Bezdrátové nabíjení: Jednou z cest je laser, v laboratoři už nabíjí stejně rychle jako USB

Výzkumníci z americké univerzity Paul G. Allena zkoumali jiné možnosti bezdrátového nabíjení mobilních zařízení. A podařilo se jim nabít mobilní telefon pomocí laserového paprsku napříč místností, navíc stejnou rychlostí, jako přes klasické USB.

Tým připevnil malý napájecí článek na zadní část mobilního telefonu, který "sbírá" energii z laseru a postupně nabíjí baterii. Aby nedošlo k přehřátí, instalovali výzkumníci vedle napájecího článku také chladič a mechanismus, který vypíná laser v případě, že mu někdo zkříží cestu.

V současné době je laser schopen přenosu 2 wattů za hodinu na ploše 9 cm2 ze vzdálenosti necelých 5 metrů a tato čísla je teoreticky možné mnohonásobně navýšit. Zásadní nevýhodou prozatím zůstává zdroj laseru, který je pochopitelně značně výkonný. Do běžné praxe se tedy tento způsob dobíjení jen tak brzy nedostane, ale třeba se podaří systém nějak rozumně optimalizovat.

Diskuze (7) Další článek: Lenovo S5 je „první blockchain phone“. Co má společného s blockchainem? Vůbec nic...

Témata článku: Technologie, Bezdrátové nabíjení, Nabíjení, Laboratoř, Paul, Chladič, Zásadní nevýhoda, Jak, Článek, Mobilní zařízení, Běžná praxe, Mobilní telefon, Současná doba, Výzkumník, USB, Mechanismus, Telefon, Laser, Laserový paprsek, Necelý metr, Zadní část


Určitě si přečtěte