Austrálie ve stopách USA. Huawei a ZTE nesmí u protinožců stavět 5G sítě

Austrálie ve stopách USA. Huawei a ZTE nesmí u protinožců stavět 5G sítě | Zdroj: Getty Images

Jako by nestačilo, že dva velcí čínští hráči v oblasti telekomunikací mají ztížené podnikání na území Spojených států, podobné omezení se na firmy Huawei a ZTE bude vztahovat také v Austrálii. Tamní vláda rozhodla, že z bezpečnostních důvodů nedovolí těmto společnostem budovat na svém území mobilní 5G sítě pro tamní operátory. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Na situaci okamžitě zareagovalo čínské ministerstvo zahraničí, které vyzvalo Austrálii, aby přestalo aplikovat diskriminační kroky proti čínským firmám a umožnilo férovou soutěž. Australští operátoři přitom už v minulosti s čínskými výrobci infrastruktury spolupracovalo – např. LTE i 3G stavěl pro australský Vodafone právě Huawei.

Dvě strany jedné mince

Australské tajné služby ale připravily materiál, který varuje před rizikem neautorizovaného přístupu, narušení sítí a ohrožení bezpečnosti dat, a vláda jej bere velmi vážně. V čínských telekomunikačních společnostech má totiž velký vliv tamní vláda a podle bezpečnostních expertů existuje riziko, že data mohou být zneužita čínskými informačními službami.

Huawei i ZTE tak mají komplikovanou pozici. Na jedné straně mohou čerpat benefity z prakticky neomezené podpory od vlastní vlády a luxusu nezveřejňovat kompletní hospodářské výsledky, na straně druhé mohou být v podnikání limitovány bezpečnostními nařízeními některých států. Huawei na to konto uvedlo, že jde o mimořádné zklamání pro zákazníky. To ale není tak docela pravda, protože zákazníci se v Austrálii 5G sítě jistě dočkají. Jen ji nevybudují Číňané, ale někdo jiný.

Pozor na prozváněče! Na neznámá zahraniční čísla nevolejte zpět:

Váš názor Další článek: Průšvih s instalováním aplikací mimo app store hned při první příležitosti. Fortnite válčí s Googlem

Témata článku: Huawei, ZTE, Technologie, Bezpečnost, 5G, Čína, Kauzy, USA, Mobilní sítě, Austrálie, Operátor, Stopa, Bezpečnostní expert, Bezpečnostní důvod, Čínská firma, Čínský výrobce, Podobné omezení, Čínské ministerstvo, Velký vliv, Síť, Neautorizovaný přístup, Australský operátor, Podnikání, Bloomberg, Druhá strana


Určitě si přečtěte