BlackBerry 10 se nebojí na veřejnost. Novinek je halda

RIM se snaží napravit reputaci BlackBerry. Svět spatřil referenční smartphone a operační systém, který jde na věc úplně jinak, než konkurence.

V San Jose se koná důležitá akce pro společnost RIM. Ta totiž na konferenci BlackBerry Jam Americas 2012 ukázala vývojářům, jakým směrem se bude ubírat nový operačníé systém BlackBerry 10 OS. Předvedena byla spousta novinek a odtajněny byly mnohé zajímavé informace. To nejdůležitější vám přinášíme přehledně zpracováno v tomto článku.

Nové prostředí Flow, BB Hub a další

Do nového prostředí se vloudil i nový způsob ovládání. V BlackBerry OS 10 tak přijdou na řadu swipe gesta, která budou mít speciální účinek na základě dráhy taženého prstu. Celá tato koncepce je nazvána jednoduše: Flow. To proto, že každá apliakce se jednoduše vznáší nad těmi ostatními. Třeba tažením prstu ze spodu displeje nahoru se dostanete na domovskou obrazovku, která je složená z realtime dlaždic jednotlivých aplikací. Ano, něco podobného jsme viděli už na tabletu BB PlayBook. Lehce pozměněný swipe vás zase dostane do BB Hubu, který slouží jako rychlý rozcestník k základním aplikacím, jako jsou hovory, videohovory, BBM, notifikace, zprávy atd.

Zcela přepracovaná potom bude apliakce pro hodiny a budík, kde například alarm půjde nastavit podržením prstu na displeji a jeho tažením na chtěné místo na zobrazeném ciferníku. Nový internetový prohlížeč si razí cestu heslem plynulost a bezpečnost, a jeho demonstrace na videu vypadá opravdu líbivě. Obchodně zaměřená funkce Balance potom dokáže v telefonu spravovat jakoby dva profily: jeden pracovní a druhý soukromý. Rozlišení soukromých hovorů, pošty nebo události v kalendáři od těch pracovních bude nyní jednodušší.

BlackBerry Messenger v novém

Všem majitelům zařízení BlackBerry známý klient pro zprávy dostane novou podobu. Seznam kontaktů se nyní bude snažit vypadat více lidsky, a tak bude místo holého seznamu jmen zobrazovat i portrét. Konverazce v bublinách, stejně tak i smajlíci zůstanou při starém, dostanou jen novou porci grafických úprav. Hlavním vylepšením je potom prediktivní klávesnice, která má být schopna sama rozpoznat jazyk, ve kterém zrovna píšete, a podle toho vám nabízet ty nejkorektnější návrhy.
 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podoba nového BlackBerry Messengeru, kalendáře a funkce Balance (zdroj: Endgadget.com)

Integrace do systému se samozřejmě dočkaly i sociální sítě. Všechny mají těžit z nového prostředí Flow a plně využívat veškerých swipe gest. Spousta z nich se také dočká samostatných apliakcí. Jmenovitě se jedná o Facebook, Twitter, LinkedIn a Foursquare.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podoba samostatných aplikací pro Facebook a Foursquare (zdroj: Endgadget.com)

BlackBerry App World: nově i s hudbou a filmy

Nová generace obchodu s aplikacemi už nebude sloužit jenom pro nákup a stahování aplikací a her. Nově bude také možné nakupovat hudbu, filmy a dokonce i televizní pořady a seriály. Nové aplikace pro nový operační systém začnou podstupovat schvalovací proceduru počínaje 10. říjnem, aby se tak mohly přidat k více než stovce tisíc současných apliakcí. Ty od spuštění App Worldu dohromady zaznamenaly přes tři miliardy stažení.

BlackBerry Dev Aplha B a hudební vložka na závěr

Veškeré nové funkce byly kromě plátna také prezentovány při všemožných rozhovorech. K samotné demonstraci posloužila druhá verze prototypu s BlackBerry 10 OS, nazvaná BB Dev Alpha B. Někomu snad může vzdáleně připomínat modely Lumia od Nokie, ale to opravdu jen vzdáleně. Stručné specifikace tohoto zařízení jsou:

  • displej s rozlišením 768 × 1 280 bodů
  • tlačítko pro zámek/zapnutí zařízení a kolébka pro regulaci hlasitosti
  • 3,5 mm Jack, miniHDMI a microUSB konektory
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Druhá generace: BB Dev Alpha B (zdroj: Endgadget.com)

Podle reakcí zahraničních serverů, které měly možnost si zařízení osahat, běží stále ještě nedokončený BB OS 10 zcela plynule. I když není známo, na jaké hardwarové konfiguraci, plynulost udělá vždy dobrý dojem. CEO společnosti Thorsten Heins během konference potvrdil, že příchod prvních BlackBerry s OS 10 je stále plánován na počátek roku 2013, a samotné finální testování by mělo začít koncem října. Nějaký ten měsíc čekání si tak můžete zkrátit krátkým oficiálním klipem s tematikou BB OS 10.

Diskuze (47) Další článek: Podívejte se na první fotky a video pořízené HTC 8X

Témata článku: Blackberry, Soukromý hovor, Black, Halda, Hal

Určitě si přečtěte

BlackBerry DTEK60: s vlastním softwarem, v cizím pokoji  [recenze]

BlackBerry DTEK60: s vlastním softwarem, v cizím pokoji [recenze]

** Má jít o nezabezpečenější telefon s Androidem na trhu ** Oproti modelům od Vodafone či Alcatel nabízí Snapdragon 820 ** S cenovkou atakující 15 tisíc Kč to však nebude mít lehké

15.  1.  2017 | Měchura Milan | 13

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Podívejte se, proč byl mobilní rok 2016 tak skvělý

Podívejte se, proč byl mobilní rok 2016 tak skvělý

** Rok 2016 byl ve znamení evoluce ** Prosadila se spousta nových technologií ** Došlo i na smutné konce

1.  1.  2017 | Miksa Martin | 13

Test Androidů do 13 500 Kč: ukázková galerie z velkého srovnávacího testu

Test Androidů do 13 500 Kč: ukázková galerie z velkého srovnávacího testu

** Aktuálním Computer srovnává Androidy s cenou do 13 500 Kč ** 7 smartphonů od Alcatelu po Sony ** Podívejte se, jak fotí a natáčí, toto je kompletní testovací galerie

18.  11.  2016 | časopis Computer, Michlovský Jakub | 14