Automatické prodloužení smlouvy už se nesmí, operátoři mění podmínky

  • T-Mobile jasně a srozumitelně napsal, že říct si musíte sami
  • Podmínky O2 musí běžný smrtelník přečíst několikrát, než porozumí
  • Vodafone podmínky zatím nezměnil, má ale ještě čas
Automatické prodloužení smlouvy už se nesmí, operátoři mění podmínky

ČTÚ se v říjnové monitorovací zprávě vrací k novele Zákona o elektronických komunikacích (ZoEK), která je účinná od 2. září 2017. Konkrétně se regulátor vrací k zásadní změně ve „smluvní automatice“. Jedná se o to, že nově může k automatickému prodloužení smlouvy na dobu určitou dojít jen tehdy, pokud k tomu zákazník udělí svůj prokazatelný souhlas, což dle ČTÚ zapracovali O2 s T-Mobilem, zato Vodafone nikoli, přestože 2. září zveřejnil nové všeobecné podmínky.

Dosavadní praxe byla opačná – kdo v přesně určeném období tzv. autoprolongaci neodmítnul, toho si operátor „podržel“ další dva roky, nebo z něj alespoň vyrazil 20 % z ceny paušálů, které by zákazník během dvou let zaplatil, jako sankci za odchod ke konkurenci.

Nejasná zpráva o konci úvazku

Nikoli však u T-Mobile. V jeho podmínkách platných od 1. září najdeme naprosto jasně formulováno (bod 2.4), že vám smlouvu do dobu určitou změní na neurčito (a neprodlouží o dva roky) pokud mu nedáte vědět alespoň 20 dnů předem. Současně v podmínkách v bodě 2.6.2 najdeme, že výpověďní doba je 30 dnů ode dne jejího doručení.

U O2 není snadné pochopit text v podmínkách, nestačí hledat ve všeobecných podmínkách ale musíte ještě studovat ceník (obojí zde). V ceníku operátora najdeme následující formulaci, týkající se tzv. speciální nabídky, což je nějaká výhoda plynoucí z podepsané smlouvy:

Pokud není účastník spotřebitelem (tj. fyzickou osobou, která si službu zřídila na rodné číslo, tedy nikoliv pro účely své samostatné výdělečné činnosti), vždy po uplynutí doby 24 měsíců se závazek plynoucí ze zvýhodněné ceny měsíčního paušálu automaticky prodlužuje o stejnou dobu, účastník má však právo toto automatické prodloužení do budoucna kdykoli odmítnout.

Zjednodušeně: máte-li paušál na rodné číslo (nikoli na IČ), nebude vám smlouva automaticky prodloužena.

 

Nová pravidla se od 2. září aplikují na všechny dosavadní i nové smluvní vztahy

 

Co se výpovědi týče, musíte do všeobecných podmínek, bod 9.9. Tam je upravena 30 denní výpovědní doba, která počíná běžet následující den po doručení výpovědi. Zajímavé je, že u O2 se výpověď podává primárně po telefonu:

Klepněte pro větší obrázek
U O2 můžete službu vypovědět zavoláním na horkou linku

I Vodafone zveřejnil nové všeobecné podmínky, novou právní úpravu do nich ovšem nepromítnul. Ustanovení o tom, že dojde k automatickému prodloužení smlouvy, pokud nestanovíte jinak, má operátor uvedeno hned v bodě 1.1.1. a všímá si toho i ČTÚ.

Klepněte pro větší obrázek
Z monitorovací zprávy ČTÚ...

Na sladění podmínek s novelou ZoEK mají operátoroři lhůtu 6 měsíců (do 2. března 2018). Přesto jsme se zeptali Vodafonu, proč ještě novelu ZoEK do svých podmínek nezapracoval, když už podmínky měnil. Odpovídala tisková mluvčí Markéta Kuklová:

„Znění zákona respektujeme, naše smlouvy i podmínky jsou s ním v souladu.“

Ustanovení týkající se 30 denní výpovědní doby má operátor uvedené tučně hned v prvním bodě smluvních podmínek.

Diskuze (15) Další článek: Apple zveřejnil žebříček nejoblíbenějších emoji. Klasický smajlík je překvapivě nízko

Témata článku: Operátoři, ČTÚ, Paušál, Smlouvy, ZoEK, Horká linka, Běžný smrtelník, Fyzická osoba, Ustanovení, Rodné číslo, Automatické prodloužení, Následující den, Podepsaná smlouva, Operátor, Všeobecná podmínka, Elektronická komunikace, Prokazatelný souhlas, Prodloužení smlouvy, Monitorovací zpráva, Dosavadní praxe, Smluvní podmínka, Spotřebitel, Podmínka, Markéta Kuklová, První bod


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 9

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 6 Pro — Proč měnit, co skvěle funguje?

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 6 Pro — Proč měnit, co skvěle funguje?

** Osvědčený recept z dílny Xiaomi, který pořád funguje ** NFC a USB-C se řadě Redmi bohužel stále vyhýbá ** Ve srovnání s předchůdcem pouze kosmetický facelift

Martin Herodek | 24

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

** Honor 7A je ideální smartphone pro děti či začátečníky ** Nestojí moc a systém na něm jede hezky plynule ** Má rozumně nastavené parametry, zabezpečení a hezké barvy **

Jakub Vrbacký | 20

Představujeme Honor 10 Lite: Je krásný, dělá skvělé selfie a nestojí moc

Představujeme Honor 10 Lite: Je krásný, dělá skvělé selfie a nestojí moc

** Honor představil pro český trh novinku střední třídy - Honor 10 Lite ** Lákadly jsou třpytivý design, špičkové selfie a umělá inteligence ** Telefon jsme stihli krátce otestovat, toto jsou první dojmy

Martin Miksa | 24

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 41

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 22