Bluetooth Connection Kit: bezdrátová komunikace bez problémů (test)

To, že různé USB Bluetooth adaptéry mají problémy s mobily Nokia, není žádným tajemstvím. Zkusili jsme proto Bluetooth přímo o Nokie, které chodí naprosto bez problémů. Bohužel, je určeno pouze pro notebooky a PDA.
Bluetooth Connection Kit: bezdrátová komunikace bez problémů (test)

Bluetooth Connection Kit není přímo od Nokie, i když je na webu Nokie nabízen. Vyrábí jej totiž firma Socket Communications, která získala logo Nokia OK. Snad právě proto chodí bez problému s mobily Nokia, které s jinými adaptéry mají problémy. To ovšem neznamená, že pro mobily jiných značek je zapovězen, naopak. Přímo na „krabici“ jsou uvedeny další mobily jako Ericsson T39m, Sony Ericsson T68 apod.

Poznámka: Právě testuji USB adaptér MSI, který by podle několika zkušeností v diskusích měl s Nokiemi chodit, zejména s 7650 a PC Suitem. Uvidíme.

Bohužel, Connection Kit má jednou velkou vadu - není to USB adaptér, ale Compact Flash karta, která je dodávána s redukcí pro slot na PC karty. Adaptér tak lze použít pouze v notebooku nebo patřičně vybaveném PDA. Je to škoda, protože práce s tímto adaptérem je příkladě jednoduchá a nevyžaduje takové „harakiri“ jako některé levné USB adaptéry. Kromě toho kupujícího může odradit cena, která není zrovna nízká; zhruba 5500 korun s daní!

Na druhou stranu pokud máte notebook, je PC karta podstatně výhodnější a pohodlnější - může totiž zůstat zasunuta v notebooku, není nutné ji vysunovat, když notebook schováváte do tašky a hlavně: nečouhá! USB adaptér můžete při troške „šikovné“ manipulace s notebookem ulomit, zejména ty, které nemají „prodlužku“. Zkrátka Socket Connection Kit na mém žebříčku Bluetooth adaptérů jednoznačně vede. Kdybych ale neměl notebook, bylo by vše samozřejmě jinak.

Nuže, pojďme se na kartičku velmi krátce podívat. Po vyjmutí z ochranného obalu je nutné nejprve nainstalovat samotný ovládací software a teprve po restartu kartu vložit do notebooku. Po instalaci ovladače a tří portů můžete začít pracovat. Mimochodem, narozdíl od Bluetooth USB adaptérů se nepřidá stovka různých virtuálních portů COM, ale jen tři ovladače do samostatné složky Bluetooth - vynikající, je to přehledné a praktické. Navíc člověk díky ovládacímu softwaru nemusí neustále hledat, na kterém COM portu je vlastně jaká profil.

Klepněte pro větší obrázek 
Seznam portů, které se ovšem objevily v samostatné
složce Bluetooth.

Nyní Otevřete si složku Bluetooth Neighborhood, která se objevila na ploše, a zde si necháte vyhledat dostupná zařízení. Ta se vypíší v okně; Connection Kit jsem testoval s Nokií 7650.

Klepněte pro větší obrázek

Nalezená Nokia 7650.

V levém sloupci je vidět seznam dostupných profilů, které můžete s daným zařízením používat a zároveň číslo portu COM. COM 5 je zpravidla sériový port, COM 7 modem. Pokud najdete počítač s jiným Bluetooth adaptérem, přibude i profil LAN. Služby zařízení (mobilu) můžete vidět i z menu Profile Properties. Zde je možné nastavovat i vlastnosti jednotlivých profilů.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nastavení vlastnotí jednotlivých profilů.

Pokud vám navržené porty nesedí, např. mě se šestka „mlátila“ s virtuálním infraportem, je možné pomocí konfiguračního programu vytvořit libovolný jiný virtuální port a přiřadit mu libovolný profil - např. na COM 10 si vytovříte profil DUN a COM. Jak prosté...

Klepněte pro větší obrázek
Na COM 7 visí profily LAN, DUN a FAX.

