Aukce je upečená, české telekomunikace v rukou osudu

Menší firmy couvají, stávající operátoři taktizují. Známe finální podmínky aukce, a jestli se nás ptáte na dojmy, tak převládá skepse a zmatek.
Aukce je upečená, české telekomunikace v rukou osudu

Dočkáme se 4. operátora nebo ne? Přejí mu finální podmínky aukce nebo jde i přes dílčí změny k lepšímu o dokument, který hraje do karet hlavně současné trojici mobilních operátorů? Nechci malovat čerta na zeď, ale současné dění okolo aukce nevypadá příliš růžově a navíc – všechno je neskutečně zamotané...

Špatnou zprávou je, že po zveřejnění finálních podmínek s účastí už nepočítají menší společnosti, které v posledních měsících projevily zájem. Jmenovitě ha-vel, Dial Telecom, Česká pošta a pravděpodobně se nezúčastní ani UPC. To určitě není dobře, i když někdo může namítat, že tyto společnosti se takto jen levně prezentovaly v médiích. Ostatně po zveřejnění finálních podmínek aukce vlastně ještě nikdo jasně neřekl „jdeme do toho“. Přejme si, aby to bylo jen pověstné pokerové blufování.

Připomínky zapracované do finální verze:

 • národní roaming na delší delší dobu (v sítích 4G (LTE) na
  celou platnosti přídělu kmitočtů a až na 10 let v sítích 2G a 3G)
 • 2×15,6 MHz vymezených v pásmu 1 800 MHz pro nového hráče
 • změkčení tzv. rozvojových kritérií
 • nižší vyvolávací cena kmitnočtů o 1,8 miliardy korun

Zda trvá zájem investiční skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se dozvíme nejpozději 11. září, kdy ČTÚ otevře obálky s přihláškami do aukce. Zatím to tedy nevypadá na nějaký velký zájem, což hraje do karet stávajícím operátorům, kteří mají enormní zájem na zachování současného stavu.

Příliš málo a příliš pozdě, milá vládo

Tomuto stavu nepomohla ani vláda. Její předseda Petr Nečas se totiž rozpomenul až v hodině dvanácté (přesně 4. července 2012), že: „Vláda má velký zájem na tom, aby v České republice bylo skutečně plnohodnotné konkurenční prostředí.“ Zde si neodpustím poznámku: zdálo se mi, že informaci o aukci kmitočtů dostal premiér až na jednání vlády, po kterém hřímal, že oligopol na telekomunikačním trhu je špatný a vytvoření konkurenčního prostředí je klíčovým krokem, který vláda podporuje… Takové prohlášení mělo přijít, když se o aukci začínalo uvažovat a celá aukce mu měla být podřízená. Jaký účinek asi mělo v průběhu aukce, pár dní před vyhlášením finálních podmínek?

Finální podmínky aukce vnímá negativně i Jan Husák, předseda podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl. Ten říká, že ČTÚ neudělal maximum a podmínky navržené úřadem slouží víc stávajícím mobilním operátorům než lidem. A předkládá několik věcných argumentů, na které jsme v minulosti upozorňovali i my.

 • První výhrada souvisí s úlevou stávajícím operátorům ohledně výstavby sítí 4. generace. Finální podmínky aukce totiž umožňují stávajícím operátorům 5 let benevolentně započítávat dosavadní služby 3G jako vysokorychlostní. „Operátoři postaví do dvou let jen několik nových základnových stanic vysokorychlostního internetu 4G na venkově, kde dosud pokrytí neexistuje, a obyvatelé měst se budou muset spokojit až do roku 2018 se starým internetem 3G,“ vysvětluje Husák nelogické rozhodnutí ČTÚ.
  Stávající operátoři nemají ani po 10 letech dobudováno pokrytí 3G a ustanovením benevolentních podmínek jim ČTÚ dovolil protahovat i budování 4G. Všichni tři čeští operátoři slíbili, že internetem 3G pokryjí maximálně 80-85 procent obyvatel (tedy cca 30-40 procentech pokrytí území), což po 10 letech není hotovo a Česko má horší pokrytí než chudší a hornatější Rumunsko.
 • Tím zůstane neohrožen penězovod do pokladen zahraničních matek operátorů působících v tuzemsku. Ti tak opět odvedou peníze, které by se v ČR mohly a měly investovat. A vůbec opět omezí investice na nezbytné minimum. V praxi tak například Telefónica a T-Mobile investují v ČR o 30 % méně než v jiných zemích.
 • ČTÚ by měl naprosto přesně stanovit podmínky pro nového operátora, zejména co se týče povinnosti stávajících operátorů poskytnout národní roaming a velkoobchodní nabídku, jinak hrozí, že se do aukce nikdo nový nepřihlásí
 • A konečně - současný předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák musí dle Husáka ve funkci skončit, pokud se aukce nepovede

