Benq-Siemens S68: skromný, ale výkonný (test)

Jeden z prvních modelů od Benq-Siemensu má potenciál stát se u nás hitem. Jednoduchý design, dostačující výbava, rychlé reakce, ale především nízká cena přesvědčí spoustu uživatelů. Díky svojí výbavě najde využití nejen pro osobní, ale také pracovní účely.
Benq-Siemens S68: skromný, ale výkonný (test)

Protože na rychlosti záleží

Pokud jde o odezvu telefonu na stisk klávesy, pak nemohu mít sebemenších připomínek. Reakce jsou bleskové, což oceníte především v pracovním procesu, kdy se každá sekunda hodí. S mírným zpomalením se setkáte opravdu jen ve výjimečných případech.

Novinkou oproti starším modelům Siemensu jsou dodatečné funkce spojené se stiskem červené klávesy. Pokud zrovna netelefonujete a stisknete tlačítko pro ukončení hovoru, nabídne telefon menu s několika možnostmi. Výběrem z nabízených položek lze telefon jednoduše vypnout, zamknout, vypnout jen vyzvánění nebo deaktivovat telefon včetně budíku.


Nabídka po stisknutí červené klávesy 

Komunikujte bez obav

Nadstandardními funkcemi Benq-Siemens S68 zrovna neoplývá, ale pokud jste nenašli zalíbení v multimediální mobilní zábavě, operačních systémech a neomezených možnostech vylepšování funkcí, pak budete spokojeni.

Do telefonního seznamu by se měla vejít tisícovka záznamů, výpis paměti hlásí při částečném zaplnění volno pro "více než 500 kontaktů", což by naznačovalo omezení pouze sdílenou pamětí. Přesnou hodnotu kapacity tedy neznáme. Telefonní seznam je velmi přehledný, rozdělený na záložky - na první je seznam všech kontaktů uložených v telefonu i na SIM kartě, na druhé jsou skupiny, na třetí najdete seznam kontaktů s Push to talk, na čtvrté výpis jmen na SIM kartě a na poslední jsou seřazeny kontakty podle nastavitelného filtru (např. kontakty nejpoužívanější, pouze s e-mailovou adresou, pouze s obrázkem, apod.).

Ke každému kontaktu je možné uložit několik telefonních čísel, soukromou i firemní adresu, e-maily, webové adresy a nebo také datum narozenin, obrázek nebo specifické vyzvánění. Jména je možné třídit do skupin volajících, podle kterých se dají v rámci nastavení vyzváněcích profilů filtrovat příchozí hovory.  Vyhledávání mezi položkami seznamu probíhá postupným zadáváním znaků jména.


Seznam kontaktů • detaily položky • vyhledávání v seznamu

Příjemným překvapením S68 je vcelku kvalitní zvukový projev při vyzvánění. Přestože si s „empétrojkami“ neporadí, přehrávání 64hlasých melodií je na docela vysoké úrovni a je to jedna ze silnějších stránek telefonu.

Co se zpráv týče, S68 se drží hesla „v jednoduchosti je síla“. Editor zpráv nedoznal žádných výraznějších změn, a tak jsou samozřejmostí funkce jako prediktivní vkládání textu pomocí slovníku T9, odpočítávání znaků při psaní, možnost odesílání dlouhých zpráv, informace o doručení a mnoho dalšího. Telefon si rozumí i s MMS, kvůli absenci integrovaného fotoaparátu však jen ve velmi omezené míře.


Editor multimediálních zpráv

Při psaní textových zpráv nemusíte mít obavy ze zkracování, slovník T9 píše bez diakritiky. Nastavit si můžete tři různé velikosti písma při psaní zprávy. V editoru vidíte počet zbývajících znaků do konce dílčí textovky a počet použitých SMS. Velmi přehledný je pak záložkový seznam doručených zpráv.

 
Seznam složek • písmo při psaní může mít tři velikosti

Již dávno se v modelech Siemensu stala samozřejmostí aplikace pro práci s e-maily. Klient se až nápadně podobá jednoduchému editoru zpráv, ale myslím, že právě v tom jsou skryty jeho kvality. Uživatel se nemusí prokousávat složitým nastavováním před odesláním nebo přijetím každé zprávy. Stačí úvodní konfigurace a dále pracovat s e-maily jako standardními SMSkami. Klient pro elektronickou poštu si poradí i s přiloženými přílohami.

V datech žádný specialista

V oblasti datových přenosů S68 nezáří, ale ani nezapadá do propadliště nejhorších. Komunikaci s vnějším světem obstará mimo vytáčeného připojení i paketové GPRS třídy 10. Protože Benq-Siemens S68 nabízí vynikající možnosti synchronizace s počítačem, jistě oceníte možnost bezdrátového spojení pomocí technologie Bluetooth. Vlastníte-li starší počítač bez bezdrátového přijímače, vystačíte si s datovým kabelem.

Připojení k internetu využívají hned dvě doplňkové aplikace. Méně zajímavým, ale i přesto velice užitečným doplňkem je nástroj pro stahování aktuálních předpovědí počasí. Asi špičku nadstandardní výbavy ale tvoří čtečka obsahu z kanálů RSS. Rychle, jednoduše a bez zbytečných datových přenosů tak budete mít denně ve svém mobilu aktuální přehled zpráv z vámi vybraných internetových zdrojů.

Tip: chcete obsah Mobilmanie do svého telefonu? Přečtěte si o možnostech RSS na Mobilmanii více.

