Barevný, hravý, od Sony

S malým rozlišením displeje a neexistujícím zvukovým výstupem počítačů Palm se vypořádal model Sony Clié PEG N700C, který přinesl rozlišení 320×320 bodů a kvalitní zvuk. Po této revoluci už následovala jen evoluce a posledním kouskem řady je recenzovaný model N760C.
Tento článek vyšel v časopisu Computer 23/01, který vyšel 29.11.2001.

Pavel Nygrýn

Ještě nedávno to vypadalo, že multimediální počítač do dlaně může existovat pouze ve spolupráci s Windows CE. Na druhé straně stál Palm OS, který je mnohem jednodušší, a počítače s tímto systémem jsou lehčí a déle vydrží. Další nezanedbatelnou výhodou je existence tisíců programů pro tento systém. Při pohledu na displej zase vedou Windows, protože 160 × 160 bodů u Palmu příliš neoslnilo. Tohle všechno si v Sony moc dobře uvědomovali, když vsadili na Palm OS.

Starý kabát, nový systém

Právě s malým rozlišením displeje a neexistujícím zvukovým výstupem se vypořádal model Sony Clié PEG N700C, který přinesl rozlišení 320 × 320 bodů a kvalitní zvuk. Po této revoluci už následovala jen evoluce a posledním kouskem řady je recenzovaný model N760C.

Největší změnou je zbrusu nový systém ve verzi 4.1. Ten mimo jiné umožnil použít všech 65 535 barev, které Clié umí zobrazit. Ve spolupráci se skutečně kvalitním TFT displejem je možno konečně zobrazovat i fotografie nebo podrobné mapy.

Displej patří mezi nejlepší v kategorii počítačů do dlaně. Na rozdíl od většiny konkurentů je totiž dobře čitelný i bez zapnutého podsvícení, což lze ocenit třeba na přímém slunečním světle, kde mají podsvícené displeje vážné problémy. Pokud je podsvícení použito, lze samozřejmě jeho intenzitu regulovat.

Zahoďte walkmana

Klepněte pro větší obrázekModely sedmistovkové řady mají zabudovaný DSP čip pro přehrávání hudby ve formátu MP3. Přehrávání si tak vezme asi 12 % výkonu procesoru, což neomezí běžnou práci s Palmem. Škoda jen, že dodávaný přehrávač nepodporuje vysoké grafické rozlišení a oproti ostatním aplikacím vypadá „zubatě“.

Sluchátka s dálkovým ovládáním patří mezi špičku. Dálkový ovladač funguje i v případě, že je Clié zablokováno tlačítkem Hold a má vypnutá tlačítka i displej. Pokud by někomu lehká sluchátka nevyhovovala, je možné připojit cokoliv jiného. Sluchátka jsou do ovladače připojena přes standardní 3,5mm konektor.

MP3 je také potřeba někam uskladnit. U Sony k tomu slouží firemní standard – MemoryStick. Toto médium o velikosti 8 MB je součástí dodávky.

Uživatelé Palmů a kompatibilních zařízení byli vždy zvyklí na extrémně jednoduché ovládání. I zde je synchronizace dat a aplikací bezproblémová. Stejně jako všechna moderní zařízení používá také Sony u své kolíbky rozhraní USB. Příjemným překvapením je konektor pro dobíjení. Ten lze po odpojení z kolíbky připojit přímo do Clié, takže s sebou nemusíte na cesty vozit kompletní kolíbku.

Data můžete kopírovat i na paměťovou kartu. Stačí přepnout Clié do speciálního režimu a karta se ve stolním počítači objeví jako výměnný disk. Data můžete také přesouvat mezi interní pamětí Clié a paměťovou kartou, přičemž je možné z karty spouštět i aplikace.

Maximálně kompatibilní

Klepněte pro větší obrázekPři našich testech se ukázalo, že Clié i nový Palm OS jsou kompatibilní se staršími aplikacemi. V nastavení přístroje lze vybrat, zda bude aplikace zobrazena pomocí nových fontů v rozlišení 320 × 320, nebo pomocí zdvojení pixelů ve „starých“ 160 × 160 bodech. Druhou možnost oceníte zejména u her a podobných graficky náročných aplikací.

Změny, které prodělají staré aplikace, jsou velmi příjemné. Nové fonty jsou mnohem méně zubaté a podstatně čitelnější. Pokud je navíc aplikace připravena na vysoké rozlišení, uvidíte mnohem více informací najednou.

Stejnou kompatibilitu zaznamenáte i na straně stolního počítače. Všechny programy, které se synchronizovaly s mým Palmem IIIc, spolupracovaly beze změny i s Clié.

Obal prodává

Novinek uvnitř bylo tolik, že se k popisu fyzického provedení dostáváme až nakonec. Kombinace plastu a kovu na pouzdře Clié působí elegantně a navíc je dostatečně robustní. Totéž se nedá říct o tlačítkách. Mají velmi malý zdvih a viklají se. Při testech na krásnější polovině lidstva se ukázalo, že jejich mačkání není s dlouhými nehty žádný med. V tomto bodě byly konkurenční modely lepší. Oproti nim zase Sony získává svým JogDialem – otočným tlačítkem na boku přístroje, které funguje podobně jako třeba kolečko myši.

Originální je také kryt – odklápí se nahoru a tvoří jej jakási stříbrná hi-tech koženka. Gesto, kterým kryt ledabyle jednou rukou odklopíte, by vám mohl závidět i James Bond.

Plusy a mínusy:

+ mp3 přehrávač
+ displej
+ výdrž
cena
tlačítka

Parametry:

procesor Motorola DragonBall VZ 33 MHz
operační systém Palm OS 4.1
paměť 4 MB Flash + 8 MB RAM
displej 320 × 320 bodů, TFT, 16bitové barvy
audioformáty ATRAC a MP3
paměťová karta MemoryStick
vstupy a výstupy Audio, MemoryStick, IrDA
kolébka USB s nabíječkou
rozměry 119 × 71 × 17 mm
hmotnost 160 g
počítač do dlaně Sony Clié PEG-N760C
Zdroj: Tespo, Praha
Telefon: (02) 61 21 18 16
Cena: 30 630 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok

Váš názor Další článek: Textovka, která zničí mobilní telefon?

Témata článku: Sony, Pavel Nygrýn, Hra, Son


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14