Blackberry: s ostružinou na e-maily

Blackberry je technologie pro bezdrátový přenos dat, která dovoluje snadný přístup k e-mailu, údajům z kalendáře nebo datům. Pouze s malým přístrojem velikosti mobilního telefonu tak můžete mít neustále přístup k e-mailu odkudkoli, kde právě jste.
Blackberry: s ostružinou na e-maily

E-maily na každém kroku

Systém Blackberry vyvinula kanadská firma RIM (Research In Motion). Prvním a dá se říci, že nosným využitím nové technologie byla práce s e-maily. Základní myšlenka je náledující: každý e-mail, který dojde do vaší schránky, je pomocí systému Blackberry automaticky dostupný z vašeho přístroje a vy jste tak neustále k dosažení. Pro práci s e-maily můžete využít řadu funkcí, které se podstatně neliší od klasické práce na PC. Můžete odpovídat na příchozí e-maily, přeposílat nebo mazat zprávy ze schránky. Při psaní nové zprávy můžete využít adresář, který si navíc můžete jednoduše synchronizovat s jiným datovým zařízením, např. s notebookem. Užitečná je možnost plně automatické synchronizace, která zajišťuje distribuci změn mezi spojenými zařízeními.

Na displeji přístroje lze zobrazovat přílohy ve formátu Microsoft Word, Excel a PowerPoint a dokumenty Adobe pdf. Pokud je to možné, zachovává se i formátování a fonty písma. Kromě pokročilých funkcí pro práci se zprávami mají přístroje Blackberry dnes vestavěny i standardní funkce klasického mobilního telefonu, tedy telefonování, posílání SMS nebo wapové služby.

Jednoduché s velkým nápadem

Klíčovou roli v celém systému hraje uzel s označením Blackberry Enterprise Server. Ten má na starosti několik důležitých úkolů. Za prvé je napojen na e-mailovou schránku uživatele, např. na Exchange server, a čeká na nově příchozí zprávy. Na ně pak server aplikuje uživatelem nastavené filtry pro předávání zpráv na mobilní přístroj. Můžete si tedy pohodlně nastavit, které zprávy chcete na mobilní zařízení posílat a které ponechat ve schránce pro pozdější zpracování.

Zprávy, které projdou filtrem a mají být tedy odeslány na mobilní zařízení, pak server zkomprimuje, zašifruje a odešle je přes internet a GPRS. V opačném směru funguje celý proces obráceně. Zprávy z mobilní stanice, které odešlete, se dostanou na přes GPRS, bránu a internet na BES, který je rozšifruje a z vaší e-mailové schránky je odešle adresátovi. Prostřednictvím serveru BES je tak vytvořen obousměrný zabezpečený kanál mezi e-mailovým serverem a mobilním zařízením. Jak celá technologie pracuje naznačuje následující obrázek, na kterém je znázorněn přenos zprávy do zařízení s podporou Blackberry.  

Klepněte pro větší obrázek
Schéma systému Blackberry 

Při přijímání nové zprávy jsou vám doručeny první 2 kB dat. O další data až do velikosti 32 kB si můžete požádat. Při automatickém odpovídání na e-mail nebo při přeposílání se pochopitelně pracuje s celou zprávou, která je uložena na serveru. Tento způsob má za cíl maximálně ušetřit poplatky za stažená data.

Server BES může být umístěn prakticky kdekoli v místní síti a může pracovat za firewallem nebo proxy serverem. Jediný požadavek je možnost spojení na portu 3101. Při přenášení e-mailových zpráv je pro zabezpečení přenášených informací použito trojnásobné kódování DES a navíc je přístup k e-mailovému účtu chráněn heslem. 

Mobily pro Blackberry

Pokud se vám technologie Blackberry líbí a chtěli byste ji využívat, je vám k dispozici poměrně široká nabídka zařízení. Speciální zařízení pro evropský trh jsou určené starší modely s monochromatickým displejem, např. Blackberry 5800, 6210, 6220, 6230 a pak jsou tu i modely s barevným displejem. Na některé z nich se podívejte na následujících obrázcích. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Blackberry s monochromatickým displejem: 5820 • 6230 • 6720 

Ze série modelů s barevným displejem je v Evropě dostupný pouze model 7280.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Modely s barevným displejem: 7230 • 7500 • 7700
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nejnovější kousky: 7100t • 7100v • 7290

Technologii Blackberry se rozhodli podporovat i někteří výrobci mobilních telefonů. Jak si můžete přečíst v této bleskovce, patří mezi ně např. Siemens. S podporou Blackberry se potkáte např. u modelu SK65.

Komu se vyplatí

Technologie Blackberry je vhodná zejména pro firmy, které potřebují, aby jejich zaměstnanci v terénu měli neustálý přístup k e-mailu a mohli si pohodlně synchronizovat svůj adresář a kalendář s naplánovanými schůzkami. Při poměrně jednoduché instalaci je to řešení velice vhodné, i když pořizovací cena celého systému není právě nízká. Server v základní verzi pro MS Exchange stojí 1 500 dolarů, pak je také třeba pořídit mobilní zařízení. Blackberry s monochromatickým displejem 6280 vyjde zhruba na 200 dolarů, barevný přístroj 7280 pak o sto dolarů dráž a Blackberry 7780 vyjde dokonce až na 500 dolarů.   

Témata článku: Blackberry, Ostatní, E-mail, Mail, Black

Určitě si přečtěte

S falešnou aplikací kryptoměnové směnárny kradli peníze a nabourávali se do e-mailů

S falešnou aplikací kryptoměnové směnárny kradli peníze a nabourávali se do e-mailů

** Bitcoin a jiné kryptoměny jsou na vzestupu ** Uživatelé kryptoměnových směnáren jsou oblíbeným cílem útočníků ** S falešnou aplikací vás okradou a nabourají e-mail u Gmailu

10.  11.  2017 | Miksa Martin | 3

E-mail je přežitek. Ale co místo něj?

E-mail je přežitek. Ale co místo něj?

** Klasický e-mail se na moderní rychlou konverzaci nehodí ** Je to praktický identifikační nástroj a stále dobře poslouží k formální komunikaci ** Lidé už mezi sebou ale komunikují jinak

3.  6.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 15

Šéf DPP: E-mail si v metru vyřídíte už na jaře 2017

Šéf DPP: E-mail si v metru vyřídíte už na jaře 2017

** Kdy si z metra zavoláme nebo si v tramvaji nabijeme telefon? ** Zeptali jsme se Martina Gillara, generálního ředitele DPP ** Gillar řídí 10 000 zaměstnanců, funkce se ujal 18. května 2016

29.  11.  2016 | Blesk.cz , Neckářová Martina | 25

Facebook zná budoucnost Messengeru. Zabije e-mail?

Facebook zná budoucnost Messengeru. Zabije e-mail?

Představte si IM komunikátor rozšiřitelný o aplikace. Objednáte si pizzu a na mapě sledujete, jak se k vám blíží. To je Messenger Platform.

26.  3.  2015 | Čížek Jakub | 26

Inbox: Takhle se má podle Googlu pracovat s e-maily

Inbox: Takhle se má podle Googlu pracovat s e-maily

Google Inbox je čtečka pro Gmail. Funguje odděleně a nabízí bohatší pohled na e-mail než jen jako na prostý chronologický seznam doručených zpráv.

24.  10.  2014 | Čížek Jakub | 5