Aukce skládá reparát. Nač ten spěch?

Analýza dokazující, že opertátoři si nekonkurují ještě neplatí, přesto jde ČTÚ do nové aukce s pásmem 800 MHz jen pro nováčka. Dřív to nešlo, nyní ano.
Aukce skládá reparát. Nač ten spěch?

ČTÚ v pondělí překvapivě vyhlásil (přesněji řečeno uvolnil návrh podmínek aukce do veřejné konzultace) opětovnou aukci kmitočtů v pásmech 800, 1 800 a 2 600 MHz. Kompletní návrh podmínek včetně všech příloh najdete zde. Překvapivě, jelikož se tak stalo na sklonku éry Pavla Dvořáka jakožto předsedy Rady ČTÚ (končí 30. dubna), překvapivě pouhý měsíc po ukončení prvního pokusu o aukci.

Navržené podmínky nyní budou procházet připomínkovým řízením a jejich vypořádání včetně zapracování pozměňovacích návrhů bude na bedrech nového předsedy Rady. Už tato skutečnost je zarážející a určitě by bylo logičtější, aby vše proběhlo po 1. květnu s novým vedením. Proč Dvořák tolik chvátal?

 
Loni nemožné, letos digitální dividenda jen pro nováčka. To jsme chtěli, ale obstojí ČTÚ ve při s operátory?
 

Změna číslo jedna v navrhovaných podmínkách je bezesporu vyčlenění části spektra v nejlukrativnějším pásmu 800 MHz (digitální dividenda) výhradně pro nového operátora. Jinak řečeno, O2, T-Mobile ani Vodafone nemohou soutěžit o největší blok 2× 10 MHz (označován A3). Podivné je, že při připomínkování první aukce ČTÚ vehementně vysvětloval, že něco takového není možné a že stávající trojice operátorů by se mohla soudit kvůli zvýhodňování potenciálního nováčka a nerovným podmínkám hry.

Odkud vítr fouká?

Vyčlenit část spektra pro nového operátora je chvályhodné, jen jestli to úřad má dostatečně právě podložené. Analýza trhu RT-8, která by definovala (a velmi pravděpodobně to tak dopadne) trojici stávajících operátorů jako podniky s významnou tržní silou je sice hotová, ale ještě nenabyla právní moci. Takže platí opak. Něco jako presumpce neviny. Dá se proto očekávat, že operátoři právě na tomto bodě postaví svůj protiútok ve hře o udržení statusu quo.

Jinak řečeno: pokud nebude platit RT-8 a frekvence výhradně pro nováčka zůstanou ve finální podobě podmínek, bude vše mít pravděpodobně soudní dohru. Neříkám, že operátoři s žalobou uspějí, ani že je opodstatněná, jen že pro zachování současného stavu českých telekomunikací udělají vše.

Kvůli narychlo rozjeté aukci může ČR rovněž přijít o nějakého nového zájemce. Kvůli tak nevšední záležitosti jako je zastavení aukce se o nás psalo i ve světě. Ani prostor několika dalších měsíců by nemusel nic znamenat, a pokud tuzemský trh nikoho nezajímal v listopadu loňského roku, nebude to nyní jiné.

Jeden nováček = LTE za 2,2 miliardy, ani korunu navíc

S výše uvedeným souvisí také skutečnost, že vyvolávající cena bloku A3 je 2,2 miliardy, a pokud se krom stávajících hráčů zase přihlásí jen PPF (právě jeden nováček), tak nebude mít soupeře a příděl za tuto cenu i vydraží. Další důvod, proč budou současní operátoři prskat. V pásmu 800 MHz se totiž draží ještě čtyři párové bloky po 5 MHz, což nutně znamená, že někdo bude mít víc než ostatní…

Klepněte pro větší obrázek
Pásmo 800 MHz je to oč tu běží. Modleme se za 4. operátora, který by startoval s blokem A3

Teoreticky může O2 i T-Mobile koupit každý 2× 5 MHz a síť sdílet jako je to u 3G, ale jistě každý z operátorů bude chtít to větší sousto. Jen pro zajímavost, takový operátor s minimálním přídělem nemusí plnit rozvojová kritéria.

