BeachWars: plážová válka v buginách (recenze javové hry)

Slunce svítí, na nebi ani mráček. Projížďka po pláži se může zdát jako dobrý nápad. To by ale stejný nápad nesmělo mít hned několik dalších lidí, kteří si usmyslí, že celá pláž je jejich. To si přece nikdo nenechá líbit a záleží jen na vás, zda ve zběsilých soubojích porazíte všechny nepřátele.
BeachWars: plážová válka v buginách (recenze javové hry)

V BeachWars se ocitnete v kůži řidiče terénního džípu, který se v boji postaví dalším soupeřům ve stejných strojích. Nepřátele můžete likvidovat sedmi druhy zbraní na deseti mapách. Počet map však není pevný, jelikož po dohrání turnaje se odemkne možnost stáhnutí dalších map z internetu.

Máte také možnost odesílat své nejvyšší dosažené skóre na internet, kde se zapíšete do tabulky a všichni mohou vidět vaše hráčské umění. Tuto hru mají na svědomí vývojáři z Redboss developers, a jelikož se jedná o české vývojáře, je hra v našem rodném jazyce (až na malé výjimky).

 
Jako pozadí v menu slouží obrázky ze hry • takto podle vývojářů vypadají Bahamy

Nejen jedna hra

Když hráč v hlavním menu zvolí možnost Nová hra, dostane na výběr tři možnosti: Trénink, Arkáda a Turnaj. Hra obsahuje pět módů: klasický Deathmatch, Team Deathmatch, Clan War, Capture the Flag a hra na Babu. Ano, čtete správně, poslední mód se skutečně jmenuje Baba. Zde máte za úkol najít protivníka, který zrovna onu pověstnou "babu" má, a zničit ho. Po jeho zničení dostáváte babu vy a od té chvíle dostanete za zabití každého nepřítele jeden bod. Není to ale vůbec lehké, jelikož všichni vaši soupeři se po vás okamžitě vrhnou a je velmi těžké přežít jen několik málo sekund.

  
Zisk bodů pro červený tým • tabulka výsledků Deathmatch módu • vůz s babou se pozná podle změny zabarvení

Když běžné auto nestačí

Ve hře je sedm druhů zbraní, které hráč získává tím, jak postupuje koly dál a dál. Náboje v nich jsou omezeny a je krajně nepříjemné, když v polovině kola dojdou náboje ve všech dostupných zbraních. V takovém případě je potřeba kroužit po mapě a hledat, kde se nějaké náboje objeví. Kromě nábojů se na mapě objevují i další prvky: lékárnička a štít.

Vozítko, kterým se pohybujete, není jen tak obyčejný automobil, jak se může na první pohled zdát. Může bez problémů vzlétnout trochu nad zem a přeletět překážky. Dále obsahuje raketový pohon, kterým lze na zemi výrazně zvýšit rychlost a ve vzduchu jím lze navigovat stroj správným směrem. Obě zmíněné funkce mají ale omezenou dobu. Dva ukazatele v dolním okraji obrazovky zobrazují jejich stav, a jakmile dosáhne hodnota nuly, už nelze vzlétnout ani zrychlit. Ale jen na chvíli, jelikož tyto ukazatele se rychle opět doplňují.

  
Modrý kruh kolem buginy je ochranný štít • nepřátele lze zničit i přistáním na nich • jízda se zapnutím turbo je nebezpečně rychlá

Velké množství tlačítek

Pro hru jsou využita skoro všechna tlačítka, která mají telefony k dispozici včetně zeleného telefonku určeného jinak pro příjem hovoru. Příjemným prvkem v ovládání je možnost řídit vozítko jak kurzorovým křížem, tak i tlačítky s čísly. Je nezbytné, aby si hráč zapamatoval, co které tlačítko dělá, což není díky jejich počtu zrovna nejjednodušší.

Je libo změnit pravidla?

Pro telefony Series 60 nebo s Javou 2.0 je při hraní dostupná konzole, ve které můžete trochu poupravit pravidla právě probíhající hry. I když poupravit není správné slovo. Spíše bych měl napsat, že pomocí konzole lze podvádět. Mezi příkazy totiž patří například nesmrtelnost nebo nekonečně mnoho nábojů. Někteří hráči tuto možnost možná uvítají, ale většina ji určitě maximálně jednou vyzkouší a dále bude hrát poctivým způsobem. Seznam všech příkazů najdete na oficiální stránce hry.

  
Konzole pro "cheatování" • výbuchy po zásahu • nepřátelským raketám se lze vyhnout vzlétnutím

Musíme si vystačit sami

Jako největší nedostatek vidím absenci jakékoli formy hry pro více hráčů. Alespoň tedy v recenzované verzi hry, jelikož autoři údajně plánují do dalších verzí zařadit multiplayer přes Bluetooth až pro 8 hráčů. Tato funkce bude pochopitelně pouze u mobilních telefonů s Bluetooth. Nezbývá tedy nic jiného než doufat, že autoři své sliby splní a my se tady můžeme těšit na multiplayerové hody.

Trest pro uši

Grafika je jednoduchá a trochu monotónní, ale myslím si, že nějaké zvláštní detaily ani nejsou u této hry potřeba. Po zvukové stránce je to však ještě horší. Ve chvíli, kdy jsem hru spustil a zaslechl zvuky v menu, co nejrychleji jsem zabrousil do nastavení, kde jsem všechny zvuky okamžitě vypnul.

 
Rakety - tak tohle bude bolet • posezení u táboráku? kdepak, plamenomet v akci

BeachWars patří v současné době podle mě k nejlepším javovým hrám pro mobilní telefony. Cena hry se pohybuje v rozmezí 80-100 Kč.

Podpora telefonů

Nokia 3100, 3200, 3300, 3510i, 3650, 3660, 5100, 5140, 6100, 6220, 6230, 6600, 6610, 6800, 6820, 7210, 7250, 7250i, 7610, 7650, 8910i, N-Gage, N-Gage QD

Brzy se však mají objevit i verze pro mobilní telefony jiných značek, mezi něž bude patřit:

Sony Ericsson K700, Motorola V300, V500 a V600, Siemens S65, M65 a C65, Sagem myX-7 a další

Plusy a minusy

+ hratelnost
+ stahování map z internetu
+ ovládání

- zvuk
- absence hry více hráčů

Internetové odkazy

Oficiální stránka hry
Stránka, kde lze hru koupit

Diskuze (10) Další článek: Nová služba Eurotel Star: o 20 % levněji na jakékoli číslo

Témata článku: Software pro mobily, Hry, Motorola V300, Nokia 3100, Nokia N-Gage, Nokia N-Gage QD, Sagem myX-7, Siemens S65, Plamenomet, Ochranný štít, Pláž, Bahamy, Zabití, Deathmatch, PLA, Stejný stroj, Válka, Vozítko


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P30 Lite – krasavec se veze na vlně úspěchu

RECENZE: Huawei P30 Lite – krasavec se veze na vlně úspěchu

** Všudepřítomný důraz kladený na fotoaparát se opět vyplácí ** Po úspěchu top modelů nasadil P30 Lite sebevědomou cenovku ** I přes některé nedostatky se, myslím, bude prodávat o sto šest

Jakub Vrbacký | 50

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 128

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

** Samsung představil dva modely řady Galaxy Note 10 ** „Náčrtník“ dostal chytřejší S Pen, displej s průstřelem i ToF kameru ** Éra 3,5mm jacku končí, základní Note 10 nemá ani slot pro microSD.

Martin Chroust, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 157