ATI má první 3D grafický čip do mobilů

V nejbližší době můžeme očekávat opravdu masivní nástup 3D her u mobilních telefonů. Včera nás v tom utvrdila kanadská společnost ATI, když uvedla grafický akcelerátor právě pro mobily.
ATI má první 3D grafický čip do mobilů

Krok v pravou chvíli

To, že se v nejbližší době stane zábava jedním z hlavních pilířů mobilní komunikace, jsme na MobilManii psali už několikrát. Důležitým zdrojem příjmů se mají stát zejména on-line hry, od kterých se očekává výrazný vývoj jak grafické i ovládací. K tomu mají výrazně dopomoct grafické akcelerátory, stejně jak to známe u PC, s jedním takovým teď přichází kanadská ATI. Hraní 3D her se tak na mobilu ještě více přiblíží běžnému uživateli.

Klepněte pro větší obrázek

Jedná se o 3D grafický čip pod názvem Imageon 2300, který byl představen včera ku příležitosti veletrhu informačních technologií CES v Las Vegas. ATI už nějaké zkušenosti s grafikou pro mobilní zařízení (konkrétně pro kapesní počítače) v minulosti získala, do útrob mobilních telefonů ovšem přichází poprvé.

Pro Symbian i Windows Mobile

Multimediální čip Imageon 2300 nabízí zejména pokročilou 2D a 3D grafiku, dále například podporu dekódování videa ve formátu MPEG-4 do 30 snímků za sekundu a také JPEG kompresi obrázků. Zajímavá je rovněž možnost zaznamenávat fotografie až do rozlišení dvou megapixelů. Brzy tedy můžeme očekávat zvýšení kvality fotoaparátů od samotných výrobců telefonů. Nový čip také umožňuje propojení dvou zařízení.

Společnost ATI by ráda svůj Imageon 2300 přivedla na trh ještě v průběhu tohoto čtvrtletí, zatím však nebyla zveřejněna jména výrobců, u kterých bychom se s tímto grafickým akcelerátorem mohli setkat. Stejně ani tak konkrétní možnosti čipu, na ty si budeme muset počkat, až jej implementuje jeden z výrobců. Po softwarové stránce má zvládnout pracovat na platformě Windows Mobile i Symbian. Nasazení tedy budeme očekávat ve třídě chytrých telefonů, komunikátorů a kapesních počítačů.

Diskuze (26) Další článek: Hodinky od Microsoftu: informační dálnice na ruce

Témata článku: Ostatní, Graf, Mobil, Grafický čip, Čip


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

** Huawei vyrobilo nejinovativnější smartphone současnosti ** Obsahuje čtečku v displeji a podporuje zcela nový typ paměťovek ** Prvotřídní displej, foťák Leica a dlouhá výdrž jsou největší přednosti

Jan Láska | 65

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

** Xiaomi Mi 8 Lite má velmi dobrý poměr ceny a výkonu ** Zadní strana s gradientem není všechno a dnes ji skoro každý ** Vlastnosti často dražších modelů vyvažují zbytečné kroky vedle

Jakub Vrbacký | 15

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 118

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 27