AxxPAC – čtečka Smart Media karet pro Palm IIIx

Používáte stovky aplikací? Pomalu, ale jistě vám přestává stačit paměť vašeho Palmu? 8 MB rozšiřujícího modulu TRG XTRA XTRA se vám zdá příliš málo a celý modul se vám jeví jako omezující řešení? Přečtěte si potom následující recenzi.
Používáte stovky aplikací? Pomalu, ale jistě vám přestává stačit paměť vašeho Palmu? 8 MB rozšiřujícího modulu TRG XTRA XTRA se vám zdá příliš málo a celý modul se vám jeví jako omezující řešení? Přečtěte si následující recenzi AxxPACu.

AxxPAC je produktem německé společnosti AMS Software und Elektronik GmbH. Výhradním dovozcem do České republiky je společnost PDA Planet. Jedná se o rozšiřující modul do expanzního slotu Palm IIIx (po určitých úpravách, jako je připájení expanzního slotu atd., jej lze použít i s Palm IIIe a Palm IIIxe), který slouží jako čtečka Smart Media karet. S AxxPACem je možno použít karty o kapacitě 4-64 MB.

Klepněte pro větší obrázek

Vlastní balení AxxPACu obsahuje AxxPAC rozšiřující modul, disketu s ovladačem a obslužnou aplikací, nový zadní kryt Palmu a příručku.

Instalace AxxPACu
Pokud jste ještě nikdy nerozebírali váš Palm, nejste příliš zruční nebo si prostě nevěříte, přenechte raději instalaci AxxPACu profesionálům z PDA Planet. Jestliže se rozhodnete pro vlastnoruční instalaci (platí obzvláště při objednání na dobírku), přečtěte si následující postup. Nebojte se, podle vyjádření PDA Planet o záruku tímto zákrokem nepřijdete.

Klepněte pro větší obrázekVhodným křížovým šroubovákem nejprve vyšroubujte všechny 4 šroubky držící zadní kryt Palmu. Poté uchopte Palm pevně mezi prsty levé a pravé ruky tak, aby byla ta strana Palmu, na které se nachází regulátor kontrastu displeje, směrem dolů, a nehet palce pravé ruky vsuňte do štěrbiny mezi horní a dolní částí krytu Palmu. Jeďte nehtem odshora dolů a otevřete kryt Palmu. Poté Palm obraťte a zopakujte stejnou akci i na jeho druhé straně. Nakonec opatrně odklopte zadní kryt. Před jakoukoli další akcí vám doporučuji, abyste se vybili (např. o ústřední topení) - zamezíte tak náhodnému výboji statické elektřiny, který by mohl zničit elektroniku AxxPACu nebo dokonce Palmu.

Kartu začněte zasunovat shora (tak, aby karta svírala s expanzním slotem úhel asi 15 stupňů) a začněte od levého spodního rohu. Za mírného tlaku zasuňte kartu celou. Postupně odtáhněte oba dva držáky expanzního slotu a karta do nich zapadne. Ujistěte se, že je vše v pořádku, znovu nasaďte zadní kryt Palmu a přišroubujte jej. Instalace expanzního modulu AxxPAC je tímto krokem dokončena.

Instalace ovladače a obslužné aplikace
Pro správnou funkci AxxPACu je nutno nainstalovat jeho ovladač a obslužnou aplikaci (AxxShell). Obojí naleznete na disketě, která je součástí balení AxxPACu. Ovladač i s obslužnou aplikací doporučuji pomocí aplikace, jako je například Flash Pro, přenést do Flash EEPROM, zůstanou tak zachovány i v případě tvrdého resetu Palmu či jinak způsobené ztráty dat, a vy tak budete moci snadno obnovit celý původní obsah paměti Palmu ze Smart Media karty (to ovšem předpokládá pravidelné zálohování dat Palmu - viz dále).

AxxShell
AxxShell je obslužnou aplikací modulu AxxPAC a umožňuje nejen práci s kartou, ale také pro kompletní zálohování dat vašeho Palmu. Po svém spuštění aplikace nejdříve roztřídí jednotlivé aplikace v paměti RAM do "složek" – aplikace jsou zobrazeny ve "složkách" spolu se svými databázemi. Samostatné aplikace (aplikace nevyužívající žádné další databáze) jsou zobrazeny samostatně. Databáze, které nelze přiřadit k žádné existující aplikaci, jsou zobrazeny ve složce "unknown" (neznámé). Pokud je do čtečky vložena karta, zobrazí se v pravém horním rohu obrázek karty spolu s množstvím volné paměti na kartě. Tlačítky "Palm" a "Card" přepínáte mezi zobrazením paměti Palmu a karty. Přepínáním mezi tlačítky "Info", "Copy", "Move" a "Del" přepínáte mezi jednotlivými operacemi s databázemi (informace o databázi, kopírování databáze, přesunutí databáze či odstranění databáze).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zobrazení obsahu paměti Palmu (vlevo) a karty (vpravo)

Jak jste si jistě všimli na obrázku výše, na kartě lze vytvářet opravdové adresáře (složky). Při kopírování nebo přesouvání databází z RAM na kartu doporučuji mít napřed nachystaný adresář, do kterého bude aplikace zkopírována či přesunuta. Zatím není možno spouštět aplikace přímo z vložené SM karty, výrobce však slibuje, že krátce po uvedení Palm OS 4 (jehož nových funkcí, zejména VFS - Virtual File System - bude nový ovladač využívat) uvede novou verzi ovladače, která to umožní.

