Bada na vzestupu: nabídne ji Samsung jako open source?

Bude operační systém Bada od Samsungu úspěšnější, pokud se změní na open source? Nebo je to cesta do záhuby, jak ukázal Symbian?

Na poli mobilních operačních systémů se zdá se schyluje k menší revoluci. Deník Wall Street Journal oznámil, že se Samsung pravděpodobně chystá příští rok uvolnit svůj vlastní operační systém Bada jako open-source. Tím se, podobně jako Google s Androidem, otevře dalším společnostem, které ho budou moci bez licenčních poplatků implementovat do svých komunikátorů, a v budoucnu možná i tabletů, chytrých televizí a podobně.

Co k tomu Samsung vede? Přední výrobce komunikátorů znepokojila koupě Motoroly společností Google, a každý z nich chce svá vlastní „zadní vrátka“ pro případ, že by nezávislost Androidu byla v budoucnu ohrožena. Google sice prohlásil, že hlavním důvodem pro koupi Motoroly byly patenty, které mají Androidu pomoci především ve sporech s Apple, ale co když se zároveň intenzivně vrhne na výrobu komunikátorů vlastních? Vzestupu Bady také nasvědčuje prohlášení Simona Stanforda, šéfa Samsung Mobile pro Velkou Británii a Irsko, který řekl, že v budoucnu bude systému Bada věnována velká pozornost a dodal, že Samsung chce ze svého systému udělat vedoucí mobilní platformu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

U Bady lze vypozorovat jistou analogii se systémem Symbian. Nokia v roce 2008 poskytla kód svého systému veřejnosti, ale ani to jí nepomohlo systém zachránit. Najdeme zde však několik rozdílů, díky kterým Badu pravděpodobně nečeká podobně smutný osud (a nakonec zcela definitivní není ani umíráček pro Symbian). Jde zejména o to, že Nokia otevřela Symbian pouze na rok, a poté ho znovu uzavřela. Open source systém je totiž perspektivní hlavně pro nové projekty a tím Bada stále je. Dalšími důvody mohou být skutečnosti, že Samsung si své vývojáře poměrně hýčká, do karet hraje případná užší spolupráce Motoroly a Googlu, anebo uzavřený iOS.

Bada pro korejské operátory

Jak už jsme vás informovali, HTC se chce pojistit koupí systému webOS, Samsung zase společně s LG a jihokorejskou vládou plánují vlastní mobilní operační systém. Buď tímto systémem bude právě Bada 2.0, nebo otevřením Bady se chce zbavit „břemene“, a začít s vývojem něčeho nového. Osobně si myslím že zvítězí varianta první, a open-source Bada bude dále vyvíjena především Samsungem, společně s dalšími jihokorejskými společnostmi.

Pro vývojáře mobilního software znamená ale každý další mobilní operační systém jen komplikaci, kdy budou muset psát a udržovat své aplikace a hry na více platformách. Prozatím většina z nich vyvíjí pro iOS a Android, část z nich i pro Windows Phone 7, co je ale přesvědčí, aby začali vyvíjet i pro Badu či WebOS? Pokud se podíváte do Samsung Apps, což je obchod s aplikacemi, podobně jako má Apple či Android, zjistíte, že se celkový počer aplikací počítá na 13 tisíc, oproti stovkám tisíc aplikacím a her jeho konkurentů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samsung má ale na druhou stranu tu výhodu, že je výrobce špičkových komunikátorů a tabletů, což by mu mohlo pomoci. Tím že by Badu do nich nasazoval přednostně před Androidem, mohl by určitou část uživatelů Androidu přesunout ke své platformě. Čeká nás v budoucnu tvrdá bitva mezi jednotlivými výrobci mobilních operačních systémů? To ukáže patrně už následující rok.

Před nedávnem Samsung oficiálně představil novou verzi svého operačního systému Bada 2.0. Při této příležitosti také uvedl první tři telefony, které poběží na nové verzi. Několik dní poté vydal oficiální prohlášení, že upgradu na Bada 2.0 se dočkají všechny dosavadní telefony řady Wave.

Zdroj: Wall Street Journal

Diskuze (72) Další článek: Dior Touch Phone: Android schovaný v diamantech

Témata článku: Samsung, Bada, Open source, Velká pozornost, Oficiální prohlášení


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40