Avast: mobilní expanze a jednání s výrobci hardwaru

Avast chce získat co největší podíl na trhu s mobilní bezpečností a rád by se tak dostal k co nejvíce výrobcům hardwaru, čipů a mobilním operátorům.
Avast: mobilní expanze a jednání s výrobci hardwaru | zzz

Česká antivirová společnost Avast Software by ráda navázala úzkou spolupráci s významnými hardwarovými výrobci, výrobci mobilních čipů a operátory po celém světě. Avast tak chce učinit v rámci své expanze do oblasti mobilní bezpečnosti a zajímá se například o firmy jako Samsung či Qualcomm. „Chytit ty největší ryby hned na začátek nemusíme, stačit budou i ty středně velké,“ říká pro Connect.cz provozní ředitel Avastu Ondřej Vlček.

Trh s mobilní bezpečností je nyní na začátku a pro hráče typu Avast je důležité dostat se k co největšímu počtu uživatelů a zakořenit mezi nimi. Avast má společně s konkurenčním AVG nejoblíbenější mobilní bezpečnostní aplikace mezi běžnými uživateli, ještě lepšího postavení chce ale dosáhnout právě přes partnery.

V současné době ani tak nejde o to okamžitě začít vydělávat obrovské peníze, jako spíše právě o obsazení trhu. „Monetizaci na mobilních zařízeních ještě pořádně nikdo nerozlouskl, modely se ale najdou. Teď je důležité mít penetraci,“ popisuje Vlček s tím, že Avast už má „desítky milionů“ mobilních uživatelů a monetizačních aktivit zkouší několik.

Jednající pobočky v Asii

Partneři jsou jedna z dobrých cest. Mobilní operátoři mohou totiž začít software od Avastu nabízet svým zákazníkům předinstalovaný, podobně by to mohlo fungovat také u samotných výrobců chytrých telefonů a tabletů. Díky spolupráci s výrobci čipů je zase možné integrovat bezpečnostní technologie přímo do hardwarové vrstvy a těžit tak z licencí.

Klepněte pro větší obrázek
Monetizace přijde, teď je důležitá penetrace. Provozní šéf Avastu Ondřej Vlček. Foto: Avast

Jenže právě o tyto kroky se snaží také další hráči na trhu, včetně Kaspersky Lab, AVG a dalších. Navíc například Samsung vyvíjí vlastní bezpečnostní technologii Knox a třeba Intel si na integraci bezpečnosti do čipů koupil McAfee. V Avastu věří, že jim dvířka pootevře nový investor CVC Capital Partners, který společnost nedávno ocenil na miliardu dolarů.

„CVC má hodně kontaktů po celém světě, z čehož můžeme těžit,“ vysvětluje Vlček. CVC má například investice v mobilních operátorech Hongkongu, Švýcarsku a podobně. S navázáním vztahů s výrobci hardwaru mají zase výrazně pohnout vybudované pobočky Avastu v Asii, třeba na Tchaj-wanu, kde velká část výrobců sídlí. „Hlavním cílem asijských poboček je zaměření se na hardwarové firmy.“

Ani případná přítomnost ve formě předinstalované aplikace ale nemusí zaručit masivní rekrutování nových uživatelů. Takzvaný OEM uživatel totiž podle Avastu není úplně plnohodnotný uživatel a jen málokterý skutečně začne produkt, který dostane, využívat nebo za něj zaplatí. Na mobilních zařízeních je to navíc ještě výraznější než u tradičních počítačů.

„Předinstalovaný software má z PC špatnou pověst a lidé ho často berou jako odpad,“ konstatuje Vlček. Situace na druhou není tak špatná jako právě u počítačů, kde si firmy jako HP a Dell berou za instalaci OEM obrovské peníze. Výrobci mobilních přístrojů se zatím drží více při zemi.

Další akvizice, noví zaměstnanci, reklamní systém

Avast v současné době chystá vlastní mobilní reklamní systém, který by ještě letos rád začal více veřejně testovat a od kterého si slibuje poměrně zajímavé možnosti monetizace. Do této sítě by se v podstatě měli zapojit partneři a nabízet vlastní aplikace ke stažení.

Klepněte pro větší obrázek
Avast se z tradiční budovy na Budějovické letos přesuny do nového kancelářského komplexu na Pankráci. Je jenom o kousek vedle.

Ve hře jsou rovněž další akvizice, nějaká by údajně mohla přijít ještě letos. Avast v loňském roce koupil dva startupy (Secure.me a Jumpshot), zajímal se jak o technologie, tak samotné lidi. Podobnou strategii chce firma uplatňovat i nadále. „Máme malé oddělení, které sleduje trh a má za úkol s případnými akvizičními cíli jednat.“

Nejziskovější česká technologická firma letos v rámci posilujících aktivit hodlá přijmout kolem 150 nových zaměstnanců, s většinou z nich se počítá do Prahy. I kvůli tomu se společnost bude stěhovat do nového sídla. Polovina z nových lidí má zamířit do vývoje. „Hodně nás zajímají absolventi vysokých škol, do kterých se nebojíme investovat a umožníme jim vyrůst. Spolupráci s nimi navazujeme ještě na škole,“ tvrdí Vlček, který se sám na provozního šéfa vypracoval z pozice programátora.

Ondřej Vlček souhlasí s tím, co například v Connected říkal spoluzakladatel Cognitive Security Michal Pěchouček – že analyzování virů a hrozeb už je zejména záležitost velkých dat. „Bezpečnost už je z velké části o datech. Klíčová vlastnost člověka je cit pro data.“

V Avastu už škodlivý software analyzují tak, že „natahají“ data do platformy postavené na Hadoopu a dalších technologiích a skrze machine learning a další techniky se odhalují anomálie. Tento cluster má v Avastu desítky TB a používají se různé nové technologie, například zpracování v grafických čipech (CUDA). „Tam se nám podařilo dosáhnout poměru 1:100 – jedním CUDA strojem se nám podařilo nahradit 100 procesorů Intel Xeon. Klíčem je dobře napsat software,“ popisuje Vlček.

Diskuze (5) Další článek: Huawei Ascend Y530: slibný začátečník [recenze]

Témata článku: Bezpečnost, Expanze, Technologická firma, Klíčová vlastnost, Avast, Provozní ředitel, Mobilní uživatel, Škodlivý software, Bezpečnostní aplikace, Kaspersky Lab, Ava, Mobil


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21