Až sníh v zimě znovu překvapí silničáře, je tady Waze. Přidává hlášení neprohrnuté cesty

Hlavním trumfem navigae Waze je komunita, která do systému hrne aktuální informace. Způsob práce s hustotou dopravy a následným plánováním ideální trasy patrně znáte, hlášení policejních hlídek, nebezpečně odstavených vozidel a jiných „událostí“ patrně také. Hlásit lze i jevy meteorolického charakteru: hustá mlha, krupobití, záplavy, ledovka. Nově v nabídce přibyla možnost ohlásit neprohrnutou cestu.

Novou funkci přidali vývojáři na základě doporučení ministerstva dopravy amerického státu Virginie. V některých oblastech budou tato hlášení sdílena s příslušnými orgány v rámci programu Waze for Cities, do kterého je zapojeno více než tisíc měst a dalších partnerů z řad veřejných služeb.

Neprohrnuté cesty lze hlásit ve všech 185 zemích, kde je Waze k dispozici – tedy i v Česku. Primárně bude tato informace sloužit k varování ostatních řidičů. Stačí proklikat nabídky pod oranžovým tlačítkem v pravém dolním rohu displeje: Poslat hlášení / Nebezpečí / Počasí / Neprohrnutá cesta s obrázkem sněhové vločky.

Řidiči sobě

Sníh na vozovce je faktorem, který ovlivňuje bezpečnost a může vyvolat nutnost snížit rychlost jízdy. Waze automaticky sbírá informace o úsecích s nižší než obvyklou rychlostí na základě průjezdu svých uživatelů a zobrazuje je v mapě pomocí barevných indikátorů.

Pokud některý z řidičů nahlásí neprohrnutou vozovku, bude díky indikaci v mapě snadněji pochopitelné, proč se v daném místě jezdí pomaleji. Ostatní pak budou moci s předstihem reagovat – zpomalením a zvýšením pozornosti.

Waze je v tomto směru jednoznačným lídrem – díky komunitě mají uživatelé neustálý a průběžně aktualizovaný přehled téměř o všem, co se děje na cestách. Aplikace je zdarma pro Android a iOS, neobsahuje žádné skryté platby, jen při zastavení občas zobrazuje reklamu.

Diskuze (7) Další článek: Samsung v Česku aktualizuje Galaxy Note10 a Note10+ na Android 10

Témata článku: Aplikace, Navigace, Pro řidiče, Waze, Virginie, Hlášení, Ministerstvo dopravy, Vozovka, Sníh, Řidič, Android a IOS, Česká republika


Určitě si přečtěte