A ouha, možná jsme zase tam, kde jsme byli a ceny se budou šplhat vysoko. Snad příští šéf ČTÚ bude odvážnější než ten současný a aukci opět nestopne kvůli příliš vysoké nabídce. Pointa je v tom, že stávající operátoři budou muset přihazovat a ze zhruba miliardy korun za některý z bloků se může stát i miliard více = další stížnost pokud nováček koupí svůj příděl levněji.

Kdepak 20 miliard, pane Kalousku…

Když je řeč o cenách a výnosech pro státní pokladnu, ČTÚ navrhuje nastavit úhrnnou vyvolávací cenu frekvencí na 8,75 miliardách. Sám Dvořák odhadl cenu, za kterou se frekvence mají vydražit do patnácti miliard, což od něj nebylo zrovna taktní. Systém aukce, příhozy, stahování nabídek a další procedurální záležitosti jsou snad nyní nastaveny lépe, než tomu bylo posledně a nebudeme se jimi zaobírat. Regulátor slibuje, že aukce bude svižnější a díky omezením a pokutám za stažení nejvyšší nabídky už se fiasko nemá opakovat. Jak ale zajistit, aby cena znovu nevystoupala do „neúnosných výšin“?

Novinkou v návrhu podmínek je stanovení minimálního portfolia, které má pro daného žadatele význam. Účastník aukce tak v přihlášce stanoví, kolik toho musí nejméně vydražit, pokud se tak nestane, nezíská nic. Je otázkou jak se tato novinka osvědčí, respektive nakolik bude zbytečná, limitující bych ji viděl spíš pro nového operátora, jelikož ti stávající si mohou pohodlně nastavit limit na bloku 2×5 MHz v „osmistovce“ a cokoli navíc je pak „nad plán“.

LTE venkov jen tak neuvidí

Měli bychom se modlit, aby přišel nový operátor a získal onen příděl v pásmu 800 MHz. Pak je šance na změnu. Stávajícím operátorům se jistě nebude chtít do investic s dlouhou návratností a tak budou odkládat, co půjde. Lhůty a pravidla pro pokrývání okresů ze skupin A (řídké osídlení) a B (husté osídlení) jsou sice dány, ale tuzemští operátoři jsou v obcházení pravidel vynalézaví. Navíc jim ČTÚ dovoluje započíst si 3G pokrytí na venkově do plnění okresů A a stavět tak LTE rovnou ve městech.

Klepněte pro větší obrázek
Doufejme že podobný pohled na venkovskou LTE BTS uvidíme nejvýše do tří let

Možnost zápočtu má pětileté trvání, pak se rychlých dat dočkají i mimo velká města. Když to dobře půjde, tak snad okolo roku 2020. Zdá se vám to jako šílené? Vzpomeňte, jak to dopadlo se sítěmi 3G. Tedy, pokud bude konkurenční boj se 4. operátorem, nebude to tak špatné a technologické zaostávání ČR za světem se zmírní.

Připomínky do 8. května

Návrh podmínek je možno připomínkovat do 8. května, tedy jeden měsíc od zveřejnění na webu ČTÚ. Otázkou zůstává, proč Pavel Dvořák tolik opětovnou aukci uspíšil. Osobně se stále nemohu zbavit dojmu, že tady něco nehraje… Co myslíte vy?

Diskuze (11) Další článek: Google vypouští Play Store 4.0: těšte se především na nový vzhled

Témata článku: Operátoři, LTE, Hospodaření a finance, ČTÚ, Kauzy, Aukce, Pointa, Příští šéf, Kompletní návrh, Pouhý měsíc


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31