„Bič na operátory“ bude platit i na současné smlouvy

Novela zákona bude účinná v řádu týdnů a zákazník se může radovat. I když výpoveď smlouvy s pětinovou sankcí bude možná pravděpodobně až příští rok.
„Bič na operátory“ bude platit i na současné smlouvy

Novela zákona o elektronických komunikacích (ZoEK) z dílny poslance Jana Husáka mění mimo jiné výši pokuty, při předčasném vypovězení smlouvy. Zákon říká, že výše úhrady nesmí být vyšší než jedna pětina součtu měsíčních paušálů zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy, nebo jedna pětina součtu minimálního měsíčního plnění zbývajících do konce smlouvy.

Zákon byl schválen poslaneckou sněmovnou a podepsal ho i prezident republiky. Nyní se čeká na formální podpis předsedy vlády a pak už zákon vyjde ve sbírce zákonů. Jinak řečeno, během pár týdnů nabude zákon platnosti a 15 dní od vyhlášení se stane účinným.

 
Půjdou vypovědět i stávající smlouvy, ale až za asi 7 měsíců
 

Co to ale přesně znamená? Od kdy tedy půjde smlouvy vypovědět za pětinovou sankci a hlavně – bude se novela zákona vztahovat i na současné smlouvy? Novela zákona říká, následující:

Klepněte pro větší obrázek
Přechodné ustanovení v Čl. II novely ZoEK

Převedeno do srozumitelné řeči: operátoři mají od nabytí účinnosti zákona půl roku, aby změnili smlouvy stávajícím zákazníkům. To se velkou pravděpodobností stane v poslední den lhůty, odhadem někdy přelomu února a března 2014. Pokud tedy máte smlouvu na dobu určitou a její platnost se „přehoupne“ přes ono datum, pak můžete vypovědět s pětinovou sankcí i stávající smlouvu na dobu určitou.

Klepněte pro větší obrázek
Sněmovní tisk číslo 836 prošel legislativním procesem a bude brzy platný, respektive účinný

Jakmile bude novela účinná, změní se (ve prospěch spotřebitele) i další operátorské prakticky, které platily za nekalosti. Nejprve citace zákona:

Klepněte pro větší obrázek
Pokud nefandíte divné řeči zákonných paragrafů, čtete překlad do srozumitelnější řeči níže

Pastí na zákazníky už nebude uzavírání smluv s využitím prostředků komunikace na dálku, typicky po telefonu. Spotřebitel už nebude zatracen tím, že po telefonu něco odkývl. Onu smluvní dokumentaci bude operátor moci poslat písemně i elektronickou cestou, a jakmile se dostane k zákazníkovi, rozběhne se dvoutýdenní lhůta, ve které lze souhlas vzít zpět.

Prodloužil vám někdy operátor smlouvu na další roky, aniž byste to věděli? Tiché automatické prodlužování smluv se v budoucnu už nebudete opakovat. Novela sice nevylučuje, že by zákazník s automatickým prodloužením smlouvy souhlasil už při podpisu první smlouvy, avšak operátor ho musí nejdříve tři a nejpozději jeden měsíc před datem prodloužení informovat o možnosti a způsobu jak smlouvu ukončit, a to takovou cestou, jakou si zákazník zvolil pro zasílání vyúčtování.

Konec zlatých časů?

Operátoři a jejich lobisté se všemožně snažili, aby zákon spadl pod stůl. To se ale nepovedlo. Spotřebitel na novele jednoznačně profituje, nová zákonná úprava totiž vyrovnává jeho nerovné postavení v pozici zákazník – operátor. Co se týče podmínek, za kterých jsou nyní smlouvy uzavírány, tak tuto oblast nyní řeší ČTÚ, který v dubnu konstatoval: „Smluvní dokumentace je zbytečně rozsáhlá, obsahuje neurčité odkazy na celé smluvní dokumenty, případně pouze na internetové stránky operátora a deklarovaná struktura účastnické smlouvy se ne vždy shoduje s jejím skutečným stavem.“

S operátory nyní probíhá správní řízení, jehož výsledkem pravděpodobně bude nařízení k odstranění nedostatků, které účastnické smlouvy dle ČTÚ mají a uložení pokuty.

Témata článku: Operátoři, Ostatní, ČTÚ, Hospodaření a finance, Kauzy, Smlouvy, Operátor, Bič, Poslední den

44 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Tartatus 3. 8. 2013 11:23:50
    Dle mého je to zase jen akt, jak se zalíbit voličům..... Jinak řečeno....
  • coyote23 23. 7. 2013 19:20:31
    Určitě není tato novela zákona k zahození . Jenže nejen operátoři...
  • Verča Martinková 22. 7. 2013 20:06:59
    Dobrý den, dnes mi přišlo spolu s vyučotvaním také upozornění na změnu...
Určitě si přečtěte

iPhony příliš nenadchly. Apple táhnul dolů celý americký akciový trh

iPhony příliš nenadchly. Apple táhnul dolů celý americký akciový trh

14.  9.  2017 | Kůžel Filip, Schwarzmann Marek | 83

Google prý dokončuje jednání o koupi mobilní divize HTC

Google prý dokončuje jednání o koupi mobilní divize HTC

8.  9.  2017 | Kůžel Filip, Javůrek Karel | 7

Po třech letech platí „bič na operátory“. Čtěte, v čem si spotřebitelé polepšili

Po třech letech platí „bič na operátory“. Čtěte, v čem si spotřebitelé polepšili

** Znát svá práva se vyplatí, kdo je nezná, toho operátoři náležitě podojí ** Od nekalých praktik je mají odradit pokuty počítané z ročního obratu ** Největší změnou je právo odstoupit od smlouvy, když ji operátor změní

4.  9.  2017 | Pospíšil Aleš | 27


komerční sdělení

Komerční sdělení