Bezchybná GPS neexistuje! Co ovlivňuje přesnost a jaké jsou alternativy?

Bezchybná GPS neexistuje! Co ovlivňuje přesnost a jaké jsou alternativy?

Proč mi sporttester naměřil o 200 metrů jinou vzdálenost, než kamarádovi, který běžel se mnou? Co ovlivňuje přesnost GPS a víte, že existuje konkurenční systém Glonass a Galileo?

GPS je rozhodně jednou z nejdůležitějších funkcí, kvůli které si kupujeme sportovní hodinky. Správné měření vzdálenosti, tempa a rychlosti totiž dělá naše snažení zajímavější, můžeme své výkony porovnávat, sledovat, jestli se zlepšujeme nebo zhoršujeme. Současně je ale mimořádně otravné, když zaznamenáme, že GPS nefunguje správně – ukazuje nesmyslné tempo, nebo nám na konci závodu zobrazí špatnou vzdálenost.

Hledejte satelity

Se systémem GPS se ale na začátku pro nějaké sportování vůbec nepočítalo. GPS (Global Positioning System) byl uveden do provozu už v roce 1973 a sloužil pro vojenské účely. Civilně se mohlo GPS začít využívat až v novém tisíciletí. Celý systém zjednodušeně funguje tak, že navigační čip ve vašem zařízení přijímá signál od GPS družic, které obíhají kolem planety, a na základě vzájemné polohy je čip schopen určit svoji pozici. GPS funguje s přesností na metry, takže dokáže nejen přesně určit aktuální polohu, ale z její změny vypočítat i vzdálenost a rychlost pohybu.

Problém nastane ve chvíli, kdy navigační čip ztratí signál s dostatečným množstvím družic. K alespoň základnímu fungování potřebujeme komunikovat se třemi družicemi a současně nemůže mít signál s více než dvanácti. Pokud alespoň tři nevidí, nemá jak vypočítat vzdálenost ani rychlost. Jak k tomu může dojít? Nejčastější komplikací je špatná viditelnost mezi navigačním čipem a družicí. Problém představují pevné objekty, které stojí v cestě – zdi, stromy, budovy apod. A protože nejčastěji sportujeme buď ve městě nebo v lese, odchylkám v GPS se jen těžko vyhneme. Co s tím? Pomoci by mohl Glonass.

Glonass je, ve zkratce řečeno, konkurenční služba, za kterou stojí tentokrát ruské ministerstvo obrany. Družice Glonassu využívají jiný počet orbitálních drah, ale pro nás, jako uživatele je důležité hlavně to, že odchylka v přesnosti Glonassu je o malý kousek menší než u GPS. Jedná se zhruba o dva metry. Glonass navíc prokazatelně měří lépe na severní polokouli.

 

Jak poznat, že mají vaše hodinky Glonass nebo Galileo

Těžko. Hledejte ve specifikacích přístroje, na webu výrobce, případně zkuste probádat nastavení, některé modely mají možnost jednotlivé technologie vypnout/zapnout.

Nejrozšířenější hodinky, které mají Galileo:

  • Garmin Instinct
  • Garmin Fenix Plus (všechny verze)
  • Apple Watch Series 3 a 4
  • Huawei Watch GT, Honor Magic Watch

Kompletní seznam zařízení se postupně rozšiřuje na oficiálních stránkách systému Galileo: www.usegalileo.eu

 

Pokud se tedy setkáváte s tím, že vám hodinky neměří vzdálenosti správně, ověřte si, jestli kromě GPS nepodporují i systém Glonass, respektive kombinaci obou. Už jen z toho důvodu, že hodinky mají možnost zachytit signál od více družic by měla být přesnost vyšší.

Jak už to ale tak bývá, lepší služby nejsou zadarmo. V tomto případě zaplatíte ve formě slabší výdrže baterie. Bohužel se nedá obecně říct, o kolik použití obou navigačních systémů výdrž baterie sníží. Hodně záleží na tom, jak dobře dokázal výrobce optimalizovat navigační čip v hodinkách. Rychlejšího ubytku baterie si ale při sportovních aktivitách delších než hodinu rozhodně všimnete.

Spása jménem Galileo

Současně nemusí být ani kombinace GPS+Glonass všemocná. Svou roli samozřejmě hraje i kvalita navigačního čipu v hodinkách, nebo použitý algoritmus výpočtu. Zcela přesné měření zkrátka neexistuje, a i použití obou systémů současně dokáže občas vygenerovat nesmyslnou hodnotu. I nadále tak bude docházet k situaci, že se budete s kamarády po závodě dohadovat, jak byl vlastně dlouhý, protože každý bude mít na hodinkách trochu jiný údaj.

S přesností by měl do budoucna výrazně pohnout evropský systém Galileo. Nabídne největší počet satelitů a měření na centimetry! Zkoušet se dá na některých hodinkách už nyní, ale celý systém ještě není plně v provozu.

 

Článek vyšel na webu Superlife

Superlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu. Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců. Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Klepněte pro větší obrázek

Tým kolem Superlife.cz pořádá běžecké závody v různých městech v České republice: www.superlifezavody.cz.

Diskuze (8) Další článek: RECENZE: Motorola Moto G7 Plus — perfektní střední třída s vlastní vizí

Témata článku: Baterie, Navigace, Hodinky, Galileo, GPS, Pro turisty a cyklisty, Sport, Signál, Čip, Vzdálenost, Česká republika, Glonassu, GLONASS, Huawei Watch GT, Družice, Ministerstvo obrany, Přesnost, GPS + GLONASS


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

RECENZE: Xiaomi Amazfit Verge — parádu nenadělají, zato funkcemi nadchnou

RECENZE: Xiaomi Amazfit Verge — parádu nenadělají, zato funkcemi nadchnou

** Amazfit Verge svými funkcemi nahradí i mnohem dražší konkurenty ** Na jedno nabití vydrží až celý týden - a to i s aktivním vyúžíváním GPS ** S komplikacemi počítejte při synchronizaci s sportovními aplikacemi **

Milan Měchura | 17

Samsung Galaxy S10+: Vyzkoušeli jsme pět foťáků i prémiovou verzi s nevídanou pamětí

Samsung Galaxy S10+: Vyzkoušeli jsme pět foťáků i prémiovou verzi s nevídanou pamětí

** Třetí novinkou řady S10 je plusová varianta ** Výbava je podobná jako Galaxy S10, navíc je jen větší kapacita baterie a duální selfie ** Speciální keramická edice se ale může těšit na 12GB RAM a 1TB úložiště!

Martin Chroust, Tomáš Holčík | 45

Tmavý režim v telefonech šetří baterku až o desítky procent

Tmavý režim v telefonech šetří baterku až o desítky procent

** Tmavý režim v telefonu opravdu umí šetřit baterii ** Google kvůli tomu přebarvuje všechny své aplikace ** Černé bude i iOS

Vladislav Kluska | 29