Benq-Siemens EF81 na vlastní ruce: hořčík, ocel a minerální sklo

Placaté véčko s magnesiovými kryty, špičkovými displeji, dvoumegapixelovým fotoaparátem, MP3 přehrávačem. To je EF81, jedno z prvních dítek značky Benq-Siemens. Budeme opět tak nadmíru spokojení, jako tomu bylo v případě S68? Bonus: tři detailní videa
Benq-Siemens EF81 na vlastní ruce: hořčík, ocel a minerální sklo

Nejvýše postavený model z prvních tří v polovině ledna představených Benq-Siemensů nese označení EF81. Budeme si muset chvilku zvykat na nové číslování, tohle s původní řadou Siemens nemá zjevně nic moc společného. U svého elitního modelu vsadil výrobce na véčkovou konstrukci s dnes velmi žádanou zeštíhlovací kúrou. Telefon má tloušťku pouze 15,9 mm a zřejmě bude po Samsungu SGH-Z510 druhým nejtenčím véčkem s podporou sítí 3G na světe.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Benq-Siemens EF81 na oficiálních fotografiích

Připravili jsme pro vás několik videí, na kterých se seznámíte s telefonem ještě o něco lépe než prostřednictvím textu a fotografií. Stačí mít nainstalovanou podporu formátu flash a kliknout na obrázek.

Zednická špachtle

Tvary jsou hranaté, zaoblení hran jen mírné. Technicistní design telefonu podporuje stříbrná barva a použité materiály. Kostra je vyrobena z hořčíku, přední kryt z leštěné oceli a ze stejného materiálu je i ultratenká klávesnice, na zadním krytu našel uplatnění hliník a vnější displej kryje „nepoškrabatelné“ minerální sklo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V zavřeném a otevřeném stavu

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon v ruce • porovnání velikosti s platební kartou

Poznámka: máme v ruce zatím nefinální vzorek, nebudeme proto zatím příliš zkoumat nabídku, u prodejního vzorku se změní i rychlost reakcí telefonu; podobně bude pravděpodobně ještě o chlup lepší dílenské zpracování.

Čelní strana nevypadá sice tak bombasticky jako na lifestylových fotografiích výrobce, rozhodně však ocelový štít působí hodnotným dojmem. Krycí sklíčko znatelně přesahuje výborný aktivní TFT vnější displej s rozlišením 120 × 160 bodů. Zvládá 262 tisíc barev. To jsou všechno hodnoty, kterých stěží dosahují leckteré levné mobily na svém hlavní displeji.

Klepněte pro větší obrázek   
Vnější displej ve tmě • prostředí vnějšího displeje v klidu a při focení

Proto podává nadprůměrné výsledné zobrazení a kromě toho se díky němu a čtyřem tlačítkům pod ním ovládá telefon dobře i v zavřeném stavu – můžete začít fotit, přehrávat videozáznamy nebo hudbu. Benq-Siemens EF81 se dá ze stejného místa pohodlně zamknout. Vnější displej je ovšem také jediným místem, na kterém uvidíte snímanou scénu z vestavěného 2Mpx fotoaparátu. Na kloubu je jeho čočka totiž umístěna napevno, nedá se protáčet. Když tak véčko otevřete, uvidíte v hledáčku sami sebe; taková pozice je potom určena pro videotelefonování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana a vestavěný 2Mpx fotoaparát

Pojďme se rvát, žiletko!

Od pohledu je EF81 solidní mobil, použité materiály skutečně lahodí oku. Pro zajímavost jsem novinku postavil vedle soka v konstrukci, klasickému Razru V3. Černé variantě nepatrně nahrávají právě tmavé kryty, v kombinaci s nimi vypadá pak leptaná klávesnice lépe než se stříbrným okolím Benq-Siemensu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vedle Razru V3 Black

Kolem hlavního ovládacího prvku se vměstnalo mnohem více kontextových a funkčních kláves, včetně aktivace videohovoru. S klávesnicí se pracuje velmi dobře, tlačítka jsou nepatrně větší než na Razru a odezva jistější. Na nefinálním vzorku se odporoučelo hned po pár hodinách podsvícení klávesnice, takže se omlouvám, že jsem jej nestihl zachytit ani na video, ani na fotografie. Je však stejně rovnoměrně a sytě modrozeleně podsvícená, jako u nepřímého (z důvodu absence podpory 3G sítí) konkurenta.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je prakticky plochá 

Zadní strana je vyvedena v černém matném plastu, vzpomněl jsem si na řešení dávných Sony Ericssonů, kdy telefon záměrně působil dojmem, že mu vzadu „něco chybí“. Zpočátku jsem byl ke kombinovanému logu nesoucímu jména obou značek, tedy Benq i Siemens, v původním tvaru skeptický, teď ale musím přiznat, že výsledný logotyp nevypadá až tak špatně. Snímání krytu baterie je řešeno podobně jako u Razru, z těla pryč tedy jde jen menší část zadního krytu. Pro založení karty SIM či paměťové karty však musíte vyjmout baterii; až potom se zpřístupní sloty a i tak je manipulace s kartami velmi obtížná.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Logo výrobce na zádech • kryt baterie • s kartami se manipuluje velmi špatně

