Audioteka.cz: knihkupectví pro líné čtenáře

Poslechnout si ukázku, vybrat, zaplatit, stáhnout a poslouchat. Audioknihy z Audioteka.cz jsou knihy, které čtete ušima.
Kapitoly článku

Nemám elektronickou čtečku knih a nerozumím téhle nové mánii. Vlastně jsem docela líný čtenář. Ale i pro mě se našla vhodná služba – Audioteka.cz je webový obchod s audioknihami, tedy knihami, které už někdo přečetl, mluvil při tom nahlas a nahrával. Takže vám už stačí jen poslouchat…

Co a za kolik

Stále nemáte představu, co je audiokniha? Jděte na audioteka.cz a pusťte si ukázku kterékoliv knihy z nabídky. Nebo si ji pusťte hned pod tímto odstavcem. Základní představu bychom tedy měli. Pokud půjdeme více do hloubky, audioknihy v nabídce Audiotéky jsou ve většině případů dramatizací románů. V jednodušších případech čte jeden herec celou knihu, najdou se ale i megaprojekty s velkým množstvím herců, kde má každá postava svůj vlastní hlas.

Audioknihy pochází od různých společností, z různých archivů, velký podíl má Tympanum, Popron a Český rozhlas. Do budoucna se počítá se vznikem nový unikátních nahrávek přímo pro Audiotéku. V současné nabídce obchodu je asi 180 knih, do Vánoc jich bude více než 200 a cíl pro další dva roky je až 3 000 titulů. Nakoupit můžete od 49 do 399 Kč.

Jak na věc

Knihu je možné zaplatit kreditní kartou přímo na webu. Každá zakoupená položka se přesune na vaši osobní „Poličku“ a odtud si ji můžete stáhnout – kolikrát chcete a kam chcete – do počítače, hudebního přehrávače či smartphonu (bezplatné aplikace pro Android a iOS), na paměťovou kartu, vypálit na CD. Z přehrávače můžete nahrávky klidně smazat, stále zůstávají na Poličce, odkud je můžete kdykoliv znovu stáhnout. Soubory jsou opatřeny „populární“ ochranou DRM, ale počet stažení, ani poslechových zařízení není omezen, a tak to vlastně ani nevadí.

Klepněte pro větší obrázek
Ochrana DRM v tomto případě obtěžuje jen málo – před prvním stažením je třeba opatřit audioknihu unikátním „vodoznakem“. To trvá pár sekund pro krátké knihy, několik minut pro knihy delší. V poslouchání vás DRM nebude omezovat, pouze když se pokusíte soubory sdílet s internetovou veřejností, provozovatel obchodu vás podle vodoznaku vystopuje.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Audioteka.cz a Moje Polička při pohledu z webu. Po stažení do počítače můžete poslouchat v běžném přehrávači
 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Mobilní aplikace umožňuje procházet katalog obchodu, stahovat ukázky, nebo kompletní knihy z vaší Poličky a následně poslouchat. Ale jestli vám více vyhovuje standardní hudební přehrávač v iOS, nebo Androidů, použít můžete i ten.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka z verze pro Apple iOS

Čteme se zavřenýma očima

V mých očích má Audioteka.cz tři zásadní aspekty, které rozhodnou o úspěchu či neúspěchu projektu: pohodlí, cena a výběr. Forma předání obsahu čtenáři je silnou stránkou audioknihy. „Přečtete“ si ji i tam, kde klasické čtení končí – za chůze, při sportu, za volantem, ve zhasnuté místnosti, nebo se zavřenýma očima. Čtení je dřina, vyžaduje pozornost, unavuje oči, kdežto poslech zvládne i analfabet. Faktor „pohodlí“ tedy hraje Audiotéce do karet, ale za luxus se platí. Vyrobit audioknihu není nic levného a odráží se to i na koncové ceně. Jsou audioknihy drahé? Projděte katalog a udělejte si názor sami.

Při jednom se také rozhlédněte po titulech. Najdou se zajímavé kousky, ale nečekejte, že u svého oblíbeného autora najdete celé dílo. Knih je zatím jen 180, a to je proti klasickým či elektronickým knihkupectvím o několik řádů méně. Tady bude hodně záležet na snaze provozovatele.

Kladně hodnotím citlivou aplikaci DRM ochrany, která hned na startu zabila několik pokusů o prodej hudby na českém internetu. Audiokniha je skvělá alternativa ke klasické i elektronické knize a Audioteka.cz je zajímavý projekt, který překonává konkurenci vhodně nastaveným ekosystémem.

Kapitoly článku

Témata článku: iPhone, Android, Smartphony, Audioknihy, Apple iPhone 4GB, Zásadní aspekt, Audio, Audi, Audiokniha, Nový smysl

Určitě si přečtěte