Big Easy 2: zkrotí jej i vaše babička

Když je absence funkcí výhodou... Slibují to i někteří ostatní, ale až tento německý mobil skutečně zvládne i vaše babička.

Po shlédnutí okolních obrázků možná zapochybujete o mém psychickém zdraví. Toto nevkusné monstrum má být povedený mobil z nadpisu? Z pohledu seniorů ano, inženýři při jeho vývoji na cílovou skupinu opravdu mysleli.

Zrak, sluch a hmat

S postupným zmenšováním mobilů, příchodem barevných displejů a přehršle funkcí se na trhu vytvořila malá skulinka. Babičky a dědečkové často nemohou přečíst opravdu titěrná písmenka na displeji nebo se ztrácí i v základních funkcích telefonu. Mezi prvními, kdo tohoto nového prostoru využil, byl český Jablotron se svým malým velkým telefonem GDP-02 a následníkem GDP-04. Ruku na srdce, i přes jistou jednoduchost to stále nebylo ono. Na trhu se od té doby objevilo několik dalších seniorských telefonů, některé byly až příliš jednoduché, jiné opět zbytečně složité.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mysleli jste si, že je HTC TyTN velký mobil? Big Easy 2 se tak nejmenuje pro nic za nic

Nicméně ani Jablotron nebo třeba Motofone nemůže uspokojit starší seniory. Se zvyšujícím se věkem dochází ke zhoršování zraku, sluchu i hmatové motoriky. Ideální mobil pro seniory tedy musí mít velká a dobře čitelná tlačítka, rozměrný displej s jednoduchým, snadno rozpoznatelným řezem písma a také hlasitý, kvalitní reproduktor. Samozřejmě se musí snadno ovládat a přitom zůstat mobilní, aby si jej senioři mohli brát na vycházky do lesa nebo na víkend na chalupu. Právě všechny tyto přednosti splňuje Big Easy 2, který jsme vyzkoušeli v Barceloně.

Velká tlačítka nezmáčknete současně

Rozměry jsou ryze účelové, v tomto odvětví se na miniatury nehraje. Spíše než absolutní rozměry zaujmou rozměry tlačítek 11 x 15 milimetrů. Dominantní tlačítko pro příjem hovorů nabízí velikost dvojnásobnou. I při návrhu klávesnice výrobce přemýšlel: tlačítka jsou zarovnána s povrchem přístroje a dostatečně prostorově oddělena. Právě zapuštění tlačítek zamezí jejich nechtěnému stiskusoučasně, právě v souvislosti se zhoršenou motorikou starších uživatelů. Tlačítka mají ohromné popisky, méně důležitá písmena jsou potlačena. Výrobce navíc uvádí dvě barevné varianty klávesnice, černé popisky na bílém podkladu nebo opačně – bílé popisky na černém podkladu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Velká tlačítka zapuštěná pod povrch přístroje a ohromný reproduktor v zadní části

Podobně reverzní zobrazení nabízí i monochromatický displej. Někomu se čte lépe světlé písmo na tmavém podkladu, jiný preferuje přesně opačné provedení. Nejde tedy o bezúčelnou parádu a výrobce si i za tuto drobnost zasluhuje pochvalu. Opravdu velké písmo displeje, 6 – 18 milimetrů na výšku, ocení uživatelé s horším zrakem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Displej není příliš velký, zato nabízí rozměrné písmo

Sluchátko nabízí široký rozsah hlasitosti, přičemž maximální hlasitost mladému člověku rozhodně nebyla příjemná. Telefon nabízí i funkci SOS, kdy delším podržením jednoho ze tří tlačítek pod displejem dojde k automatickému odeslání textové zprávy až na tři telefonní čísla. Pokud pak doručitel zavolá zpět, přístroj hovor automaticky přijme a aktivuje hlasitý odposlech. Mobil také může být lokalizován, s podporou ze strany operátora. Nechybí podpora SMS, několik vyzváněcích melodií ani vibrace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Velké číslice a velmi jednoduché menu telefonu

Z doposud představených seniorských telefonů se mi Easy Big 2 líbí ze všech nejvíc. Splňuje všechny důležité předpoklady, přitom zůstává rozumně mobilní. Baterie vydrží až pět dnů v pohotovosti nebo pět hodin hovoru. Mobil má tak jen dvě nevýhody: německý výrobce si Big Easy 2 cení na zhruba 260 Euro, tedy přes 7 tisíc korun. Musíte si jej přivézt, u nás se prozatím neprodává a za své peníze získáte nelokalizovaný přístroj. Výrobce dle slov svého zástupce v Barceloně neplánuje expanzi na další trhy. Pokud však v tomto telefonu spatřujete velký potenciál, můžete výrobce kontaktovat, vytvořit lokalizaci a postarat se o distribuci telefonu v České republice.

Diskuze (43) Další článek: Telefony s novým čipem budou hrát lépe

Témata článku: HTC Tytn, Povedený mobil, Automatické odeslání, Německý výrobce, Jednoduché menu, Velké písmo


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31