Blogujte z mobilu

Moblogy jsou velmi zajímavou novinkou, která doplňuje současnou weblogovou scénu. O co se jedná? Budete potřebovat mobil s foťáčkem a nejlépe s e-mailovým klientem. Svůj internetový deníček pak můžete spravovat přímo z něj.
Blogujte z mobilu

Už delší dobu můžeme na internetu pozorovat masový jev s názvem webloging. Jedná se o formu internetových deníčků většinou osobního charakteru, kdy jejich autor (bloger) subjektivně komentuje okolní události či prezentuje zážitky z vlastního života. Jedná se taky často o publikování odkazů na jiné servery, pokud mluvíme o blozích odborného charakteru. Než ovšem vznikly publikační systémy a další nástroje pro tvorbu blogů, byli zájemci často odkázání na tvorbu podmíněnou znalostmi HTML, což nebylo uživatelsky přívětivé.

Mobilní blogování

Dnes to ovšem není potřeba. Ba co víc, člověk ani nemusí umět psát, pokud si založí moblog. Ke všemu stačí mobilní telefon s integrovaným foťáčkem a moblog může vzniknout. O co se jedná? V první řadě o rychlé a jednoduché sdílení obrázků přes web. Vyfotíte si zkrátka nějaké oblíbené místo a výsledný snímek pošlete elektronicky rovnou na stránky moblogu. Přiložit můžete samozřejmě i text, který se v příspěvku rovněž objeví. Nejsnazší cesta vede přes integrovaný e-mailový klient - při odeslání takového e-mailu se počítá pouze objem přenesených dat, což je daleko výhodnější ve srovnání s desetikorunovou MMS zprávou. Pokud weblog zaznamenává zážitky z cest po síti, moblog zvládne totéž z reálných cest po světě. Svůj deníček tedy můžete tvořit nezávisle na místě, kde se právě nacházíte.

Založení moblogu už v současné době nabízí několik serverů, namátkou můžeme uvést Phlog, Rare Window, Albino Gorilla či TextAmerica. Právě posledně jmenovaný použijeme jako ukázku a podrobněji se podíváme, jak takový moblog vypadá. Je to opravdu snadné. Stačí rychlá registrace, kdy je vám přidělen e-mail, na který lze posílat fotky a texty. Poté si vyberete doménu a můžete začít tvořit. Jeden odeslaný e-mail se rovná jednomu příspěvku na webu. Jak jednoduché!

Snadná registrace

Vytvoření moblogu je konkrétně na serveru www.textamerica.com velmi jednoduché, stačí vám na to pouhých pět minut. První část registrace mohu přirovnat k vytvoření e-mailového účtu na freemailovém serveru. Zpočátku si musíte vymyslet přihlašovací jméno, dále vás systém požádá o křestní jméno a příjmení. Jednou z nejdůležitějších položek je e-mail, ze kterého budete své zprávy a fotografie odesílat. Z žádného jiného to bohužel nepůjde, a to čistě z bezpečnostních důvodů. Na tuto adresu vám také přijde heslo pro přístup k vašemu účtu, to si však později můžete změnit a nespoléhat tak na šílenou změť nezapamatovatelných znaků, které vám budou vygenerovány blogovacím systémem.

Vedle moblogu si také můžete založit tzv. Wish List, což je seznam věcí, které byste si přáli dostat. Můžete tak třeba vyfotit váš vysněný model BMW nebo nové tenisky a dát tak nejbližším najevo, jakým směrem by se měli při hledání vánočního dárku ubírat. Princip je ovšem stejný jako u moblogu. Důležitý je název domény, pod kterou bude váš "deníček" umístěn. Můj testovací je tvotruba.textamerica.com. Dalším klíčovým prvkem je tajné slovo (Secret Word), na jehož základě bude vytvořen formát e-mailové adresy, na kterou budete posílat své texty a obrázky. Systém po vás dále bude chtít typ vašeho mobilu - tomu ovšem nepřikládejte zvláštní důležitost, je to pouze orientační údaj. Nezáleží, odkud budete svůj moblog updatovat, lze to dělat i z pohodlí Outlooku ve vašem počítači. Nyní je pro vás připraven obrazový průvodce registrací.

 Krok č. 1: Zvolte si přihlašovací jméno, e-mail pro odesílání zpráv, typ vašeho telefonu, mobilního operátora a další lokalizační údaje 

 Krok č. 2: Hned poté bude heslo odesláno na váš e-mail, který jste při registraci zadali

 Krok č. 3: Nyní si můžete vybrat, jestli si založíte Moblog nebo Wish List

 Krok č. 4: Doména je vaší vizitkou, tajné slovo nikomu neříkejte, hlavičku a popisek uvidí každý

 Krok č. 5: Nejdůležitější je e-mailová adresa, přes kterou svůj moblog tvoříte

 Krok č. 6: Váš moblog je hotov, zde probíhá jeho veškerá editace

Moblog v praxi

Stejně jednoduchá je i správa moblogu. Základní webové menu nabízí přidání zprávy, její editaci, nastavení vzhledu a případně editaci HTML kódu stránky. Můžete rovněž nastavit maximální velikost obrázků. Pokud je konkrétní fotografie větší, automaticky se přizpůsobí a její rozměrnější variantu naleznete po kliknutí na konkrétní příspěvek. Čtenáři mohou ovšem vaše výtvory i komentovat, a to prostřednictvím diskusního fóra pod každou zprávou. Nechybí ani podpora RSS, nikomu tak nemusí uniknout čerstvý nášup materiálu z vašeho webu. Vizuálně lákavé jsou nejrůznější barevné předlohy toho, jak může váš moblog vypadat. Velmi důležitá je galerie obrázků, které jste dosud v obsahu moblogu použili nebo použít hodláte. Můžete ji kompletně spravovat přes web z počítače, dokonce nechybí ani běžný import souborů z pevného disku PC.

   
Vkládání zpráv přes web • Výsledná podoba moblogu • Zvětšeniny obrázků • Nové moblogy nepostrádají propagaci 

  
Barevná témata • Veřejné funkce moblogu • Různé uspořádání textů a fotografií

  
Pro náročné uživatele je možná editace HTML kódu • Galerie dává přehled o dosud použitých obrázcích

Jdeme na to

Moblogy jsou určitě zajímavým způsobem, jak sdílet zážitky nejen se svými přáteli. Na výše zmiňovaných serverech jsou už nyní k dispozici velmi zajímavé fotogalerie z nejrůznějších míst po celém světě. Pokud se sami nepřipojíte, určitě se tam alespoň podívejte.

Diskuze (16) Další článek: MiTAC e688 – takový divný telefon

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Oblíbené místo, Mobil, Blog, Seznam věcí


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15