Aukce kmitočtů začíná. Žaloby ji nezbrzdily

Spousta žalob vznikla okolo začínající aukce frekvencí. Tlak je vyvíjen i na samotný ČTÚ. I přes to aukce začíná podle plánu.
Aukce kmitočtů začíná. Žaloby ji nezbrzdily

Dnešním dnem začíná druhé kolo velké aukce frekvencí, které mezi přihlášené zájemce v dražbě rozdělí Český telekomunikační úřad. I přes několik podaných žalob různými stranami začíná dražba v původně plánovaném termínu. Přihazovat v ní bude všech pět přihlášených subjektů: Telefónica (v budoucnu ve vlastnictví PPF), T-Mobile, Vodafone a noví zájemci Sazka Telecommunications (skupina KKCG) a Revolution Mobile (bývalá PPF Mobile prodaná Tomáši Budníkovi).

Mechanika aukce:

  • draží se celkem 40 bloků ve třech kmitočtových pásmech – 800 MHz, 1 800 MHz a 2 600 MHz
  • účastníci přistupují vzdáleně k elektronickému aukčnímu systému a podávají své nabídky na jednotlivé aukční bloky
  • přihazovat lze vždy 5 % vyvolávací ceny bloku, celková vyvolávací cena všech bloků je 8,72 mld. Kč
  • aukce probíhá v pracovních dnech mezi 9. a 17. hodinou
  • každý den je naplánováno 8 aukčních kol (v první dva dny aukce pouze 3, resp. 4 kola denně)
  • na příhoz mají účastníci v každém kole 20 minut
  • každé kolo aukční systém vyhodnotí a pošle účastníkům zprávu o jeho výsledku
  • účastníci po celou dobu elektronické aukční fáze vystupují pod fiktivním označením, čímž je podpořena maximální anonymita vůči ostatním soutěžitelům i vůči ČTÚ

Samotná PPF se aukce přímo nezúčastní, ale ve hře zůstává jako nástupnický subjekt po koupi Telefóniky. Dá se tedy očekávat, že se bude podílet na strategii a důležitá pásma si při přihazování pohlídá. Právě kvůli chystané koupi Telefóniky skupinou PPF, smlouvě o sdílení sítí mezi Telefónikou a T-Mobilem nebo nedokončené analýze mobilního trhu požadoval třetí operátor Vodafone odklad aukce. Žalobou se však Městský soud v Praze nezabýval, případné stížnosti bude řešit až po skončení aukce a přidělení kmitočtů.

Neúspěšné žaloby

Vodafone po soudu požadoval odklad startu aukce až po dokončení analýzy trhu a stanovení transparentních podmínek. Operátorovi se nelíbí, že ČTÚ nepodrobil analýze neúspěch minulé aukce i to, jakým způsobem vypořádal připomínky k nové aukci. Postrádá také analýzu tuzemského mobilního trhu, který prošel za poslední rok výraznými změnami s nástupem virtuálních operátorů a zavedením flatových paušálů. Vodafonu se pochopitelně nelíbí ani smlouva o sdílení sítí mezi Telefónikou a T-Mobile, a poukazuje na nejasné vlastnické vztahy mezi PPF a Revolution Mobile. Skupina PPF by teoreticky mohla přehazovat „sebe sama“ na jedné straně jako Telefónica, na druhé jako odprodaný Revolution Mobile.

K tomu si všichni tři nynější operátoři na podmínky aukce stěžovali u Evropské komise. Vadí jim vyčlenění části lukrativního pásma 800 MHz jen pro nového hráče. Považují to za nepovolenou veřejnou podporu. Stěžují si i na povinnost národního roamingu a další podmínky. Na Městský soud v Praze se s žádostí o zastavení aukce formou předběžného opatření obrátila také Telefónica, její návrh soud rovněž zamítl. Podobné vyjádření se čeká také u žádosti T-Mobilu.

Tlak na ČTÚ

Nové podmínky aukce zakazují na patnáct let prodej frekvencí či jakékoli fúze čtvrtého operátora s některým ze stávajících subjektů, ale technické sdílení sítě neřeší. Toho by mohl využít Vodafone a s některým z nových vydražitelů by mohl vytvořit podobnou alianci, jakou má Telefónica (potažmo PPF) a T-Mobile. Konkurenci na trhu by další takové spojování sil příliš neprospělo.

S blížícím se startem aukce rostly i tlaky na jejího pořadatele, Český telekomunikační úřad. Podle zdrojů deníku E15 se začaly šířit informace o problematickém jmenování dvou z pěti radních úřadu. Ondřej Filip měl být coby výkonný ředitel firmy CZ.NIC, která je správcem internetových domén v Česku, ve střetu zájmů a bývalý novinář Ondřej Malý údajně nesplňuje potřebnou pětiletou praxi pro práci radního. Oba radní i úřad to ale odmítli.

S výnosem z aukce počítá návrh státního rozpočtu na příští rok. Vláda mírně navýšila odhadovanou částku z vyvolávací ceny 8,72 miliardy na zhruba deset miliard korun. Počet aukčních kol a tím i délka aukce závisí na aktivitě účastníků. Dražba končí podle pravidel stanovených Aukčním řádem ve chvíli, kdy se vyrovná nabídka s poptávkou a budou splněny další stanovené předpoklady týkající se např. uplatnění práva stažení nabídky nebo vynechání aukčního kola. Podle odhadu ČTÚ by elektronická aukční fáze výběrového řízení měla skončit do konce letošního roku.

Diskuze (20) Další článek: Samsung spouští v ČR aktualizace Galaxy S III na Android 4.3

Témata článku: Operátoři, ČTÚ, Aukce, O2, Dražba, Kauzy, T-Mobile, Vodafone, Vyvolávací cena, Předběžné opatření, Aukční blok, Fúze, Vydražitel, Třetí operátor, Aukce kmitočtů, Městský soud v Praze, Mechanika, Anonymita


Určitě si přečtěte

Samsung Galaxy S10+: Vyzkoušeli jsme pět foťáků i prémiovou verzi s nevídanou pamětí

Samsung Galaxy S10+: Vyzkoušeli jsme pět foťáků i prémiovou verzi s nevídanou pamětí

** Třetí novinkou řady S10 je plusová varianta ** Výbava je podobná jako Galaxy S10, navíc je jen větší kapacita baterie a duální selfie ** Speciální keramická edice se ale může těšit na 12GB RAM a 1TB úložiště!

Martin Chroust, Tomáš Holčík | 45

RECENZE: Xiaomi Amazfit Verge — parádu nenadělají, zato funkcemi nadchnou

RECENZE: Xiaomi Amazfit Verge — parádu nenadělají, zato funkcemi nadchnou

** Amazfit Verge svými funkcemi nahradí i mnohem dražší konkurenty ** Na jedno nabití vydrží až celý týden - a to i s aktivním vyúžíváním GPS ** S komplikacemi počítejte při synchronizaci s sportovními aplikacemi **

Milan Měchura | 17

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro (M2) — obří baterie je hlavní zbraní i zkázou

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro (M2) — obří baterie je hlavní zbraní i zkázou

** Baterie s kapacitou 5 000 mAh v těle s tloušťkou 8,5 mm nadchne ** Plnohodnotný Dual SIM, dostatek výkonu a čistý Android potěší ** Zdařilý obraz špiní trestuhodná absence USB-C a rychlého dobíjení

Jakub Vrbacký | 16

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7