Klepněte pro větší obrázekDalší příkazy pro práci s kartou naleznete v menu AxxPAC. Nový adresář vytvoříte příkazem "New Directory", kartu zformátujete příkazem "Format Media" a příkazem "Media Info" zobrazíte informace o kartě (výrobce, verze, atd.). Mezi další položky menu "AxxPAC" patří "About" (o aplikaci AxxShell), "Preferences" (nastavení - umožňuje např. nastavit potvrzení odstranění databáze či zda se mají v seznamu databází v paměti Palmu zobrazovat také databáze obsažené v ROM) a "Config Plugins" (konfigurovat tzv. plugin aplikace - aplikace asociované ke spouštění souborů uložených na kartě - např. AxxPAC JPEG plugin; viz níže).

Jak jsem již nastínil, s AxxPACem je možno zálohovat databáze obsažené backupv paměti vašeho Palmu. Učiníte tak použitím příkazu "Backup" (zálohovat) z menu "Backup". V případě ztráty všech dat je pak možno data z karty jednoduše a rychle obnovit pomocí příkazu "Restore". Vlastnosti zálohy můžete nastavit pomocí položky "Options" (volby) z menu "Backup". Zobrazí se okno "Backup Options", ve kterém můžete nastavit automatickou zálohu dat (bude provedena každý den o půlnoci) nebo zvolit, které databáze mají být při zálohování vynechány (nastavuje se podle tvůrce databáze či jejího typu).

Aplikace využívající AxxPAC:
AxxSync

Klepněte pro větší obrázekKomu nestačí zálohovací možnosti aplikace AxxShell, může si z Internetu stáhnout aplikaci AxxSync, která nabízí větší rozsah funkcí, například umožňuje zálohovat data v určité dny v týdnu a v určitou hodinu. Aplikace ukládá zálohovaná data do PAR archívu, který však není nijak komprimován. Při zálohování je nutné dbát zvýšené opatrnosti, aby karta nebyla omylem povytáhnuta ze slotu, v případě poškození archívu totiž hrozí, že přijdete o některé databáze v něm uložené. Autorem aplikace je Michal Krause.

AxxPAC JPEG plugin 1.2

Klepněte pro větší obrázekAxxPAC JPEG Plugin je plugin do aplikace AxxShell, jehož autorem je Till Harbaum. Tento plugin umožňuje prohlížení obrázků ve formátu JPEG přímo ze Smart Media karty. Tato možnost se hodí zejména v případě, že pracujete s digitálními fotoaparáty používajícími jako médium Smart Media karty. Pomocí další aplikace, AxxPAC FTP klienta, je možno tyto obrázky (stejně jako veškerý další obsah SM karty) přenášet na FTP server, nebo také můžete z FTP serveru stahovat. Aplikaci si můžete stáhnout na PalmGear H.Q.

AxxPAC FTP Client

FTPUmožňuje stahovat soubory z FTP serverů a také na ně soubory posílat. Jedná se o velmi užitečnou aplikaci s přehledným zobrazením složek a souborů. Aplikaci si můžete stáhnout na PalmGear H.Q. Autorem je Till Harbaum.

ZboxZ

Aplikace dříve známá jako Boxer. Mimo jiné umožňuje rozbalovat komprimované databáze a soubory na SM kartu. Hodí se např. pro přenos zabalených JPEG a TXT souborů do Palmu. Po jejich rozbalení na kartu je s nimi možno dále pracovat pomocí nástrojů a aplikací uvedených v tomto článku. Stáhnout si jej můžete zde.

CSpotRUN

Známý volně šiřitelný reader DOC databází. Ve svých nejnovějších verzích umožňuje číst jakékoli soubory standardu ASCII (např. TXT soubory) či databáze přímo ze Smart Media karty. Autorem upravené verze je Alf Urban. Stáhnout si jej můžete zde.

AxxPAC je velmi užitečným doplňkem pro všechny, kterým již přestává stačit paměť jejich Palmů. Jedná se o zařízení s rozsáhlými možnostmi. Ovladač i obslužná aplikace (která má velmi příjemné uživatelské rozhraní a je velmi přehledná) jsou pravidelně aktualizovány. Výrobce slibuje podporu spouštění aplikací přímo ze Smart Media karty. AxxPAC jsem testoval a mohu vám jej vřele doporučit.

AxxPAC rozšiřující modul pro Palm IIIx (IIIe, IIIxe)
Autor: AMS Software und Elektronik GmbH
Prodejce: PDA Planet
Cena: 2990 Kč bez DPH (kartu nutno dokoupit)

Váš názor Další článek: Chystá se velký zápas: EuroTel Tandem versus Paegas Partner

Témata článku: Palm, Čtečka, Celý modul, Kraus


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136