Bluetooth již brzy od Nokie

Chcete být brouzdat po Internetu přes mobilní telefon, který máte položen ve vedlejším pokoji? Nic vám tomu nebrání, pokud ovšem máte Nokii 6210.
Bluetooth již brzy od Nokie
Majitelé Nokie 6210 se již brzy mohou těšit na balíček Nokia Connectivity Pack, díky němuž mohou být připojeni bezdrátově ke svému notebooku jen pomocí technologie Bluetooth. Toto rozšíření je řešeno jako náhrada baterie dodávané s telefonem za baterii obsahující čip Bluetooth zajišťující komunikaci s PCMCIA kartou vloženou do notebooku. Po instalaci obou částí se vašemu počítači bude Nokia jevit jako modem a přitom ho můžete mít třeba v saku v předsíni.

Jak rychle?

Maximální rychlost připojení k Internetu je v případě, že váš operátor podporuje technologii HSCSD, 43,2 kb/s; to je u nás fakticky jen Eurotel. Softwarové vybavení, které bude standardně dodáváno v balíku, bude samozřejmě umět synchronizovat data v mobilu s daty na počítači, odesílat a přijímat textovky nebo editovat telefonní seznam. S notebookem se můžete volně pohybovat v okruhu deseti metrů od telefonu, aniž by došlo ke ztrátě nebo ovlivnění spojení. Mezi oběma zařízeními nemusí být přímá viditelnost, která je nezbytností při připojení pomocí infračerveného portu (IrDA).

Baterie je svou velikostí srovnatelná s tou původní a váží 52 gramů. Umožňuje 2–4 hodiny hovoru, pohotovostní dobu 45–170 hodin a při datové komunikaci vydrží rovnou hodinu a čtyřicet minut. Pro zajímavost zbývá ještě dodat, že odběr čipu Bluetooth je 75 mA v aktivním stavu a 1mA ve stavu pohotovostním. PCMCIA karta do notebooku má rozměry 36 x 43 x 3,3 mm, hmotnost pouhých 10 gramů a obě zařízení spolu komunikují na frekvenci 2,45 GHz. Využívají přepínané frekvence a k dispozici je 79 datových kanálů. Dodávané ovladače podporují pouze operační systémy firmy Microsoft, a to od verze Windows 95 (OSR2) výše. Na využití v noteboocích PowerBook od Apple nebo na linuxových strojích si budete muset ještě nějakou dobu počkat (budou-li někdy).

Jeden z prvních

Nokia 6210 patří ke špičkovým telefonům a možnost Bluetooth komunikace jí přidává další náskok před konkurencí. Podobné řešení připravuje také Alcatel, Motorola i Ericsson. Mobilní telefonu s čipy Bluetooth by se nejpozději do roku 2002 měly stát standardem. Ale jen jeden bude první.
Diskuze (7) Další článek: I váš mobil může mít jiné podsvícení

Témata článku: Nokia, Bluetooth, Nokia 6210 Navigator, BLU

Určitě si přečtěte