Barevný displej konečně do dlaně

Ještě nedávno tato zařízení oslovovala pouze technologické nadšence, nyní už mají i barevná Okna CE a parametry našich PC před lety. Se dvěma téměř současně přišly Compaq a Hewlett-Packard.
Zatímco výrobce Pilotu se v posledních verzích zaměřuje na zkvalitnění displeje směrem k větší kontrastnosti a jasnosti, výrobci podobných zařízení, které jsou charakterizovány větou Powered by Microsoft Windows CE přeskočili fázi optimalizace a vrhli se na produkci zařízení, které mají zákazníka ohromit často poněkud pochybnými hardwarovými možnostmi. Na druhou stranu je třeba si všimnout, že právě přetlak výrobců v tomto segmentu trhu, přestože zatím jde jen o expanzi do prázdného prostoru a nikoliv na úkor konkurence, způsobuje obrovský růst výkonu, kapacity a možností těchto zařízení.

Modrá Jornada
Hitem letošního léta budou počítače do dlaně (Palm-size PC) s barevnými a samozřejmě dotykovými displeji. Dlouho avizovanou novinkou je Jornada 420C od společnosti Hewlett-Packard. Tento kapesní mazlíček má displej CSTN zvládající 256 barev při standardním rozlišení 240x320 bodů. Uvnitř tiká procesor SH7709 na 100 MHz (od Hitachi) a data a aplikace jsou namačkány v 8 MB ROM a stejně velké RAM. Vybaven je standardními možnostmi rozšíření – karty Compact Flash, IrDA port, sériový port kompatibilní s RS232. Kromě toho obsahuje také konektor (klasický Jack) pro připojení sluchátek. Samozřejmostí je zvukový záznam a několik funkčních tlačítek. Novinkou je také clip pro nošení za páskem kalhot. Kromě toho k tomuto počítači dostanete také spoustu software, kromě standardních kapesních Office a Outlooku finanční kalkulačku, zálohovací program, navigační program, sadu utilitek HP a na stolní počítač další užitečné programy jako je např. finanční software Quicken nebo software pro správu informací na SIM kartách GSM telefonů. K zahození není také možnost spojení s pagerem (užitečné zatím je v USA) pro příjem důležitých informací – ty lze také přijímat prostřednictvím kanálů, tedy těch, které se neujaly v Internetu. Pro dlouhou výdrž je k dispozici LiOn baterie. Kromě 519 USD za jeho pořízení zatíží vaši kapsu také 250g čisté váhy.

Aero s TFT
Menším dělem se dá nazvat barevný model Compaqu – Aero 2100. Barevný displej má podobné parametry jako u Jornady 420, jen s tím drobným rozdílem, že jde o kvalitní TFT. Použitý procesor je třídy RISC – podle mých zkušeností jde o docela rychlý typ procesorů. Paměť ROM je velká 8 MB, RAM začíná na 8 a přes 16 jde až k 24, ale to jen na přání zákazníka. Další možnosti jsou také podobné jako u Jornady – sériový port o rychlosti až 115 kb/s, IrDA a slot pro CompactFlash karty. Standardem u nových PPC se stává zvukový výstup – 2,5“ Jack. Aby vám tento stroječek hodně vydržel, obsahuje také LiOn baterii. Připojitelné jsou opět americké pagery. Dodávaného software už sice není tolik jako do HP, ale vědecká a finanční kalkulačka, stejně jako audio nástroje by vám měly vedle standardních aplikací postačit. Dodává se také slovník, ale jeho verze je již závislá na vašem distributorovi (česko-anglický model to asi nebude, protože naše zastoupení Compaqu – s výjimkou Everexů to tak ale dělá většina dodavatelů – u nás počítače této třídy prodává „krabicově“, tj. doveze několik kusů a ty za každou cenu prodá, tudíž je ani nelokalizuje). Cena u nejslabšího modelu začíná na 500 USD.

Na obou modelech je zajímavé, že jak HP, tak Compaq uvádí zařízení této třídy poprvé (mají v nabídce pouze modely HPC, tj. kapesní počítače s klávesnicí) a začínají hned v oblasti High-End. Barevné displeje jsou určitě vhodným odrazovým můstkem pro marketingová oddělení, nicméně mezi uživateli a především výrobci se pořád ještě vede diskuse o tom, jestli nestačí 16 odstínů šedi. Takové displeje jsou totiž levnější a především vyzkoušené a stabilní, nemluvě o menší energetické a výrobní náročnosti. Nehledě na to, že s výjimkou hry Solitaire jsem barvy např. na HPC vůbec nepotřeboval. U PPC mi také stačily šedé odstíny, protože tyto zařízení jsou i přes nadupaný software určené především jako osobní organizéry. Pokrok a velký byznys se však nedá zastavit a proto se budeme setkávat s barevnými displeji stále častěji.

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Obrovský růst, Barevný displej, Displej

Určitě si přečtěte

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

** Máte starší telefon který nepoužíváte? Nevyhazujte jej. ** S projekty UpCycling mu můžete dát nový smysl. ** Může z něj být třeba herní konzole, kamerový systém či stroj na těžbu Bitcoinu

5.  11.  2017 | Miksa Martin | 2

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

** Microsoft chystá novou verzi Office ** Co bychom od něj chtěli my? ** Jak by měly vypadat jeho součásti?

29.  10.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 4

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2