Barevný Palm od Sony – kdy a za kolik

Před dvěma týdny ukázala Sony na PC Expo 2000 svůj projekt PDA s operačním systémem PalmOS. Nyní jej představila oficiálně a současně uvedla řadu podstatných technických informací.
Před dvěma týdny ukázala Sony na PC Expo 2000 svůj projekt PDA s operačním systémem PalmOS. Nyní jej představila oficiálně a současně uvedla řadu podstatných technických informací.

Sony neoznačuje svůj PDA názvem Vaio, který se dal čekat, ale jako PalmPowered Personal Entertainment Organizer. Na oficiálním webu jsou tato zařízení označována jako PEG. K dispozici budou dva základní typy: s barevnou obrazovkou (PEG-S500C) a s černobílou obrazovkou (PEG-S300). Jinak jsou rozdíly mezi nimi minimální, a to kupodivu i včetně ceny. Barevná verze má plánovanou cenu při uvedení 550 dolarů a černobílá verze 500 dolarů, tedy jen o 50 dolarů méně. Barevný Palm IIIc má přitom oficiální cenu 449 dolarů. Co tedy chce nabídnout Sony za těch 100 dolarů navíc?

Sony zrychlila základní procesor Dragon Ball EZ z 16 MHz na 20 MHz a nasadila laťku důrazem na možnost přehrávání videa. PEG od Sony je tak prvním PalmOS zařízením s přehráváním videosekvencí. Na oficiální prezentaci prý nesklidilo trhané video příliš úspěchů, samotná Sony uvádí rychlost od 4 do 10 snímků za sekundu. Tedy opravdu nic moc. To, že bude podporován Memory Stick, bylo známo již delší dobu dopředu, poněkud zklamáním ovšem je, že nejsou podporovány nové varianty Memory Sticků pro audio přehrávače se zabudovanou ochranou. PEG tedy přehrávat audio z Memory Sticku nebude a tato podpora bude dána až do druhé generace organizérů. Dalším známým vylepšením je JogDial, který pomůže při výběru z delších seznamů. Sony se prostě nezapře.

V základní výbavě organizéru bude 4 MB interní paměti a 8MB Memory Stick karta. Pochopitelně lze paměť přes Memory Stick dále rozšiřovat a Sony plánuje pro toto rozhraní uvést i nepaměťové komponenty, jako digitální fotoaparát, GPS přijímač, případně redukci na další složitější rozšiřující moduly.

Překvapením je vyšší cena a především neznatelně nižší cena černobílého displeje. Sony zdůvodňuje černobílý displej jeho zakořeněním mezi uživateli Palmu a vyšším kontrastem v porovnání s barevným modelem. Rozměrově jsou oba modely totožné, měří 71x115x15 milimetrů, jsou tedy menší než Palm IIIc, který má 81x129x17 milimetrů. Na zabudované Li-Ion baterie je slibován provoz 15 dní, tedy stejně jako u Palmu IIIc.

Co se týče softwarového vybavení, kromě standardního PalmOSu Sony zabudovala již zmiňované přehrávání videa od společnosti Generic Media a také prohlížeč Internetu, vylepšeného e-mailového klienta a prohlížeč obrázků.

Prodej těchto zařízení bude zahájen 9. září v Japonsku, přičemž s uvedením na americké a další trhy se počítá později (Amerika do konce roku). U nás je tedy čekejme nejspíše za tři čtvrtě roku. Měsíční produkce bude mezi 70 a 100 tisíci kousků, takže by se snad mělo dostat na každého.

Témata článku: Palm, Sony, Software pro mobily, Software pro PC, Son

Určitě si přečtěte

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

** Máte starší telefon který nepoužíváte? Nevyhazujte jej. ** S projekty UpCycling mu můžete dát nový smysl. ** Může z něj být třeba herní konzole, kamerový systém či stroj na těžbu Bitcoinu

5.  11.  2017 | Miksa Martin | 2

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

** Microsoft chystá novou verzi Office ** Co bychom od něj chtěli my? ** Jak by měly vypadat jeho součásti?

29.  10.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 4

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2