Bič na operátory opět ve hře. Má šanci projít?

Novela Zákona o elektronických komunikacích z dílny senátorky Dernerové chce vzít operátorům privilegium rozhodovat o tom, co je pro nás dobré. A zkrátit přenos čísla.
Bič na operátory opět ve hře. Má šanci projít?

Senátorka Alena Dernerová splnila, co slíbila a pustila se do boje s mobilními operátory a jejich chapadly, která sahají až do poslanecké sněmovny. Ostatně boj o to, jak je napsaný Zákon o elektronických komunikacích (ZoEK), respektive některé konkrétní paragrafy, se datuje od roku 2013, kdy Jan Husák prosadil prozákaznickou novelu, která vešla ve známost jako „Bič na operátory“. Rok poté si operátoři prosadili svou a zákon byl novelizován do současné podoby. Dnes leží ve výborech další novela (prvním čtením prošla 3. března), která naopak opět přiznává větší práva a ochranu spotřebitelům.

Návrh novely zákona předložila skupina senátorů v čele s Alenou Dernerovou, nejde ale o úplnou novinku. Loni ho při projednávání Zákona o ochraně spotřebitele většina senátorů včetně ministra průmyslu Jana Mládka odmítla s odůvodněním, že jde o „přílepek“. Nyní jsou ale šance přijetí novely výrazně vyšší. Návrh podpořil dokonce i sám ministr Jan Mládek, kterého jsme dříve podezřívali z toho, že jde operátorům takříkajíc na ruku.

Dílčí úspěch při schvalování novely vystihl redaktor Lidovek Ondřej Vyhnanovský:

Samotné projednávání návrhu zákona se neobešlo bez emocí. Přesvědčit se můžete na vlastní oči a uši. Přestože senátorka Dernerová nepovažuje novelu za politikum, ale za něco veřejně prospěšného, co pomůže posílit slabší pozici zákazníka ve smluvním vztahu s mobilními operátory, kteří disponují armádou právníků, našli se i tací, kteří nechtěli novelu propustit ani k připomínkování do výboru a druhého čtení. V argumentaci proti novele se výrazně angažoval například senátor Jiří Oberfalzer z ODS. Návrh nakonec podpořilo 37 ze 42 přítomných senátorů.

Klepněte pro větší obrázek
Záznam projednávání novely ZoEK z pera Aleny Dernerové si můžete přehrát zde (obr.: senat.cz)

Jak se uvádí v důvodové zprávě, po přijetí „protispotřebitelské“ novely v roce 2014 došlo k výrazné disbalanci práv v neprospěch spotřebitelů (na straně operátorů došlo k opačnému efektu). Jinak řečeno, operátoři nyní tahají za delší konec provazu, mění podmínky dle libosti a zákazníky utápí v odkazování se na nesrozumitelné dokumenty, které mají desítky stran. Zkrátka a dobře, operátoři ve smluvním vztahu dle Dernerové zneužívají své postavení a Český telekomunikační úřad (ČTÚ) už je jen rozhodčí, pokud si zákazník na něco stěžuje. Třeba na autodokup dat.

 

Alena Dernerová: „Proč máme chránit operátory? Tady nejde o politikum...“

 

Cílem novely je mimo jiné změna zavedené praxe, kdy operátoři mění podmínky a zároveň sami rozhodují o tom, zda jsou ve prospěch zákazníka či nikoli. Pokud by novela prošla a nabyla účinnosti, museli by operátoři do svých smluv přidat pasáž, která říká, co přesně lze jednostranně měnit. Změny by dále operátoři museli hlásit ČTÚ i zákazníkům a v případě podstatných změn taxativně vyjmenovaných v zákoně nebo změn jiných ustanovení, které nevedenou ke zjevnému zlepšení postavení účastníka, hlásit i možnost odstoupit od smlouvy bez sankce.

Kratší přenosy

Možná to sami znáte – chcete přejít ke konkurenci, ale stávající operátor vás nejdřív nechá zaplatit pokutu, vyváže vás ze smlouvy a až po té vám dovolí realizovat samotný přenos. Dle opatření obecné povahy, které najdete na webu ČTÚ má proces portace čísla trvat 4 dny. Ale v případě, že máte smlouvu, operátoři umí přenos „uměle“ natáhnout na měsíc nebo i dva. Ani tato praxe se senátorům v čele s Alenou Dernerovou nelíbí a požadují změnu v tom smyslu, aby číslo bylo přeneseno vždy nejpozději čtyři dny po dni, kdy účastník podá poskytovateli výpověď.

Tento bod, respektive debata o tom, zda lze přenosy technicky zabezpečit v této lhůtě, se ještě povede ve výborech a ve druhém čtení, nicméně záměr zkrátit v lhůty přenos čísla v praxi (nikoli jen papírově) zůstává daný. Návrh novely ZoEK byl zaevidován jako sněmovní tisk č. 196

Myslíte, že má novela proti lobby operátorů šanci?

Diskuze (16) Další článek: Google plánuje VIP sociální síť. Testuje ji na prezidentských kandidátech

Témata článku: Operátoři, Ostatní, ČTÚ, Hospodaření a finance, ZoEK, Lobby, Jan Mládek, Ondřej Vyhnanovský, Operátor, Sněmovní tisk, Bič


Určitě si přečtěte

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

** Konec teorie, často skloňovaná eSIM se v ČR konečně dostává do praxe ** eSIM jsme si poprvé vyzkoušeli u LTE verze hodinek Samsung Galaxy Watch (46mm) ** Jak eSIM vypadá, a jak probíhá její samotná „instalace“?

Martin Chroust | 45

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

** Xiaomi Mi 8 Lite má velmi dobrý poměr ceny a výkonu ** Zadní strana s gradientem není všechno a dnes ji skoro každý ** Vlastnosti často dražších modelů vyvažují zbytečné kroky vedle

Jakub Vrbacký | 23

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 23

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 49

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

** Levnější odvozenina od Huawei Nova 3 má jen málo ústupků ** Zařadila se však do plného rybníka konkurence, včetně té vlastní ** Doufejme, že jí to nesrazí vaz, jedná se o povedený smartphone

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 60