Benefon Delta - mobil z doby zvané NMT

V dobách, kdy byla v ČR pouze síť NMT, nevážily mobily 100 gramů a neměly mnohařádkové displeje. Jedním z takových mobilů byl i Benefon Delta. Chcete si s námi zavzpomínat?
Benefon Delta - mobil z doby zvané NMT
Bylo nebylo jedno období zvané NMT, jemuž vládl král jménem Eurotel. Je to už hodně dávno a jen málokdo z nás si na ty „zlaté časy“ dobře pamatuje. Ten náš král měl ve svém vojsku hodně hrdinných rytířů, kteří se chtěli ucházet o přízeň lidu. Jedním z nich byl i Benefon Delta.

Statečný rytíř

Každý rytíř měl nějaké brnění, tedy něco, co jej chránilo proti vnějšímu nebezpečí. Náš Benefon Delta je oděn do šedého plastu, který působí pevným dojmem. Mírné prohnutí ve středních partiích mu dává kousek elegance, jež bylo v té době tak poskromnu. Není tajností, že v době NMT byli rytíři statní chlapíci. V tomto ohledu patřil Benefon Delta k těm štíhlejším. Inu-posuďte sami. Rozměry 224 x 60 x 27mm a váha 365g nejsou nejhorší na bojovníka z tak dávné doby.

Vzdělaný

Kvality jednotlivých rytířů se posuzovaly nejen podle zevnějšku, ale hlavně podle toho, co mohl svému pánu nabídnout. Zde si vede náš rytíř celkem obstojně. Hlavní jeho výhodou a předností před ostatními je vestavěný pager, pomocí kterého mohl být pán rychle informován i na velké vzdálenosti. Benefon Delta nás také umí ráno včas probudit pomocí budíku a jeho počítadlo nás informuje o celkových příchozích a odchozích časech hovorů. Pamatuje si také posledních pět volaných čísel. Za skvělou považuji možnost určit dobu, ve které se má rytíř uložit ke spánku a kdy se má ráno vzbudit. Tak jako každá mince má svou druhou stranu, tak i každý rytíř má své nedostatky. Zde bych Benefonu vyčetl jen absenci paměti na telefonní čísla (ano – i takoví rytíři existovali) a jen jeden druh vyzváněcí melodie.

Opravdový vytrvalec

K rytíři neodmyslitelně patří kůň. Inu-je to právě on, kdo dodává udatnému bojovníku energii. Benefon Delta má v tomto směru skutečně dobrou pozici. Jeho kůň je typu Ni-Cd o kapacitě 1000mAh a dokáže udržet rytíře v pohotovosti zhruba pět dnů. Navíc se může dobrovolně vybít a tím potlačit paměťový efekt, jež byl u Ni-Cd běžný.

Na závěr se vraťme do reality. Benefon Oy nemůžeme soudit z dnešního pohledu. Jde o skutečně starý a vysloužilý telefon, jež své zlaté časy prožil už hodně, ale hodně dávno. I přes to jsem byl jeho charisma unešen a nostalgie, která z něj vyzařovala, mě alespoň na chvíli dala zapomenout na vymoženosti dnešních technologií a přenesla o deset let nazpátek do doby zvané NMT…

Diskuze (10) Další článek: Jak rychle psát textové zprávy

Témata článku: Benefon, NMT, Mobil

Určitě si přečtěte