fotoaplikace, nějak si zvyknout na nepodsvícená tlačítka a tolerovat pár dalších drobnějších přešlapů, a odvděčí se vám, jako za tuto cenu málokterý jiný. Skvělým fotoaparátem, famózní výdrží a spoustou dalšího.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V balení najdeme velmi kvalitní špuntová sluchátka. Zamrzí absence rychlejší nabíječky a také kabelu, který by rovnou nabízel využít smartphone jako powerbanku.

Asus Zenfone Zoom S
ZE553KL
rozměry a hmotnost: 154 × 77 × 8 mm, 170 g
displej: 5,5'', kapacitní OLED, 1 080 × 1 920, 401 PPI
sítě: GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA (42,2|5,76 Mb/s), LTE (300|10 Mb/s)
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4,2, GPS
paměť: 64 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 4 096 MB, baterie: 5 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 625 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm)
operační systém: Google Android 7,1 (Nougat)
fotoaparát: 12MPx (4 000 × 3 000), video (3 840 × 2 160), blesk
78 %
vybavenost
?
výhodnost
?
žádanost
cena:

Celková známka Asus Zenfone Zoom S: 84 %

Verdikt: Povedený smartphone s famózní výdrží, skvělým fotoaparátem s možností zoomu a displejem, na který je radost pohledět. Největší chybou jsou nepodsvícená tlačítka a nutnost dalšího odladění fotoaplikace. To je Asus Zenfone Zoom S, za svoji cenu velmi dobrá koupě. 

Plusy:

 • Gorilla Glass páté generace
 • čtečka otisků prstů
 • vícebarevná notifikační dioda
 • kvalitní displej se skvělým rozsahem jasu
 • možnosti chytrých gest
 • famózní výdrž
 • lze použít jako powerbanku
 • skvělá selfie kamerka
 • Android 7.1.1
 • skvělé fotografie a možnost zoomu
 • kvalitní 4K video

Minusy:

 • nepodsvícená systémová tlačítka
 • pomalé nabíjení
 • Wi-Fi pouze standardů b/g/n
 • mraky předinstalovaných aplikací
 • pořád zbytečně upravené prostředí
 • chybí NFC
 • padající a neodladěná fotoaplikace
 • problematické ostření v noci
Kapitoly článku

Témata článku: Asus, Android, Recenze, Smartphony, DualSIM, LTE, Duální fotoaparát, Čtečka otisků prstů, Optický zoom, OIS, EIS, Asus Zenfone Zoom S, Hlasitý reproduktor, Dvojité poklepání, Pravý bok, Elektronická stabilizace, Známka, Moderní trend, Notifikační dioda, Hybridní šuplíček, Stisk tlačítka, Celkový dojem, Dvojitý fotoaparát, Foto, Grafický akcelerátor

Určitě si přečtěte