Kritikou finální verze podmínek nešetří ani Informační institut, který v minulosti nenechal na ČTÚ nit suchou a požadoval zastavení aukce. Ředitel institutu Petr Cibulka upozorňuje na nebezpečí, že stávající operátoři mohou aukci napadnout u soudu, jelikož při jejím konání platí (mimo jiné) zásada nediskriminace. Ostatně kvůli případným právním sporům si ministr Kuba před časem zval „na kobereček“ šéfa ČTÚ Dvořáka.

Klepněte pro větší obrázek
Menší firmy z tuzemska z aukce couvají, to není dobré znamení 

Jinak řečeno, za současného stavu nelze stanovit různé podmínky pro stávající operátory a případného nováčka. Jinak by tomu bylo v případě, že by ČTÚ měl hotovou analýzu příslušného relevantního trhu a současné operátory vyhodnotil jako podniky s významnou tržní silou. O tom, že Telefónica, T-Mobile a Vodafone takové podniky jsou, osobně nepochybuji, ale pokud by to chtěl tvrdit stát, musí mít tvrzení podložené.

Podnik s významnou tržní silou:

 • Právnická nebo fyzická osoba podnikající v oblasti
  elektronických komunikací, která má samostatně
  nebo ve spojení s jedním nebo více subjekty na
  relevantním trhu takové ekonomické postavení,
  které jí umožňuje chovat se ve značné míře
  nezávisle na konkurenci, zákaznících a spotřebitelích,
  je podnikem s významnou tržní silou.

Současný stav tedy opět hraje do karet stávajícím operátorům, jelikož soud by na ně kvůli neexistenci analýzy takto nepohlížel. By co víc, pohlížel by na ně opačně, jako na diskriminované. ČTÚ i Ministerstvo průmyslu a obchodu dle institutu samo přiznává, že podmínky v aukci nejsou pro všechny stejné, a to minimálně tím, že pro nováčka je vyhrazeno pásmo v 1 800 MHz.

Je těžko představitelné, s čím bude ČTÚ u soudu argumentovat ve chvíli, kdy současní operátoři aukci napadnou a soudce se bude ptát: jakým zákonným způsobem ČTÚ odůvodnil rozdílné podmínky v aukcích pro stávající a nově příchozí operátory? Pro současné operátory to je tzv. win-win situace. Když se nikdo nepřihlásí, ponechají si svůj oligopolní trojlístek a ještě ušetří na vyvolávací ceně; a v případě, že se někdo přihlásí, aukce s velkou pravděpodobností úspěchu soudně napadnou a oligopolní triumvirát pojede nerušeně dál.“

Asijský tygr a galský kohout

Jak už padlo výše, obálky s přihláškami od aukce otevřou na ČTÚ 11. září. Termín pro jejich podání končí o den dříve. Podle předběžného harmonogramu pak budou do 10. října žadatelé informováni o splnění či nesplnění podmínek účasti a ti úspěšní obdrží pozvání do aukční části. Vlastní aukci kmitočtových úseků a následné přiřazení konkrétních kmitočtových bloků proběhne ještě do konce letošního roku. K vydání rozhodnutí o udělení přídělů získaných rádiových kmitočtů by pak mělo dojít na počátku roku 2013 poté, co úspěšní uchazeči uhradí cenu za vydražené spektrum.

Doufejme, že příděly získá i někdo jiný než současní operátoři. Je škoda, že tuzemské firmy couvají, snad se přihlásí nějaký ten asijský tygr nebo francouzský Orange, který shodou náhod vyklízí své pozice v sousedním Rakousku. Ale kdo ví, třeba u nás krom Air Bank vznikne i Air Mobile. Jakou značku novou značku byste v ČR viděli nejraději vy?

Diskuze (40) Další článek: Vědci umí uložit energii do textilie. Kdy si dobijeme mobil oblečením?

Témata článku: Operátoři, Ostatní, LTE, ČTÚ, Kauzy, Telekomunikace, Aukce, Operátor působící, Výhrada, Telekom, Česká Pošta, Nezbytné minimum, Právní spor


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34