Během půl roku chce změnit operátora třetina Čechů. Čekají, až začne platit novela zákona, která zruší pokuty

Během půl roku chce změnit operátora třetina Čechů. Čekají, až začne platit novela zákona, která zruší pokuty

1. dubna 2020 začne platit novela Zákona o elektronických komunikacích (ZEK), která přenese některé výhody ve vztahu s poskytovateli telekomunikačních služeb na stranu spotřebitelů. Zdaleka ne všichni jsou si ale zatím vědomi, které konkrétní změny novela přináší. Zjistil to průzkum srovnávacího portálu služeb pro domácnosti Ušetřeno.cz provedený v období 18. února až 2. března 2020 na vzorku 577 respondentů starších 18 let z celé ČR.

Podle průzkumu se v následujícím půlroce chystá díky jedné ze změn v novele změnit svého mobilního operátora zhruba třetina Čechů. Po třech měsících od uzavření smlouvy totiž přestanou platit sankce za předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou, které dosud činily 20 % zbývajícího závazku.

40 % lidí drží u operátora obava ze sankcí

Ačkoli novela ZEK vejde v platnost už za několik dní, ví o ní zatím jen 44 % respondentů. 58 % oslovených očekává, že novela usnadní proces změny operátora. Na druhou stranu 42 % je skeptických a odhaduje, že operátoři zvolí v reakci na novelu společný postup a pro zákazníky se nic zásadního nezmění.

58 % dotázaných má s operátorem uzavřenou smlouvu na dobu určitou. Jde obvykle o závazek na 2 roky, a to buď se slevou na mobilní telefon, nebo s levnějším voláním. Třetina Čechů plánuje změnit operátora během nadcházejících 6 měsíců. 40 % respondentů se dosud obávalo sankcí za předčasné vypovězení, 12 % nechtělo řešit přílišnou administrativu.

Ztráty svého telefonního čísla se bojí pouze 7 % oslovených, což znamená, že lidé mají dobré povědomí o možnosti přenesení svého čísla k jinému operátorovi. I tento proces bude nyní pro spotřebitele snazší – operátoři mají povinnost přenos uskutečnit během 3 pracovních dní, přičemž zákazníkovi stačí jednat pouze s novým operátorem, k němuž chce přejít.

Diskuze (36) Další článek: VYZKOUŠENO: Samsung Galaxy Buds+ hrají lépe než loni a vydrží déle nabité

Témata článku: Operátoři, ZoEK, Legislativa, Přenos čísla, Sankce, Zak, Závazek, Operátor, Respondent, Česká republika, ZEK, Uzavření smlouvy, Novela, Spotřebitel


Určitě si přečtěte