Benq-Siemens S68: skromný, ale výkonný (test)

Jeden z prvních modelů od Benq-Siemensu má potenciál stát se u nás hitem. Jednoduchý design, dostačující výbava, rychlé reakce, ale především nízká cena přesvědčí spoustu uživatelů. Díky svojí výbavě najde využití nejen pro osobní, ale také pracovní účely.
Benq-Siemens S68: skromný, ale výkonný (test)

Vstříc pohodlí prstům

Z prakticky identického vzhledu většiny tlačítek do popředí nejvýrazněji vystupuje čtyřsměrná ovládací klávesa umístěná v prostřední části pod displejem. Volba směrů je díky dostatečně zapuštěnému středu pohodlná a hlavně přesná. Ani s většími prsty se nemusíte bát častých přehmatů. Trochu problematická je kvůli zapuštění zmiňovaná potvrzovací klávesa, ale díky dostatečně pevné čtyřsměrce by ani práce s ní neměla činit větší obtíže.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Profil a detaily klávesnice

Zatímco u většiny moderních telefonů je trendem co možná nejzarovnanější plocha numerické klávesnice, S68 jde naprosto opačným směrem. Všechna tlačítka jsou nejen dostatečně velká, ale také výrazně vystouplá nad povrch. Psaní poslepu by tak mohl bránit jen jednotný tvar, kvůli němuž si ze začátku nebudete jisti, ve které řadě se palec nachází. Zapomenout však rovnou můžete na nenápadné psaní pod školní lavicí nebo stolem na firemní poradě. Stisk každé klávesy je doprovázen slyšitelným cvaknutím, takže telefon nemáte šanci ututlat.

Ani ve tmě se s S68 neztratíte. Bílé podsvětlení kláves je rovnoměrně rozloženo na celou plochu klávesnice. Trochu mi jen vadí fakt, že ve spodní části telefonu podsvětlení vykukuje i mimo numerické klávesy. Intenzitu světla je možné upravit v nastavení telefonu. Vždy však jen společně pro klávesnici a displej.

K podsvětlení přidám ještě jednu poznámku. Na testovaném modelu se občas objevila chyba ve firmware. Kvůli ní tak klávesnice svítila, ale displej byl zhaslý a nebylo jej po dobu několika sekund možné rozsvítit. Doufejme tedy, že na finálních modelech už Benq-Siemens tento problém odstraní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice ve dne... • ...a v noci

Kromě standardní pravé a levé funkční klávesy slouží pro rychlý přístup k položkám také směry hlavního ovládacího prvku a, jak je u modelů Siemensu již dobrým zvykem, také jednotlivá tlačítka numerické klávesnice. Většina klávesových zkratek je nastavitelná z menu telefonu a akce u jednotlivých tlačítek si tak můžete libovolně upravovat podle svých priorit.

Na displeji zaobleno

Displej je solidní. Ve stejné cenové kategorii disponují kvalitnějším displejem jen Panasonic VS3 a Motorola V360. Na stejné úrovni je pak starší sourozenec CX75 ještě z dílny samostatného Siemensu.

Displej využívá aktivní technologii TFT a na ploše s rozlišením 132 × 176 bodů dokáže zobrazit až 262 tisíc barev. Ač je podsvětlení displeje rovnoměrné a dostačující, s přímým slunečním světlem si ani S68 příliš nerozumí. Kvalitu zobrazení za horších podmínek si ale můžete v menu nastavit. Jednak volbou intenzity podsvětlení a jednak také možností nastavení kontrastu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej za denního světla... • ...a ve tmě

Displej nabízí docela jemné zobrazení, což je vidět například na ikonkách v hlavní nabídce. Ty jsou jednoduché, ale hezky prokreslené, narozdíl od často kritizovaných ikon v nabídkách starších Siemensů. Necháte-li telefon v nečinnosti, po předem nastaveném intervalu se automaticky spustí spořič obrazovky. Analogové a digitální hodiny jsou i za umělého osvětlení velmi dobře čitelné, a tak může displej v pohotovostním stavu posloužit i jako jednoduché hodinky.

 
Pohotovostní displej • hlavní nabídka • dílčí nabídka

Prostředí stejná pohádka

Na prostředí telefonu zatím nemá investice společnosti Benq nějaký zásadní vliv, a tak se až na drobnosti budou uživatelé Siemensů cítit jako doma. Na pohotovostním displeji najdete kromě času, data a názvu operátora také ukazatele síly signálu a nabití baterie. Nechybí ani další standardní ikony signalizující aktivní paketové přenosy, zámek klávesnice, vyzváněcí režimy a další.


Jinak: pohotovostní displej • hlavní nabídka (mřížka a ikony) • dílčí nabídka

Hlavní nabídka je vyvedena v matici o rozměrech 3 × 4 ikony, dílčí nabídky už jsou zpracovány jen jako textové seznamy dostupných položek. Své místo v hlavní nabídce si našel i přístup do hlasové schránky, budík nebo nastavení zvuků - 12 pozic se nějak muselo zaplnit. Pro uživatele s horším zrakem jsou připraveny velké ikony v hlavní nabídce a možnost procházení dalších úrovní se zvětšenou velikostí použitého fontu.


V příští kapitole se podíváme na práci s adresářem, možnosti dat a doplňky

Témata článku: Benq, Benq-Siemens, Siemens, Recenze, Benq-Siemens S68, Motorola Razr, Motorola Razr V3, Motorola V360, Nokia 6021, Panasonic VS3 , Siemens S65, Sony Ericsson K700i, Propadliště, Výkon, Vyzváněcí režim, Jednoduchá poznámka, Jediný konkurent, Dobíjecí kabel, Čas kritizovaný, Test


Určitě si přečtěte

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

** Jedná se o nejdostupnější smartphone z nabídky Applu ** Starý design kompenzuje výkonným procesorem z iPhonu 11 ** Má sice jeden foťák, ale ostudu rozhodně neudělá

Martin Miksa | 178

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107