Baterie na klíček: nabijte si mobil kdekoliv

Představte si mobil, ke kterému připojíte nabíječku na klíček. Jak dlouho ji budete natahovat, tak dlouho můžete dobíjet. Není to sice perpetum mobile, dá se tak však velmi dobře vyžít bez elektrické zásuvky. Navíc existují i další způsoby, jak dobíjet „bez proudu“.
Baterie na klíček: nabijte si mobil kdekoliv

Je mlhavé podzimní ráno, o jaké není poslední dobou nouze. Odporné drnčení budíku na nočním stolku signalizuje nejvyšší čas vstát. Ó běda, lamentuji v okamžiku svého zjištění, že budík sice zvoní, ale vinou mého opomenutí tak činí o celou hodinu později. Vylétnu z postele závratnou rychlostí do zšeřelých ulic.

Kde mám nabíječku?

V kanceláři se poprvé podívám na displej svého mobilu a zjistím, že v jeho baterii mnoho energie nezůstalo. Co teď, nabíječka leží doma v zásuvce a stejný typ nikdo z kolegů nepoužívá. Naštvaným pohledem se zadívám na zarosenou okenní tabulku a zamyslím se. Mít tak mobil nezávislý na elektrické síti, to by byla paráda! Ale snad se brzy dočkám. Mobilní telefony a jejich baterie na klíček si totiž budu moci koupit pod značkou americké společnosti Motorola. Ta udělala poměrně chytrý tah, když se spojila s chytrými hlavami sídlícími ve Freeplay Energy Group. Pod touto značkou si můžete již nějakou dobu zakoupit radiové přijímače (lze je zakoupit i v síti jednoho z českých supermarketů) nebo kapesní svítilny bez baterií - o elektrickou energii se stará důmyslný pružinový systém.

Nabíjení při dupání

Použití je podobné, jako u náramkových hodinek - několikerým otočením kolečka si sami vyrobíte pro vaše zařízení elektrickou energii. Když jsem již zminil náramkové hodinky, napadá mě ještě jedna možnost - jistě znáte hodinky samonatahovací, které uvnitř ukrývají malý excentr, který při běžném pohybu (například při chůzi) natahuje pružinu. Pokud takové hodinky necháte stále na ruce, nikdy se nezastaví. Stejný mechanismus by mohl být i v mobilech - cestou do práce by se mi různými otřesy mobilní telefon v pouzdře na opasku nabil na maximální, nebo alespoň přijatelnou kapacitu.

Klepněte pro větší obrázek

Na obrázku je ruční nabíječka pro mobily Motorola.

Solární jsou fajn, ale co když nesvítí slunce?

Některé baterie lze také nabíjet solární energií. Přestože takové baterie již existují, nejsou příliš dobře použitelné. Před nedávnem jsem měl v ruce solární baterii pro mobilní telefon Nokia 5110 a docela mne zklamala. Solární energie není špatným krokem, ale v našich zeměpisných šířkách toho příliš mnoho nenabije. To v rovníkových oblastech, tam to musí frčet - přes oběd položíte mobil na sluníčko a celý den pak telefonujete (tohle berte samozřejmě s nadsázkou). Ale u nás?

Větrné mlýny...

Tímto krátkým výčtem bychom měli vyčerpány všechny možnosti využití tzn. alternativních zdrojů energie. Sílu vodních toků zřejmě do mobilu nikdy nespoutáme, protože voda si nikdy poručit nedala a nikdy nepoteče do kopce. To s větrem bych to tak černě neviděl. Proč? Jednoduše proto, že teď nemohu nevzpomenout mého kamaráda Karla, kterému vítr nabíjí mobil. Obyvatelé větších měst si jistě všimli, že někteří lidé mají za okny okrasné barevné větrníčky. Podobný větrníček má za oknem i Karel - ten jeho větrník je však o poznání větší a vedou od něj dva drátky, kterými putuje čerstvě vyrobená energie do nabíjecí kolíbky jeho Alcatelu 501 s Li-Pol baterií. Geniální řešení, které je úplně jednoduché!

Jiná možnost se skrývá ve vzduchu, který nás obklopuje - již dnes můžete zakoupit Zinc-Air baterie, které udrží váš telefon při běžném provozu vice než dva týdny na příjmu. Nevýhodou této technologie, že baterie nelze dobíjet - po vybití je nutno je ekologicky zlikvidovat (což stojí peníze). Toto se samozřejmě nepříznivě odrazí v ceně těchto „vzduchových“ baterií, protože čtrnáct dnů chodu telefonu vás bude stát 450 korun a za celý rok tak utratíte jen za baterky neuvěřitelných 11 700 korun.

Klepněte pro větší obrázek

Větrná nabíječka: stačí, když zafouká vítr...

A na benzín nebo vodík

V oblasti fantazie autorů vědecko-fantastické literatury stále ještě zůstávají palivové články. Již před několika lety jim bylo prorokováno, že v novém tisíciletí již nebudeme znát běžné baterie, protože tyto články vše nahradí. A jaká je skutečnost? Tyto „zázračné“ články se ještě neobjevily ani v noteboocích, které mají prostor pro baterie nesrovnatelně větší než miniaturní mobilky, kterými nás zásobují výrobci. Přesto však nechci být pesimista a skutečně se těším na dobu, kdy, stejně jako kupujeme ampulky s plynem do cigaretových zapalovačů, budeme za pár haléřů kupovat ampulky s methanolem či vodíkem, kterými naplníme palivové články našich mobilů a ty pak vydrží běžet celý měsíc!

Budoucnost? Přítomnost? Uvidíme

Vyhlídky do budoucnosti jsou poměrně lákavé, prozatím jsme stále odkázání na ten protivný nabíjecí drát - ať již vede ze síťové zásuvky, některého portu osobního počítače či jiného druhu nabíječe. I když mne teď napadá řešení, které by mohlo všechno vyřešit - úplně obyčejné Perpetum Mobile. Jenže, kde jej vzít?

 

Diskuze (19) Další článek: Francouzská novinka: Alcatel One Touch 311

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Baterie, Solární energie, Chytrý tah, Mobil, Klíč


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40