B-Speech Plug&Ride: recenze bluetoothové handsfree do auta

Vyzkoušeli jsme handsfree B-Speech Plug&Ride. Je to kompromis mezi pevnou sadou do auta a běžným sluchátkem. Zapojí se do zásuvky cigaretového zapalovače a díky Bluetooth ji vůbec není třeba spojovat s mobilem.
B-Speech Plug&Ride: recenze bluetoothové handsfree do auta

Handsfree typu plug-in je přenosné zařízení, které se zapojí do zásuvky autozapalovače. Na rozdíl od pevné sady se nemusí nijak složitě instalovat, dá se přenášet mezi různými automobily - podobně jako osobní handsfree nebo náhlavní soupravy. Netíží ale za uchem a při příchozím hovoru se řidič nemusí rozptylovat hledáním konce drátku nebo vytahováním sluchátka. Stačí stisknout tlačítko.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadá sada typu plug-in

Nenechávat v autě

Handsfree B-Speech Plug&Ride je typický zástupce sad typu plug-in. Šedý blok s reproduktorem o rozměrech přibližně 100 × 65 × 35 mm je posazen na trnu, který se „zapíchne“ do zdířky autozapalovače. Obě dvě části lze vůči sobě natáčet, aby se handsfree dala používat i v různých místech. Každý automobil má zdířku zapalovače na jiném místě a ne vždy je k ní vhodný přístup.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Trn lze natáčet • detail konektoru • srovnání velikosti

Sadu není možné nechávat v zaparkovaném automobilu, je až příliš dobře vidět a láká zloděje. Je však dostatečně drobná, aby se vešla do schránky na palubní desce, nezabere moc místa ani v tašce, takže ji můžete nosit s sebou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Různé polohy těla handsfree vůči trnu s konektorem; ve Fabii sada vadí ruční brzdě

Kam s mikrofonem?

Sada se ihned po zapojení aktivuje (u některých vozů je ale před tím nutné nastartovat). Najde si přihlášené telefony a z reproduktoru se zároveň ozve šum. Při jízdě samozřejmě není slyšet, v klidu je ovšem zřetelný. Hovor u telefonů, které jsou se sadou spárované, se ihned vede do reproduktoru sady, pro příjem nebo odmítnutí slouží dvě tlačítka - dají se snadno nahmatat i bez dívání. Jejich stisknutím lze také přenášet hovor mezi sadou a telefonem.

Dvě kontrolky indikují stav sady, kolébkové tlačítko nastavuje hlasitost. Do jedné zdířky se zapojí mikrofon, funkci druhé se mi ale nepodařilo zjistit. Logicky by se do ní mělo dát zapojit obyčejné drátové sluchátko pro diskrétní hovory. Při testech ale sada neustále mluvila ze svého reproduktoru a do sluchátka se nedostal ani hlásek.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovládací prvky

S mikrofonem jsou potíže - stejně jako u všech ostatních sad tohoto typu. Zatím jej nikdo neudělal bluetoothový, takže se připojuje pomocí dlouhého drátu. A kam teď s ním? Pro dobrý zvuk je nutné, aby byl mikrofon co nejblíže ústům řidiče, takže jako optimální pozice se jeví například sluneční clona spolujezdce. Za ni se mikrofon uchytí pomocí spony. Jenže potom od stropu až dolů visí drát a i když se takhle dá jezdit, není to příjemné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mikrofon a dvě možnosti jeho umístění na sponě (k dispozici je potom i držák pro přilepení)

Zkoušel jsem i další umístění: na lamele větrání, přímo na volantu, ale v těchto případech buď druhá strana nerozuměla, nebo problém s drátem byl ještě větší. Pro připevnění na rovné plochy je v balení také držák mikrofonu, který lze přilepit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Umístění na sluneční cloně je nejlepší pro zvuk. Na lamele větrání zase tolik nevadí kabel,
pro telefonování to ale není vhodné místo

Pokud se sadou nechcete cestovat z auta do auta, bylo by zde možná jedno řešení. Podobně jako u instalačních sad by se mikrofon umístil na střechu úplně doleva k rámu dveří. Kabel by se potom provlékl pod čalouněním střechy, bočním sloupkem a potom by se za sedadlem řidiče (případně pod koberečkem) vedl až k handsfree.

Klepněte pro větší obrázek 
K levému rámu se běžně montují i mikrofony instalačních handsfree

Obě strany se dobře slyší

Sada B-Speech podporuje bluetoothové profily Handsfree i Headset, takže funguje se všemi mobilními telefony. Dokáže si zapamatovat až tři různé mobily. Postup párování je popsán v návodu, nebudu ho proto opisovat.

Druhá strana při telefonování zaručeně pozná, že nemluvíte do obyčejného mobilu, ale že používáte handsfree. Zvuk je zkrátka jiný, digitálně upravený; sada se totiž snaží, aby nedocházelo ke zpětné vazbě. Je při tom úspěšná, pouze při nastavení maximální hlasitosti handsfree se druhá strana slyší dvakrát. Hluk v automobilu je dostatečně odfiltrován, přesto je vhodné při telefonování trochu zvýšit hlas, šeptání nestačí. Při testu „ve skanzenu“, tedy na D1 směrem do Brna kousek za Humpolcem, kde místo asfaltu začínají panely, ale druhá strana měla potíže porozumět a telefonování pro ni nebylo příjemné.

V automobilu je zvuk velmi dobře použitelný. Úroveň komfortu je ale závislá na vhodném nastavení hlasitosti sady, citlivosti mikrofonu a také hlasitosti telefonu volaného. Handsfree je plně duplexní, bez problémů si můžete skákat do řeči.

Se sadou B-Speech Plug&Ride jsem byl až na problémy s kabelem mikrofonu spokojený. Není potřeba žádné drátování telefonu, stačí zapojit handsfree do zásuvky zapalovače a připevnit mikrofon. Zvuk je v mezích možností slušný, cena 3 199 Kč odpovídající. Obyčejná neznačková sluchátka pro Bluetooth seženete levněji, sada plug-in ale nabízí pro telefonování v automobilu větší pohodlí.

zdroj: Mshop.cz
web: www.mshop.cz
telefon: 244 403728
cena: 3 199 Kč

Diskuze (15) Další článek: Eurotel rozšiřuje možnosti využívání e-mailu z mobilu

Témata článku: Příslušenství, Drátové sluchátko, Plug, Handsfree, BLU, Vhodné místo, Bluetooth handsfree, Zaparkované auto, Auto


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70