Síla v maličkostech

V doplňkových funkcích „osmašedesátka“ exceluje. Začněme paměťovým prostorem, který nabízí šestadvacet megabajtů pro vaše potřeby. Vzhledem k tomu, že není telefon vybaven MP3 přehrávačem a fotoaparátem, je to hodnota plně dostačující.

Stěžejním doplňkem pracovně orientovaného telefonu je ale kalendář. Ten je solidně propracovaný a nabízí přehledný měsíční, týdenní a denní náhled. V měsíčním a týdenním náhledu je navíc na displeji pod přehledem vidět seznam zapsaných událostí pro vybraný den. Zadat můžete podobně jako u adresáře "více než 500" připomínek. Ty mohou být šesti druhů - Memo (jednoduchá poznámka), Volání (poznámka s telefonním číslem), Setkání (poznámka s jinou ikonkou), Hlasový zápisník (namluvená poznámka), Narozeniny (poznámka s ročním opakováním) a Dovolená (poznámka s jinou ikonkou stanovená pouze daty začátku a konce). Upomínkám lze nastavit předstih alarmu a opakování a nechybí možnost synchronizace s počítačem. Kromě kalendáře je k dispozici také úkolovník, do kterého je možné zadávat úkoly pěti stupňů důležitosti.

 
Organizační funkce • kalendář • detail v kalendáři • úkoly

K dispozici je také jednoduchý editor pro textové poznámky. Na první pohled vypadá aplikace pro práci s poznámkami velice jednoduše. Poznámku vytvoříte a uložíte, nic víc, nic míň. Při bližším zkoumání ale zjistíte, že kromě obyčejného ukládání poznámek lze záznamy schraňovat pod předem nastaveným heslem tak, aby se ani znak nedostal do nepovolaných rukou. Přehledné zobrazení vám navíc odhalí všechny poznámky, úkoly, hovory a další na jednom místě, takže stačí jeden pohled a víte, co se děje.

Bojíte se, že si s používáním telefonu nebudete vědět rady? Pak vyzkoušejte jednoduchou aplikaci Digital Manual, která vám v několika krocích vysvětlí základní možnosti užití telefonu a jeho funkcí. A z teorie pak přímo do praxe. Snažíte se marně spočítat, kolik týdnů, dnů, hodin nebo minut uplynulo mezi dvěma stanovenými časovými body? Už netápejte a použijte kalkulátor data z nabídky S68. Stačí nastavit dvě data, mezi nimiž chcete počítat rozdíl a vybrat jednotku, v níž bude rozdíl zobrazen.


Ukázky her • hudební přehrávač • kalkulačka

Především kuchařky ocení odpočítávadlo času. Po spuštění aplikace jsou na hlavní stránce vybrány časy vaření nejpoužívanějších produktů v kuchyni. Stačí tak jen vybrat ze seznamu a spustit odpočítávání. O ostatní už se telefon postará sám. Samozřejmě, že pokud se chystáte vařit něco jiného, lze si časový úsek pro odpočítávání nastavit manuálně.

Hubený dříč

Nejen svým jednoduchým použitím, ale také množstvím nadstandardních funkcí je Benq-Siemens S68 oprávněně řazen mezi telefony určené pro využití především v pracovním procesu. Rychlost použití vás nebude zdržovat při nutnosti bleskového zařízení obchodní schůzky, váha a velikost nebude omezovat, i když jste zvyklí telefon nosit v kapse a RSS čtečka nabídne jednoduchý, ale kvalitní přehled toho, co se děje okolo vás. A vzhled telefonu vám rozhodně ostudu neudělá ani ve vyšší společnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Cena je to, co požene prodejnost S68 kupředu. Necelé čtyři tisíce korun je totiž suma, za niž v dnešní době slušný pracovní telefon seženete jen stěží. Pokud se za nabízenou cenu dokážete obejít bez fotoaparátu, pak se ve srovnatelné funkční hladině nachází jen jediný konkurent – Nokia 6021. Je-li pro vás funkce zachytávání snímků nezbytná, pak asi raději sáhnete po Siemensu S65 nebo Sony Ericssonu K700i.


V poslední kapitole je připravena rozsáhlá fotogalerie, ve které najdete snímky uvedené v textu a mnoho dalších fotografií, které jste doposud neviděli

Témata článku: Benq, Benq-Siemens, Siemens, Recenze, Benq-Siemens S68, Motorola Razr, Motorola Razr V3, Motorola V360, Nokia 6021, Panasonic VS3 , Siemens S65, Sony Ericsson K700i, Test, Propadliště, Čas kritizovaný, Jednoduchá poznámka, Výkon, Jediný konkurent, Dobíjecí kabel, Vyzváněcí režim


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy M21 má krásný AMOLED, obří baterii a slušnou cenovku

RECENZE: Samsung Galaxy M21 má krásný AMOLED, obří baterii a slušnou cenovku

** Samsung Galaxy M21 nabízí zajímavý poměr výkon/cena ** Telefon vsází zejména na AMOLED displej a obří akumulátor ** 6 000 mAh baterie je papírově obrovská, v praxi však výdrž nijak závratně neprodlouží

Martin Chroust | 39

RECENZE: Huawei P40 Lite – tak trochu jiná střední třída

RECENZE: Huawei P40 Lite – tak trochu jiná střední třída

** Vyvážený mix nadprůměrných ingrediencí s přijatelnou cenovkou ** Vedle povedeného fotoaparátu možnosti videa zaostávají ** Chybějící služby Googlu jsou komplikací, nikoliv však neřešitelnou

Martin Herodek | 51

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 121