Abyste mohli zařízení na daném portu COM používat, je nutné ho spárovat. Stačí, když myší chytnete daný profil, např. DUN (na horním obrázku) a přetáhnete jej na zařízení, které budete párovat. Poprvé bude mobil vyžadovat passkey (na počítači jej potvrdíte) a poté bude vyžadovat potvrzení spojení (alespoň Nokia). To, že spárování proběhlo úspěšně, poznáte podle toho, že se zařízení rozsvítí a daný profil také - na horním obrázku takto „svítí“ DUN.

Klepněte pro větší obrázek
Program chce spárovat Nokii 7650 a DUN.

Jakmile práci se zařízením ukončíte, můžete spárování zrušit. To provedete z kontextové nabídky příkazem Expire Bonding.

Klepněte pro větší obrázek
Zrušení spárování či případné přerušení komunikace.

Nyní už je možné začít s mobilem pracovat. Konkrétně u Nokie 7650 jsem bezproblému rozchodil originální ovladač modemu přes Bluetooth, s nímž jsem se připojil jako pomocí GPRS, tak HSCSD. Nebyl také pražádný problém s programem PC Suite. Zkrátka parádička. Jen je škoda, že bez problému nejsou ostatní Bluetooth adaptéry, když mají komunikovat s Nokiemi...

Klepněte pro větší obrázek
Je vytočeno připojení k Internetu přes Bluetooth.

Socket Bluetooth Connection Kit je výborný balíček, který funguje zcela bez problému i s mobily Nokia. Je ovšem docela drahý a pro majitele počítačů k ničemu. Pokud ale máte notebook, může se hodit - je praktičtější než USB adaptér, který z notebooku čouhá a můžete jej bez problému ztratit.

Ve zkratce:

  • Socket Bluetooth Connection Kit
  • Zapůjčil: Agora Plus
  • Běžná cena: 5800 Kč s daní

Témata článku: Recenze, Příslušenství, Test, Bluetooth, Ericsson T39m, Nokia 7650, Komunikace, BLU

Určitě si přečtěte

Alcatel Idol 5S: skvělý muzikant s vysokými ambicemi [recenze]

Alcatel Idol 5S: skvělý muzikant s vysokými ambicemi [recenze]

** Idol 5S je nejvyšší telefon z portfolia Alcatelu, výbavou ale spadá do střední třídy ** Hlavním benefitem má být kvalitní zvuk se stereo reproduktory ** Zaujmout zahodlá i skvělým designem a kvalitním hliníkovým tělem

17.  11.  2017 | Miksa Martin | 1

Nokia 8: poctivec, jenž spoléhá na finské jméno [recenze]

Nokia 8: poctivec, jenž spoléhá na finské jméno [recenze]

** Telefon nabízí nekompromisní výkon a zážitek z čistého Androidu ** 13Mpx snímače na zadní straně lákají na zajímavé vychytávky ** Sice nemá OLED panel, přesto jeho displej mnohé ohromí

12.  11.  2017 | Měchura Milan | 34

Moto Gamepad: modulární rozšíření přiblíží smartphone herní konzoli [vyzkoušeno]

Moto Gamepad: modulární rozšíření přiblíží smartphone herní konzoli [vyzkoušeno]

** Vyzkoušeli jsme další z přídavných Moto Modů ** Moto Gamepad nabídne lepší herní zážitek a baterii navíc ** Ovládá i prostředí smartphonu, ale na klasický gamepad nemá

9.  11.  2017 | Vrbacký Jakub | 7

Motorola Moto Z2 Play: návrat žiletky jako platformy pro Moto Mods [recenze]

Motorola Moto Z2 Play: návrat žiletky jako platformy pro Moto Mods [recenze]

** Moto Z2 Play je kompatibilní se všemi Moto Mods ** Oproti předchozí generaci nepřináší moc vylepšení ** Moto Mods vás musí zaujmout, jinak je konkurence lepší

5.  11.  2017 | Vrbacký Jakub | 3