Jinde hladko, velmi hladko

Na bocích nenajdeme žádná tlačítka. V postranních částech kloubu jsou dvě očka pro uchycení poutka nebo šňůrky na krk. Po obvodu je tedy EF81 hladký, a „hladké“ je i jeho zobrazení na hlavním displeji. Opět aktivní TFT, tentokrát s QVGA rozlišením. Na jeho obraz je opravdu radost se dívat, bílá barva nemá žádné sklony k červenému nebo modrému nádechu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ze všech stran • očka pro poutko jsou na obou stranách

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlava displeje se sluchátkem a logem • displej ve tmě

Nabídkou bychom tento model označili stále ještě za původní Siemens poslední řady (modely S75 a SL75), ještě pořád se mě telefon ptal, zda si opravdu přeji telefon po stisknutí červeného tlačítka zapnout. Struktura nabídky je tatáž, se záložkami v podnabídkách. Nové je však její grafické zpracování. To se konečně povedlo a i ti, kteří házeli na Siemens dlouhá léta pro kostrbatost ikonek a další nevzhledné jevy špínu, teď asi budou muset pokývat s uznáním hlavou. Ostatně, video vám ukáže, jak svižně a líbivě sebou umí ikonky v nabídce „mrskat“.

 
 
Ukázka prostředí Benq-Siemensu EF81

A ještě jednu pochvalu si EF81 vyslouží – týká se silného hlasitého reproduktoru pod designově čistou mřížkou v podobě dvou souběžných linek na čele horního křídla. Pouštěl jsem přes něj pár MP3 souborů a i vestavěných MIDI vyzvánění; zvuk je plný prostoru, jako by mělo véčko reproduktory dva. Dokonce je bez nastražených uší dobře slyšitelné středobasové spektrum. Při maximální hlasitosti se muzika rozezní v celé kanceláři tak, že je třeba zvyšovat na kolegy hlas. Rozhodně jedna z nejlepších reprodukcí mobilního telefonu, jakou jsme za poslední dobu v redakci slyšeli. Po připojení sluchátek do nového typu konektoru shodného s modelem S68 si zvuk ponechá velkou šířku prostoru, výbornou čitelnost a sílu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovládání na čelní straně • mřížka hlasitého reproduktoru • nový konektor • ve tmě

Tuze horko

Kromě zábavy a práce v podobě rychlého UMTS a videohovorů samozřejmě nabídne Benq-Siemens EF81 i spoustu užitečných funkcí. Adresář a organizér s možností synchronizace, e-mailový klient, hlasové vytáčení, podporu Javy, internetový prohlížeč a datovou konektivitu. Tu zajistí v mobilní síti GPRS třídy 10, nebo zmiňované rychlejší UMTS. S blízkým okolím se propojí USB kabelem nebo prostřednictvím Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na jedno nabití by měl telefon vydržet na příjmu až 300 hodin přihlášený v GSM síti a 250 hodin v síti UMTS. Běžně je možné telefonovat až 270 minut a videohovor může být dlouhý maximálně 210 minut.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Benq-Siemens EF81 se začne prodávat v dubnu za cenu 11 000 Kč. Vzhledem k výbavě, designu a použitým materiálům zcela jistě oprávněná cena, jen si tím telefon vydobyl místo mezi drsnými konkurenty nejvyšší třídy a bude mu horko. Vydrží hořčík ten žár?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Benq-Siemens EF81: ve zkratce
cena ještě se neprodává
hodnocení zatím nehodnoceno
rozměry 94 × 51 × 16 mm
hmotnost 110 g
hlavní displej 240 × 320 bodů, aktivní, 262 tisíc barev
udávaná výdrž až 300 h (pohotovost), 270 min (hovor)
komunikace Bluetooth, systémový konektor, GPRS (třída 10), 3G
paměť 64 MB, paměťová karta: MicroSD
operační systém ne
adresář ano
vyzvánění polyfonní, 64 hlasů, MP3
zprávy T9, MMS, e-mail
multimédia Java, MP3 přehrávač
fotoaparát 1 600 × 1 200 bodů, 1,92 Mpx, natáčení videa
Podrobné parametry telefonu najdete v katalogu mobilů

Diskuze (22) Další článek: Samsung: hudební smartphone s 8GB harddiskem

Témata článku: Benq, Benq-Siemens, Siemens, Benq-Siemens EF81, Min, Sklo, Leptaná klávesnice, Ocel


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70