Bill Gates uvádí „Pocket PC“ a hovoří o další revoluci

Spotřební elektronika je dalším místem, kde by byl rád Microsoft jako doma.
Bill Gates uvádí „Pocket PC“ a hovoří o další revoluci
Před pár lety nebylo na veletrzích zábavy a spotřební elektroniky po softwarových firmách s výjimkou výrobců her ani památky; dnes je Gates jedním z hlavních řečníků na prestižní výstavě Consumer Electronics Show v Las Vegas, na výstavě, kde se především hovoří o trendech a velkých tématech.

Bill Gates využil výstavy k oznámení několika novinek ze stáje Microsoftu. První je přejmenování poslední verze Windows CE na Pocket PC – přesněji řečeno jde o novou, hodně pozměněnou verzi Windows CE, která se tudíž má odlišit i názvem. Pocket PC se chlubí minimálně jednou hodně zajímavou novinkou – technologií ClearType, která umožňuje daleko lepší zobrazování písma na LCD obrazovkách a která je určena pro budoucí elektronické knihy (eBooks). Součástí PocketPC bude tedy i aplikace Microsoft Reader, čtečka elektronických knih. PocketPC dále podporuje některé novější multimediální formáty (práce s MP3 přes Media Player).

Vzdání se názvu „Windows“ pro novou verzi kapesního systému je zajímavé. Microsot dříve na jméně Windows stavěl jako na správném marketingovém tahu – říkal, že lidé jsou na toto slovo zvyklí a že jakmile jej uvidí, zaradují se a hned půjdou kupovat. Opak se ukázal pravdou – Windows je sice slovo naprosto rozpoznané, ale jeho prestiž – zejména v onom přenosném vydání – moc dobrá není. Proto Microsoft dělá čelem vzad a v nové verzi kapesního operačního systému se tohoto „zprofanovaného“ slova vzdává. Pověst Windows CE se ale postavila proti Microsoftu trošku nespravedlivě – lidé si jej řadí do škatulky na základě prvních, nepovedených verzí, nikoli na základě verzí nových, které lze už výrazně lépe používat.

Gates dále prezentoval některé nové technologie a produkty. Nová verze Windows 98, kódově zvaná Millenium, bude obsahovat videostřižnu od Microsoftu, což je zřejmý krok proti Apple, která svůj podobný produkt rovněž standardně dodává na některé počítače. Apple tedy znovu začíná být soupeřem, se kterým se ostatní (i hardwaráři) zase snaží vyrovnat. Gates dále ukazoval, jak může fungovat elektronická domácnost (on sám ji už má pár let, ale jednak – jak sám přiznává – dobře nefunguje, jednak stála asi padesát milionů dolarů): kapesní počítač, AutoPC a inteligentní telefon, vše komunikující přes microsoftí standard Universal Plug and Play.

Různým malým produktům se v angličtině tradičně říká „gadgets“ a toto i maličko pejorativní slovo dobře vystihuje jejich podstatu – spousta drobných prkotin, některé fungují, jiné ne, některé jsou k něčemu, jiné ne, ale dobře hoví nátuře Američana obklopovat se podobnými předměty. Zákazník chce tuto pestrost, chce vtipné a svižné věci, dá se nalákat špičkovou reklamou a taky trošku humbukem – v tom Microsoft, i když bývá za marketing obvykle chválen, zase tak dobrý není. Navíc bude těžko vzdorovat prosté touze trhu po pestrosti, kterou jeden výrobce není schopen zabezpečit – dobrým příkladem jsou třeba počítačové hry, kdy je Microsoft pouze jeden z mnoha, i když jeden z nejlepších. Nedá se čekat, že by tomu u „gadgets“ bylo příliš jinak.

Váš názor Další článek: Apple se chystá navrátit do světa PDA spolu s Palmem

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Pocket, Bill Gates


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80